27. SEDMIČKA (odoslaná 29.10.2020): Slováci radi čítajú a úplne prvý online magazín na Slovensku #newsletter | Podnicast.com

27. SEDMIČKA (odoslaná 29.10.2020): Slováci radi čítajú a úplne prvý online magazín na Slovensku #newsletter

 

Vo štvrtok sme rozoslali už 56. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!

sedmicka-27

 

Predmet e-mailu: [27. SEDMIČKA]:

Slováci radi čítajú, The Gentlemen, What Went Well, Toggl a úplne prvý online magazín na Slovensku

Odoslané: 29.10.2020

 

Ahoj, krásny večer prajem.

Verím, že sa máš v tomto zvláštnom lockdown korona období fajn a nezabúdaj, že všetko raz pominie, aj táto epidémia 🙂

Pre lepšiu náladu som si dnes pre teba pripravil 715-slovnú Sedmičku, ktorú celú prečítaš asi za 3 a pol minútky.

Poďme na to.

7 vecí, ktoré ma za posledných 7 dní zaujali:

1. Slováci radi čítajú

Som veľmi hrdý na to, že Slováci pomerne veľa čítajú, predovšetkým teda klasické papierové knihy. Hovorí mi to veľa ľudí z brandže s predajom kníh. Potvrdil mi to tiež super článok v poslednom čísle časopisu Forbes so zakladateľom najväčšieho online kníhkupectva Martinus, Mišom Meškom. A to isté povedala aj Eva Mládeková, inšpiratívna žena a hosť dnešnej epizódy Podnicastu, ktorá takmer polstoročie buduje rodinné vydavateľstvo Tatran.

Vypočuj si rozhovor o biznise s knihami a dozvieš sa napríklad aj to, že iba 20 % všetkých vydaných kníh Tatranu je ziskových.

2. The Gentleman: výborný film na Netflixe

Druhýkrát som si pozrel parádny film The Gentlemen od môjho obľúbeného režiséra Guya Ritchieho s mojím ešte obľúbenejším hercom Matthewom McConaugheyom.

Je to taká veľmi príjemná a dynamická britská komédia o príbehu jedného drogového kráľa, ktorý sa snažil predať svoje impérium. Určite odporúčam.

3. What Went Well alebo „Čo sa podarilo?“

Počúvam audioknihu o pozitívnej psychológií od renomovaného psychológa Martina Seligmana s názvom Flourish, ktorú predáva aj Melvil v českej verzii Vzkvétání.

Kniha o pozitivite, ktorá je podložená štúdiami a reálnym testovaním rôznych metód pre zlepšenie celkovej duševnej pohody a šťastia. Žiadna prehnaná pozitivita, ktorá môže v niektorých prípadoch aj uškodiť.

Jedným z ich nástrojov pre zlepšenie duševnej pohody je nástroj s názvom What Went Well? (WWW), v preklade aj „Čo sa podarilo?“ Každý večer si napíšeš 3 veci, ktoré sa ti za ten deň podarili alebo ti spôsobili radosť. Podobne funguje aj zapisovanie pozitívnych afirmácií, o ktorých som už raz v Sedmičke písal.

WWW u mňa za dnes? I. Výborná spätná väzba na dnešný rozhovor od fanúšika Podnicastu. II. Po týždni v lockdowne som opäť šoféroval. III. Dohodol som si telefonát s českým nakladateľstvom Melvil, ideme prebrať, či by sme vedeli vymyslieť vzájomnú spoluprácu.

4. Toggl: super nástroj pre trackovanie tvojho času

Tento nástroj možno poznáš, ale pokiaľ nie, určite spozorni. Ide o tool pre meranie času, ktorý stráviš na jednotlivých úlohach, keď na niečom pracuješ online. Proste nástroj, ktorý každý freelancer musí mať 🙂

Ďakujeme za super tip Peťke, ktorá tool spokojne využíva. Toggl používa aj veľa ďalších ľudí, s ktorými spolupracujeme. Každý mesiac mi potom spolu s faktúrou posielajú aj report, kde presne vidím, akým aktivitám a koľko hodín sa venoval/a na každú z nich. Viem tak lepšie vyhodnotiť, či je táto spolupráca efektívna a či sa náhodou na niektoré veci nemrhá príliš veľa času a energie.

5. Vieš, aký bol úplne prvý online magazín na Slovensku?

V poslednej dobe sa zaujímam viac o žurnalistiku. Myslím si, že klasické novinárstvo je dôležitý odbor pre každého podcastera, ktorý robí rozhovory. Tak som sa dostal až ku knihe s názvom Webová žurnalistika, ktorá v prvej kapitole opisuje históriu žurnalistiky na internete.

Píše sa v nej aj o úplne prvom online magazíne na Slovensku. Vieš aký to je? Ide o magazín Sieťovka.sk, ktorý funguje dodnes.

6. Tip na 2 slovenské podcasty o medicíne

Rád počúvam podcasty na úplne iné témy, ako bežne. Keďže posledné dni sú predovšetkým o korone, hoaxoch, očkovaní, epidémii, tak som sa niekde na Instagrame dostal k dvom zaujímavým podcastom na tému medicíny a lekárstva.

Prvým podcastom je Rozhovory MD, rozhovory s lekármi, študentmi medicíny alebo rôznymi odborníkmi. Počúval som epizódu 22 s doktorom Michalom Palkovičom, patológom. Pekne rozprával.

Druhým podcastom je podcast Očami farmácie, napríklad 17. epizóda o tom, či je marihuana skutočne taká nebezpečná pre Slovensko alebo nie. Mimochodom na 100 % súhlasím s jeho názorom 🙂

7. O zmysle života

„Život využijeme najlepšie vtedy, keď ho venujeme niečomu, čo trvá dlhšie ako život sám.” — W. James.

Verím, že ťa aspoň jedna vec zo Sedmičky zaujala a stay safe!

Ozvem sa opäť o týždeň.

Maj sa krásne.

Peťo Chodelka

P.S.: asi ti neušlo, že som trošku zmenil formátovanie e-mailu. Chcem, aby sa ti Sedmička super čítala, tak som pridal podnadpisy a viac odsekov. Bolo to na základe spätnej väzby, za čo ďakujem. Verím, že je to takto prehľadnejšie a jednoduchšie na čítanie.

 

Peter Chodelka

Patrícia Prašovská
 

Som študentka Fakulty masmediálnej komunikácie a v Podnicaste zodpovedám za sociálne siete a uverejňovanie epizód. Mám skúsenosti s písaním, editovaním a moderovaním v rádiu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: