32. BIZNISOVKY: Obchodníci už nebudú potrebovať terminál

32. BIZNISOVKY (22.2.): Obchodníci už nebudú potrebovať terminál. Platby kartou spracujú mobilom #news

 

Novela Zákonníka práce, mobil namiesto terminálu, novinky od Facebooku a sčítanie obyvateľov – nielen o tom si povieme v 32. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Problematické testovanie

S negatívnym testom do práce by mohol byť problém. Po niekoľkých kolách sa samosprávam aj firmám postupne míňajú ľudia aj peniaze. Slovenský Volkswagen odporučil zamestnancom, aby sa testovali najmä na verejných miestach. Firemné antigény už budú len doplnkové. Firma má závody v Bratislave, Stupave a Martine a doteraz urobila 54-tisíc testov na vlastné náklady.

Aj samosprávy avizujú, že miest bude menej. Povinnosť mať nový negatívny test na cestu do práce tak často, ako farba daného okresu určuje, sa však nemení.

biznisovky

Zdroj: Instagram/Dennikn


2. Prezidentka podpísala novelu Zákonníka práce

Ponovom si zamestnanci budú môcť vybrať, či chcú dostať príspevok na stravu vo forme gastrolístkov alebo peňazí. Prezidentka Zuzana Čaputová už podpísala novelu Zákonníka práce, ktorá zahŕňa aj toto právo. Účinná bude od marca, ale zamestnanci si nezačnú vyberať hneď od začiatku jej účinnosti. Do konca roka totiž platí prechodné obdobie.

Nevyberú si ani tí, ktorí majú vo firme vlastnú jedáleň. Ak má spoločnosť zmluvu s vydávateľom gastrolístkov, možnosť voľby dostanú zamestnanci až po jej vypršaní. Najneskôr  však 1. januára 2022. Viac informácií o novele Zákonníka práce sme priniesli v 29. BIZNISOVKÁCH.


3. Terminál nahradí mobil

Obchodníci už nepotrebujú na prijímanie platieb kartou platobný terminál. Postačí im mobil. Funkciu zabezpečí aplikácia od spoločnosti Global Payments. Môžu ju využívať obchodníci s akoukoľvek bankou doma i v zahraničí.

Dôležité je mať najmä internetové pripojenie a operačný systém minimálne Android 8. Inovácia dokáže prijať platby z kariet Visa a Mastercard. Obchodníci za službu nebudú platiť mesačne ako pri termináloch, ale odvedú približne dvojpercentný poplatok z každej transakcie. Bude platiť, čím viac prevodov, tým nižší poplatok.

BIZNISOVKY

Zdroj: Slovenská sporiteľňa


4. Facebook chystá novinky

Facebook vyvíja vlastné smarthodinky. Na trhu by sa mali objaviť v roku 2022. Okrem zdravotných či fitness funkcií sa budú odlišovať svojou hlavnou funkciou, a to odosielaním správ.

Hodinky navyše nie sú jedinou novinkou spoločnosti. Facebook totiž reaguje na veľký bum okolo novej sociálnej siete Clubhouse a chystá vlastnú službu s podobnými vlastnosťami. O Clubhouse sme bližšie hovorili v minulej časti BIZNISOVIEK.


 

5. Už ste sa spočítali?

Na Slovensku začalo sčítanie obyvateľov. Prebieha elektronicky na webe www.scitanie.sk a potrvá do 31. marca. Posledný krát sme sa sčítavali pred desiatimi rokmi, teda v roku 2011.

Sčítanie by malo priniesť nenahraditeľné informácie o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o domácnostiach obyvateľov a o ich bývaní. Výsledky následne slúžia verejnému i súkromnému sektoru, odbornej aj laickej verejnosti a bezplatne sa k nim dostane každý. 

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

I

Viete, čo označuje skratka IMF?  

Ide o anglickú skratku pre Medzinárodný menový fond. Je to finančná inštitúcia so sídlom vo Washingtone. Jej cieľom je podporovať medzinárodnú menovú spoluprácu a vyrovnaný rast medzinárodného obchodu. Zabezpečuje tiež stabilitu výmenných kurzov, poskytuje pôžičky a odbornú asistenciu. Do Fondu patrí 189 členských krajín a Slovensko je jeho členom od roku 1993.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: