10. SEDMIČKA (odoslaná 2.7.2020): Prečo ostať nažive, Time management a regresná terapia
Vo štvrtok sme rozoslali už 39. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!
Predmet e-mailu: [10. SEDMIČKA]: Pravidlo „One in, One out“, Prečo ostať nažive, Time Management, Moleskine a regresná terapia
Odoslané: 2.7.2020
Štvrtok. Sedem hodín večer. Čas na SEDMIČKU, no nie? 🙂
Poďme na to. Sedem vecí, ktoré ma v poslednej dobe zaujali a chcem sa s tebou o ne podeliť.
1. Po dlhšej dobe som bol znovu na nákupoch. Odkladal som to už niekoľko týždňov, ale keď som už jeden večer fakt nemal žiadne čisté tričko v skrini, tak si hovorím, že je čas. Tentokrát som však pri nakupovaní aplikoval pravidlo „One In, One Out“. Je to veľmi jednoduché, každá nová vec v mojom šatníku znamená, že jedna vec musí ísť zo skrine preč. Je to také príjemné minimalistické pravidlo, pri ktorom človek fakt hľadá tie najkrajšie veci, ktoré kúpi. Pretože vie, že ho to bude stáť jednu starú vec. Takže som nenakupoval ako blázon bez rozmyslenia sto vecí, ale našiel som v obchodoch 5 pekných kúskov a tie som kúpil. Následne som aj 5 vecí z mojej skrine vyhodil. K tejto myšlienke som prvý krát prišiel v tomto podcastovom rozhovore s Kamilou Boudovou. Mám takýto minimalistický prístup k životu rád. 🙂
2. Prečítal som knihu Prečo zostať nažive. Ani neviem, ako sa ku mne dostala. Proste som vošiel do Martinusu a zrazu som ju platil. Píše ju chalan, ktorý trpel depresiou. Takou tou ťažkou depresiou, pri ktorej rozmýšľate, prečo vôbec zostať nažive… Na to, že ide o dosť depresívnu tému, tak je to krásna kniha o tom, aby sme sa nezabúdali radovať a tešiť z maličkostí. Odporúčam prečítať.
3. Môj druhý tip na knihu je kniha Moderný time management. Toto je jedna z tých kníh, pri ktorej sa fakt netreba pozerať na obal (je príšerný). Ide ale o veľmi praktickú príručku pre lepší time management a odporúčam ju každému. Ako toho viac stíhať, ako byť produktívnejší a ako sa z toho všetkého nezblázniť. Tri super tipy z knihy: 1. Kúpte si zápisník/diár a píšte si do neho úplne všetko, 2. Menej používať „zoznam úloh“, ale skôr úlohy plánovať ako časové bloky do kalendára a 3. Určiť si pre každý deň tzv. NÚ – čiže najdôležitejšiu úlohu – a tou začať.
4. Dal som na radu z knihy o time managemente od autora Kevina Kruse a kúpil som si za 15 eur krásny zápisník značky Moleskine. Začal som si do neho zapisovať nápady, úlohy, aj rôzne poznámky zo stretnutí alebo hovorov. Nosím ho teraz všade a je super si znovu precvičiť písanie rukou. 🙂
5. V dnešnom rozhovore s Danielom Gašparom z Crowdberry sme sa porozprávali o investovaní do startupov cez tzv. „crowdinvesting“. Je to zaujímavá forma financovania pre malé a stredné firmy, kde sa stretáva viac investorov s profesionálnym prístupom ľudí z Crowdberry, ktorí následne investujú do slovenských a českých startupov alebo firiem. Ako Crowdberry ovplyvnila korona? Prečo sú slovenské firmy zaujímavé pre zahraničných investorov? Aj o tomto sa porozprávame v dnešnej epizóde.
6. Začal som využívať techniku Pomodoro aj v bežnom živote. Dnes som si dal napríklad 2 Pomodoro (cez free aplikáciu Tomato-timer, ktorú som tu už raz spomínal) pre upratovanie. Je neuveriteľné, koľko som toho stihol upratať, keď som sa 2x 25 minút fakt na nič iné nesústredil iba na umývanie riadu, vyvesenie bielizne, pretriedenie vecí… Za 55 minút (2x 25 a 5 minút prestávka) som mal uprataný celý byt. Vyskúšaj to.
7. Bol som na regresnej terapii. Ide o terapiu, v ktorej sa človek vracia do minulosti s cieľom pochopiť súčasný problém. Je to už trošku na pomedzí akéhosi „duchovna“, kedy sa človek vracia do minulých životov, takže asi nie je pre každého… Ja sám potrebujem mať veľa vecí racionálne odôvodnené, aby som im veril. Ale bol to veľmi intenzívny zážitok, pričom som strávil v stave istej meditácie takmer tri hodiny a zdalo sa mi to ako pol hodinka. Po terapii som bol úplne bez energie a následne som spal 13 hodín. Silná vec.
Za mňa všetko, prajem Ti krásny zvyšok večera.
P.S.: Stále rozmýšlam(e) o koncepte SEDMIČKY, ale prišlo mi pár správ, že vás tie e-maily fakt bavia, čo si veľmi cením. 🙂
Peter Chodelka