BIZNISOVKY: Slovák vymyslel banku pre LGBT komunitu | Podnicast.com

22. BIZNISOVKY (23.11.): Slovák vymyslel banku pre ľudí z LGBT komunity. Začala fungovať v USA #news

 

Nové pracovné miesta vo Volkswagene, stále obľúbenejšie platby mobilom, veľké straty letísk a novinka pre podcasty – nielen o tom si povieme v 22. časti BIZNISOVIEK!

1. Automobilka prinesie 2000 pracovných miest

Volkswagen investuje miliardu na Slovensku. Približne polovica sumy pôjde na modely Passat a Škoda Superb, ktoré sa u nás začnú vyrábať v roku 2023. Zvyšok investície sa týka celej produktovej palety automobilov.

Rozšírený bratislavský závod by mal priniesť 2000 pracovných miest. Zisk nových modelov je významný, avšak opäť ide len o montáž. Fabrika nedisponuje vlastným vývojom automobilov. Negatívom je tiež, že fabrika v našom hlavnom meste zatiaľ nemá potvrdenú ani budúcu masívnejšiu výrobu elektromobilov, ktorá má byť jadrom ďalšieho vývoja koncernu.


2. Mobilom platíme čoraz viac

Akým spôsobom najradšej platíte? Cez giganty ako Apple či Google sa od minulého roka dá platiť mobilom. Nové štatistiky Slovenskej bankovej asociácie (SBA) ukazujú, že po jarnom lockdowne začali ľudia platiť mobilom ešte častejšie.

V treťom kvartáli, teda od začiatku júla do konca septembra, sme mobilom platili až takmer 11 miliónov krát. V lete bola priemerná suma takejto platby 20 eur. Stále viac používame aj platobné karty. Tento rok sme navyše vyberali hotovosť z bankomatu najmenej často od roku 2008.

pay

Platenie mobilom umožňujú aj aplikácie od spoločností Google a Apple. Zdroj: Unsplash.com


3. Slovák vymyslel novú banku

V stredu spustili v USA novú digitálnu banku Daylight. Má prilákať najmä sexuálne menšiny. K LGBT komunite sa hlási asi 30 miliónov Američanov. Používatelia môžu mať napríklad na svojej platobnej karte meno, ktoré preferujú, aj keď sa nezhoduje s občianskym preukazom. 

Zaujímavosťou je, že za myšlienkou stojí Slovák. Ide o podnikateľa Mateja Ftáčnika, spoluzakladateľa spoločnosti Vacuumlabs, ktorá sa podieľala na vývoji platformy. Vypočujte si 28. epizódu Podnicastu, kde bol Matej hosťom Petra Chodelku.


4. Boeing sa dostáva z krízy

Dve najväčšie slovenské letiská ukončia tento rok s veľkými stratami. Košické letisko si počas ziskových sezón síce vybudovalo istú rezervu, to Bratislavské je však v červených číslach už od roku 2012. Podľa jeho vedenia najväčšiu stratu vlani zapríčinilo uzemnenie lietadiel Boeing 737 Max. Takzvané dovolenkové chartre tak zabezpečovali stroje s menšou kapacitou. 

Tento model Boeingu prišiel o povolenie na lietanie v jari minulého roka po dvoch haváriách v priebehu piatich mesiacov. Po zmenách softvéru mu v stredu povolil Americký letecký úrad znova lietať. Po 20 mesiacoch tak končí najväčšia kríza v histórii Boeingu a predpokladá sa jeho postupný návrat aj do európskych či čínskych aeroliniek. Kvôli otrasenej dôvere pasažierov a nepriaznivej pandemickej situácii však nebude jednoduchý.

boeing

Boeing 737 Max sa vracia na oblohu. Zdroj: News.sky.com


 

5. Apple podcasty majú novú funkciu

Na záver novinka týkajúca sa podcastov. Apple podcasty umožnia embedovať. To znamená, že spoločnosť pridala funkciu, vďaka ktorej si pri každom podcaste môžete skopírovať jeho kód na vloženie a pridať ho na svoj web. Zobrazí sa vo forme prehrávača, podobne, ako to poznáme pri aplikácii Spotify. 

Takto bude nová funkcia vyzerať.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

W

Viete, čo je to win-win stratégia?  

Anglické slovo win v preklade znamená výhra. Stratégia win-win teda predstavuje spôsob riešenia konfliktu či obchodného sporu, pri ktorom obe zainteresované strany získajú nejaký osoh. Predpokladom pre takúto formu riešenia sú ich podobné záujmy. Nazývame ju aj stratégia dvojitého víťaza.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: