28. SEDMIČKA (odoslaná 5.11.2020): Vlastné rádio, dokument o chobotnici a pre-mortem analýza #newsletter | Podnicast.com

28. SEDMIČKA (odoslaná 5.11.2020): Vlastné rádio, dokument o chobotnici a pre-mortem analýza #newsletter

 

Vo štvrtok sme rozoslali už 57. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!

 

Predmet e-mailu: [28. SEDMIČKA]: Vlastné rádio, Formulár 10-K, dokument o chobotnici, pre-mortem analýza a coopetition

Odoslané: 5.11.2020

 

Ahoj!

Tiež dnes celý deň sleduješ, ako dopadnú americké voľby? Kto je tvoj favorit?

Musím úprimne povedať, že som nečakal takýto tesný výsledok, ktorý jasne ukazuje, ako je spoločnosť v Amerike polarizovaná.

Dosť bolo o politike, poďme na dnešnú Sedmičku, na ktorú sa určite už tešíš.

7 vecí, ktoré ma za posledných 7 dní zaujali:

1. Z malého webu vlastné rádio

S Róbertom Sedlákom sme si prvýkrát napísali v novembri 2013. Ja som pracoval ako freelancer a zháňal som spätné odkazy pre jedného klienta. Tak som napísal do redakcie Dobrých novín, vtedy ešte začínajúceho spravodajského magazínu s pár článkami, či by bolo možné nechať napísať a uverejniť PR článok o náplňách do tlačiarne.

Z redakcie odpísal, že nie je problém, a do pár dní bol článok na webe. Napísanie aj publikovanie článku stálo smiešnych 35 eur 🙂 Vtedy ešte Dobré noviny ale nepatrili k najviac navštevovaným stránkam na slovenskom internete, pričom minulý rok v návštevnosti prekonali aj Topky.sk.

Ako Róbert vybudoval z malého webu najrýchlejšie rastúcu mediálnu spoločnosť na Slovensku? Prečo sa púšťa do vlastného rádia? Ako je vôbec možné na Slovensku prevádzkovať vlastné FM rádio?

Dozvieš sa v dnešnom parádnom rozhovore so CEO Dobrých médií Róbertom Sedlákom. Prajem príjemné počúvanie.

2. Pre investorov do akcií

Čítam vynikajúcu knižku Stát se investorem. Čakal som nudné začiatočnícke rady o tom, aké typy investorov poznáme a čo je to P/E. Ale kniha predčila moje očakávania a dala mi úplne nový pohľad na investovanie do akcií, ktorému sa tak občasne venujem vo voľnom čase.

V knihe napríklad vysvetľuje, že pre veľa investorov môže byť investovanie predovšetkým o čítaní výročných správ firiem. Táto výročná správa, ktorá je povinná pre každého na burze, sa volá Formulár 10-K. Veľa výročných správ amerických firiem som našiel na webe Last10k.com (stačí zadať meno firmy a zvoliť 10-k Annual Report).

Takže som si napríklad dnes prechádzal výročnú správu spoločnosti Slack, v ktorej mám zainvestovaných pár stoviek dolárov.

3. Dokument o chobotnici na Netflixe

Keď som prvýkrát uvidel na Netflixe medzi novinkami nový dokument s názvom Moja učiteľka chobotnica, tak som scrolloval ďalej. Neviem prečo, ale vôbec som nemal chuť pozerať film o potápačovi, ktorý sa potápa za chobotnicou.

Až odporúčanie kamarátky ma presvedčilo dať tomuto dokumentu šancu.

A spravil som veľmi dobre 🙂 Krásny príbeh o veľmi inteligentnom morskom živočíchovi, za ktorým sa každý deň potápa vytrvalý potápač. Až sa medzi nimi vytvorí jedinečný vzťah. Odporúčam.

4. Pre-mortem analýza pre zvýšenie úspechu projektu

O tejto analýze som už raz v jednej knihe čítal, ale teraz som sa k nej opäť dostal a rozhodol som sa ti o nej napísať.

Ide o zaujímavé cvičenie, ktoré môže pomôcť pri rozbiehaní nových projektov alebo firiem.

Pre-mortem je opak post-mortem, ktorého doslovný význam je po smrti. Takže opak toho je pred smrťou, pre-mortem, takže skôr ako sa tá „smrť“ stane. V našom prípade bude „smrť“ predstavovať failnutý projekt alebo skončený a nevydarený biznis.

Cvičenie je veľmi jednoduché. Zvolaj pred spustením celý tím a predstavte si, že sedíte na porade za pol roka, na ktorej sa snažíte zistiť, prečo vám tento projekt nevyšiel.

Predstavte si, že projekt skončil failom. Neuspeli ste. A snažte sa zistiť prečo. No a pokiaľ to zistíte a skutočne usúdite, že to je pre projekt reálna hrozba, tak sa tomu snažíte predísť 🙂

Super pre-mortem analýzu v 5-tich krokoch nájdete na CzechCrunch.cz. Určite odporúčam prečítať, pokiaľ čokoľvek nové spúšťate alebo budete spúšťať.

5. Dva podcasty o investovaní

V poslednej dobe ma opäť začali lákať investície, či už do akcií alebo nehnuteľností, tak som hľadal zaujímavé podcasty na túto tému. Našiel som tieto dva.

Prvým podcastom je Realitní kuchařka, v ktorej ma zaujala 11.-ta epizóda o zvýšenom dopyte po chatách a chalupách. Sám o tejto forme investície uvažujem.

Druhým podcastom je Teorie peněz, ktorý veľmi pekne robí Slovák Matúš. Rozpráva sa s hosťami o investovaní alebo mudruje na rôzne témy.

6. Cooperation + Competition = Coopetition

Písal som si prednedávnom s jedným kamarátom, ktorý ma konkurenčnú firmu a píše mi, že „keby sme neboli konkurencia, tak by som s tebou aj spolupracoval.“

Toto je častý názor podnikateľov, s ktorými sa rozprávam. O ich konkurencii vedia, poznajú sa, ale žiadnym spôsobom nespolupracujú, často ani vôbec nekomunikujú.

Ja som naopak zástanca win-win spolupráce aj s konkurenciou. V angličtine je na to taký pekný výraz coopetition, čiže spojenie dvoch slov cooperation (spolupráca) a competition (konkurencia). Ide o strategické partnerstvo medzi dvomi konkurentami. Tak poďme viac coopetitionovať 🙂

Zorganizujte s konkurenciou spoločnú online konferenciu, pozdieľajte know-how alebo spolu spravte podcast ako my so Števkom.

7. O ženách

„Mám rád ženy. Nerozumiem im, ale páčia sa mi.“ – Sean Connery

Za mňa všetko, však dnešná Sedmička mala až 804 slov.

Ďakujem za tvoj čas a hlásim sa o týždeň.

P.S.: v minulej Sedmičke som písal o „epidémii“ koronavírusu, ale skôr ide o „pandémiu“, teda celosvetovo rozšírenú epidémiu.

Peťo Chodelka

 

Peter Chodelka

Patrícia Prašovská
 

Som študentka Fakulty masmediálnej komunikácie a v Podnicaste zodpovedám za sociálne siete a uverejňovanie epizód. Mám skúsenosti s písaním, editovaním a moderovaním v rádiu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: