30. SEDMIČKA (odoslaná 19.11.2020): Správni ľudia v autobuse, dve filmové klasiky a validácia #newsletter | Podnicast.com

30. SEDMIČKA (odoslaná 19.11.2020): Správni ľudia v autobuse, dve filmové klasiky a validácia #newsletter

 

Vo štvrtok sme rozoslali už 59. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!

sedmicka 30

 

Predmet e-mailu: [30. SEDMIČKA]: Vymýšľanie názvov, správni ľudia v autobuse, dve filmové klasiky, validácia a Seinfeld

Odoslané: 19.11.2020

 

Dnes presiahol Podnicast 70 000 vypočutí. Hurááá.

Za rok a pol sú to pre nás určite krásne čísla, aj keď viem, že sme iba na začiatku. Ďakujem ale za každé jedno vypočutie, veľmi si to vážim. Budeme robiť všetko preto, aby ťa Podnicast stále bavil, vzdelával a motivoval.

Poďme na Sedmičku.

Dnešná Sedmička má 792 slov a môžeš ju prečítať celú naraz ako článok, alebo preskenovať a vybrať si iba to, čo ťa zaujme. To už nechám na teba.

7 vecí, ktoré ma za posledných 7 dní zaujali:

1. Ako vymýšľam nové názvy?

V podnikaní ma najviac baví práve proces rozbiehania nových nápadov, projektov a značiek. Z obyčajného nápadu v hlave spraviť niečo skutočné, niečo hmatateľné.

Preto vymýšľanie nových názvov pre nápady, ktoré mám v hlave, je moja častá činnosť, ktorej sa v podnikaní venujem.

Mám proces, v ktorom sa snažím potom tieto vymyslené názvy validovať.

Celý proces som opísal v najnovšej mudrovačke 5 zásad pre nové názvy, v ktorom sa s tebou podelím o presné knowhow, ako prichádzam s nápadmi na názvy našich projektov, akými sú napríklad Blendea, Affial, SellPress (zatiaľ nespustený) alebo Podnicast.

2. Správni ľudia v autobuse

Už druhýkrát počúvam parádnu audioknihu od Jima Collinsa Z dobrého skvelé (Good to great).

Veľmi sa mi páči jeho koncept Najprv KTO, potom ČO – dostaň správnych ľudí do autobusu.

Predstav si autobus. Do tohto autobusu najprv musíš dostať tých správnych ľudí, posadiť ich na tie správne miesta a až potom určiť cieľ.

Najprv KTO (správni ľudia) a až potom ČO (aký biznis). Určite s Jimom súhlasím, že s tými správnymi ľuďmi sa dá pustiť do akéhokoľvek podnikania. Naopak to ide dosť ťažšie.

Na Jimovom webe o tom nájdeš pekný článok.

3. Tipy na dva staršie filmy

Neviem ako ty, ale ja teraz dosť času trávim doma v obývačke pred telkou. Buď s počítačom v ruke a pracujem alebo pozerám Netflix alebo Inkognito (moja obľúbená relácia).

Za posledný týždeň som videl dva super filmy, o ktoré sa chcem podeliť.

Ide o takzvané „klasiky“, čiže filmy, ktoré treba vidieť.

Prvou klasikou je gangsterská klasika Obvyklí podozriví, v angličtine The Usual Suspects, o parte zlodejov.

Druhou je horor Čeľuste o čom inom, ako o žralokoch.

Obidva filmy sa mi nesmierne páčili a určite im daj šancu, pokiaľ si ich ešte nevidel. Ak máš Netflix, nájdeš ich tam.

4. Najjednoduchšia forma validácie

Vieš aká je najjednoduchšia forma „validácie“, čiže overenia, že nápad na biznis, ktorý máš, bude skutočne fungovať a nájde si svojich zákazníkov, ktorí ti zaplatia peniaze?

Pýtať sa správne otázky tých správnych ľudí.

Pokiaľ napríklad uvažuješ o výrobe inovatívneho sladkého piva, tak sa rozprávaj s ľuďmi, ktorí pivo vyrábajú, predávajú alebo pijú. Veľakrát stačí pár minút, online cez Zoom alebo keď sa niekde stretnete.

Aké sú tie správne otázky, ktoré sa máš opýtať napríklad pri validácií nového startupu? Tak na túto tému odporúčam knihu The Mom Test.

5. Nová posila pre SALES

Myslím si, že reklama v kombinácií s vlastným produktom je momentálne najlepší spôsob, ako monetizovať podcast.

Samozrejme, že veľa podcasterov nerieši peniaze a má podcast ako hobby. Ale to nie je náš prípad, pretože náklady Podnicastu sa niektoré mesiace vyšplhajú až na 900 €, čo je samozrejme dlhodobo neudržateľné.

Preto hľadáme zdroje príjmov, ktoré nám dovolia ďalej rásť.

Reklama v podcaste a sponzoring je niečo, čo nemusím dlho vymýšľať (ako napríklad vlastný produkt), takže som sa dohodol so šikovnou Peťkou, že nám skúsi zohnať prvých inzerentov.

Peťke som vytvoril e-mail petra@podnicast.com, nazdieľal prezentáciu, prešli sme si celý proces a začala oslovovať. Za pár hodín sme mali prvého potenciálneho záujemcu.

6. Ako si udržať dlhodobý návyk?

Toto je 30-ta Sedmička. Takže už 30 týždňov po sebe každý štvrtok napíšem a pošlem newsletter. Vytvoril som si určitý návyk, ktorý som zatiaľ ani raz neporušil (klop klop).

Ako je možné, že som zvyk posielania Sedmičky nenarušil ani raz a iné zvyky (ako napríklad cvičenie alebo meditáciu) nerobím pravidelne, aj keď veľmi chcem?

Ide o Seinfeldovú stratégiu s jediným cieľom: Nepretrhnúť reťaz.

V prípade Sedmičky hovoríme o reťazi štvrtkov, ktorá sa zatiaľ ešte ani jedenkrát nepretrhla. Nech sa deje čokoľvek, vo štvrtok večer píšem a posielam Sedmičku.

Dokonca to mám aj v kalendári. Plus je každá Sedmička očíslovaná, čo ma ešte viac motivuje (no hádam nepretrhnem reťaz v 30-tke, nie?). Ako píše James Clear v tomto super článku o Seinfeld stratégii, musí ísť o činnosť alebo úlohu, ktorá je dostatočne zmysluplná, ale stále v pohode zvládnuteľná.

Pokiaľ si chceš udržať dlhodobý návyk, tak Seinfeldovú stratégiu nepretrhnutia reťaze (pričom môže ísť aj o každý deň) určite vyskúšaj.

7. O názve

„Najviac výnimočné je, keď ľudia použijú názov vašej značky ako sloveso.“ – Meg Whitman, bývalý CEO eBay

Za mňa všetko, ďakujem za tvoj čas a budúci týždeň mám pre teba jednu novinku 🙂

Maj sa krásne!

Peter Chodelka

Patrícia Prašovská
 

Som študentka Fakulty masmediálnej komunikácie a v Podnicaste zodpovedám za sociálne siete a uverejňovanie epizód. Mám skúsenosti s písaním, editovaním a moderovaním v rádiu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: