29. SEDMIČKA (odoslaná 12.11.2020): Ako sa v niečom zlepšiť a kde nakupujem akcie #newsletter | Podnicast.com

29. SEDMIČKA (odoslaná 12.11.2020): Ako sa v niečom zlepšiť a kde nakupujem akcie #newsletter

 

Vo štvrtok sme rozoslali už 58. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!

sedmička 29

 

Predmet e-mailu: [29. SEDMIČKA]: Ako sa v niečom zlepšiť, kde nakupujem akcie, šach, Pravidlo 72 a konzultatívny predaj

Odoslané: 12.11.2020

 

Ahoj!

verím, že sa máš fajn aj v tomto zvláštnom koronaobdobí.

Ja som si bol konečne po dlhej dobe zabehať, ale inak som posledný týždeň trávil hlavne doma pred notebookom, Netflixom alebo knižkou 🙂

Rozhovory kvôli lockdownu stále nerobím, tak som dnes nahral mudrovačku o tom, ako som prvýkrát v živote pripravoval palacinky a ako som sa zlepšil pri druhom pokuse.

Viac už sa dozvieš v dnešnej SEDMIČKE, ktorá má presne 708 slov.

7 vecí, ktoré ma za posledných 7 dní zaujali:

1. Ako sa v niečom zlepšiť?

Tak som si opäť v podcaste pomudroval, tentokrát na tému Ako sa v niečom zlepšiť. Podelil som sa o 7 vecí, ktoré mi pomáhajú v procese zlepšovania sa.

Jednou z týchto vecí je tzv. „feedback loop“, čiže neustále vylepšovanie činnosti alebo aktivity na základe spätnej väzby. Zvyšných 6 sa dozvieš v dnešnej epizóde. Prajem príjemné počúvanie.

2. Kde nakupujem akcie?

Občas na Instagrame pozdieľam, ako sa mi darí na akciovom trhu a opäť som dostal otázku Kde nakupuješ akcie firiem?

Pamätám si, že keď som s akciami začínal, tak som tiež nevedel, cez akú službu akcie nakúpiť.

Dlhé roky som kupoval akcie cez Fio Broker, ktorý sa ale používa veľmi zložito a celé rozhranie vyzerá dosť zastaralo. Neodporúčam.

Teraz kupujem akcie priamo v Revolute a cez investičnú platformu Interactive Brokers. Tiež počujem chválu na Patria Finance a Lynx, ktorý je vlastne iba prezlečený Interactive Brokers, ale nemám s nimi skúsenosť.

3. Seriál o šachu

Dámsky gambit je názov nového super seriálu na Netflixe o mladej šachovej hráčke, ktorá sa chce dostať až na výslnie. Seriál zachytáva celý jej príbeh, odkedy bola malá a naučila sa hrať šach, až po najväčšie turnaje, na ktorých porážala oveľa skúsenejších hráčov.

Keďže ja sám som hrával pár rokov šach, keď som bol malý, tak ma tento seriál veľmi chytil za srdce. Pripomenul som si obdobie šachových turnajov a dostal som veľkú chuť si zahrať. Ešteže máme dobu technologickú a za 3 minútky som s niekým už drtil partičku šachu online 🙂

4. Pravidlo 72

Včera som dočítal knižku Stát se investorem, ktorú som spomínal v minulej Sedmičke a určite ju môžem s radosťou odporučiť každému, koho zaujíma akciový trh. Výborná kniha.

Jednu z vecí, ktorú som si z knihy odniesol, je veľmi šikovné Pravidlo 72.

Ide o jednoduchý spôsob, ako vypočítať, za ako dlho sa nám zdvojnásobí vklad alebo investícia pri danom ročnom úroku.

Pravidlo čísla 72 hovorí, že počet rokov, za ktoré sa vám investícia zdvojnásobí, sa rovná číslu 72 vydelenému úrokovou mierou investície.

Takže pokiaľ si napríklad vložím 10 000 eur na termínovaný účet so 6% – ným ročným úrokom, tak bude trvať 12 rokov, kým sa mi zdvojnásobí investícia a na účte budem mať 20 000 eur. (72/6=12)

5. Aký je to konzultatívny predaj?

Dnes sme mali online školenie o aktívnom obchodovaní a získavaní nových klientov.

Na školení ma veľmi zaujal pojem „konzultatívny predaj“.

Ide o viac konzultantský prístup k predaju, kedy sa obchodník zameriava predovšetkým na zisťovanie skutočných potrieb zákazníka. Snahou je potom predaj riešení práve na tieto problémy a nie nejakého „produktu“.

Obchodník sa stáva viac konzultantom a pýta sa otvorené otázky, ako napríklad S čím najviac bojujete v marketingu? alebo Ako momentálne riešite SEO? Následne sa snaží zistiť, aké sú zákazníkove potreby a či dokáže jeho riešením tieto potreby uspokojiť.

Pre mňa to je taký ľudskejší obchod, ktorý je založený na budovaní dlhodobého vzťahu medzi zákazníkom a obchodníkom. Nie na násilnom vnucovaní produktov.

Fajn článok na túto tému napísal Ivo Prax na blogu.

6. Počúvaš audioknihy?

Milujem audioknihy, pretože mi spríjemňujú také nezáživné činnosti, akým je napríklad šoférovanie alebo premiestňovanie sa z miesta na miesto. Určite mám rád aj podcasty, ale predsa len knižky sú knižky, aj keď v audio forme.

Preto uvažujem, že začnem na webe Podnicast.com predávať audioknihy, ktoré by boli predovšetkým na biznisové a motivačné témy. Zatiaľ to je v štádiu nápadu, ale možno to za pár mesiacov získa reálnu formu 🙂 Už som to s pár ľuďmi preberal a dáva im to zmysel.

7. O samote

„Samota je druh slobody.“ — Umberto Eco

Ďakujem za tvoj čas. Vážim si to.

Ozvem sa opäť o týždeň.

P.S.: Peknú myšlienku o samote mám z novembrového čísla magazínu Forbes, ktorý je posledným tlačeným časopisom, ktorý si kupujem.

Peter Chodelka

Patrícia Prašovská
 

Som študentka Fakulty masmediálnej komunikácie a v Podnicaste zodpovedám za sociálne siete a uverejňovanie epizód. Mám skúsenosti s písaním, editovaním a moderovaním v rádiu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: