3. SEDMIČKA: Strach z výšok, POMODORO a klam plánovania | Podnicast.com

3. SEDMIČKA (odoslaná 14.5.2020): Strach z výšok, POMODORO a klam plánovania

   F
Vo štvrtok sme rozoslali už 32. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!
sedmicka 3

Štatistiky tretej SEDMIČKY.

 

Predmet e-mailu: [3. SEDMIČKA]: Strach z výšok, POMODORO, Klam plánovania, pravidlo „Less, but better.“

Odoslané: 14.5.2020

 

Ahoj! 🙂

Dnešná SEDMIČKA je nadupaná zaujímavými informáciami, takže poďme na to! 🙂

1. Počúvam výborný audiobook Essentialism (po anglicky, cez aplikáciu Audible). Hlavná myšlienka tejto knižky je Less, but better.“ Veľmi sa mi takýto prístup páči. Robiť toho menej, ale lepšie. Menej schôdzok. Menej projektov. Menej úloh v „túdúčku“. Menej rozčítaných knižiek. Menej povrchných vzťahov. Zamerať sa v živote iba na to najdôležitejšie.

2. Od malička mám strach z výšok. Nie je to nič, čoho by som sa zbavil zo dňa na deň, ale veľmi ma baví tento strach prekonávať. Bol som napríklad na Eifellovej veži, v Kolumbii som išiel na strechu 30-poschodového mrakodrapu alebo cez víkend som išiel na túto adrenalinovú hojdačku v Lietavskej Svinnej. Hojdačka ma bavila a bál som sa iba prvých pár sekúnd. Fakt! 🙂

3. Niektoré dni pre produktívnu prácu využívam techniku s názvom POMODORO. Táto technika pre zvýšenie produktivity je super jednoduchá – nastavíš si budík na 25 minút a tento čas sa sústredíš na jednu produktívnu úlohu. Ja som napríklad vyhodnocoval pracovné inzeráty. Po 25-tich minútach ti zazvoní budík a dáš si 5 minút prestávku.

Po štyroch takýchto „kolách“, teda skôr „pomodorách“, (25 minút produktívna práca + 5 minút krátka prestávka), si dáš dlhú prestávku napríklad pol hodinku. Potom celý cyklus opakuješ. Ja si dávam väčšinou jeden cyklus, čiže 4 „pomodorá“, za ktoré stihnem fakt veľa práce. Čas si stopujem cez Tomato-timer.com.

4. Dnes vyšiel rozhovor s Radom Debnárom, CEO platformy Learn2Code. Pokecali sme o online vzdelávaní na Slovensku. Porovnávali sme napríklad situáciu s Českou republikou, kde majú viac podobných platforiem pre online vzdelávanie. Rado mi však v rozhovore prezradil, že si myslí, že Slováci sa práveže oveľa radšej vzdelávajú ako Česi. 🙂 Neviem, čo je na tom pravdy, ale zaujímavý pohľad.

5. V stredu som mal 7 pohovorov pre novú posilu Podnicastu a predbežne som vybral 2 šikovných ľudí, s ktorými chcem vyskúšať spoluprácu. Musím ale povedať, že ma všetci uchádzači o túto pozíciu, s ktorými som mal pohovor, príjemne prekvapili. 🙂 Nemeškali, boli pripravení, pekne oblečení…mal som z toho veľmi dobrý pocit. Celý proces hľadania posily do podcastu zhrniem aj v jednej epizóde.

6. Veľkú radosť mi spravil článok na známom portáli „The Atlantic“ s nazvom Lessons From Slovakia—Where Leaders Wear Masks. O tom, ako Slovensko zvládlo super koronu a ako si majú ostatné štáty brať od nás príklad. Som na to naše Slovensko hrdý. 🙂

7. Cez týždeň som mal ísť s kamarátmi na nenáročnú túru do Malých Karpát. Plán bol vyraziť 17:15. Ja bývam v Malackách, takže som mal vypočítané, že o pol piatej vyrazím z domu a všetko budem krásne stíhať. Až na to, že som nič nestihol. Ešte o pol siedmej večer som dokončoval pracovné veci… Keď som si analyzoval, prečo som nestihol túru s kamarátmi, na ktorú som sa veľmi tešil, tak mi vyšlo jediné:

Zlý time management a efekt s názvom „Planning fallacy“, po slovensky „Klam plánovania“.

Čo to znamená? Že veľmi často podceňujeme, ako dlho nám bude niečo trvať. Myslíme si, že článok napíšeme za hodinu, pritom z minulých skúseností vieme, že nám trvá aspoň 2 hodiny taký článok napísať. Ja som si myslel, že mi niektoré úlohy v ten deň budú trvať oveľa kratšie, ako mi reálne trvali. Preto odporúčam byť oveľa viac realistický pri plánovaní času pre niektoré úlohy a radšej si dať na úlohu viac času, ako menej.

Odo mňa všetko, prajem Ti ešte krásny zvyšok dňa.

 

Peter Chodelka

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: