BIZNISOVKY: Homeoffice už nie je možnosť, ale nariadenie

30. BIZNISOVKY (8.2.): Ak sa to dá, musíte pracovať z domu. Homeoffice už je možnosť, ale nariadenie #news

 

Nový šéf Amazonu, Clubhouse na Slovensku, vernostná karta od Kauflandu a okrúhle BIZNISOVKY – nielen o tom si povieme v 30. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Homeoffice je povinný

Oddnes sa znova menia opatrenia na spomalenie šírenia pandémie. Slovensko bude v takzvanej čiernej fáze a novinky sa dotknú aj biznisu. Homeoffice je povinný všade, kde to je možné, nie je to teda len odporúčanie, ale nariadenie. 

Zefektívnenie kontroly príkazu by malo zabezpečiť to, že prípadné sťažnosti nemusí riešiť polícia, ale napríklad inšpektoráty práce. V podnikoch, ktoré sa nachádzajú v deviatich slovenských okresoch budú zamestnanci musieť mať potvrdenie o negatívnom teste, ktoré nie je staršie ako sedem dní. Ide o okresy Partizánske, Šaľa, Trnava, Revúca, Rožňava, Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec a Žiar nad Hronom. Okrem toho musia mať negatívny test všetci zamestnanci pracujúci v obchode a službách bez ohľadu na okres. Ostatné obmedzenia týkajúce sa obchodných prevádzok platia rovnako ako doteraz. 

homeoffice

Homeoffice je oddnes povinný. Zdroj: Unsplash.com


2. Amazon mení šéfa

Zakladateľ internetového obchodu Amazon, z ktorého je dnes miliardár, oznámil, že v priebehu tohto roka opustí svoju doterajšiu pozíciu. Jeff Bezos pôsobil ako výkonný riaditeľ firmy. Zo spoločnosti ale neodchádza. Zostane na pozícii predsedu správnej rady. Novým riaditeľom Amazonu sa stane Andy Jassy, ktorý doteraz viedol takzvané cloudové služby firmy.

Zo zakladateľov najväčších technologických firiem tak zostane na ich čele len Mark Zuckerberg vo Facebooku. Napríklad spoločnosti Apple či Microsoft už neriadia ľudia, ktorí ich založili.

bezos a jessesy

Andy Jessey (vľavo) a Jeff Bezos (vpravo). Zdroj: Stanfordartsreview.com


3. Clubhouse preniká na Slovensko

Používate Clubhouse? Nová sociálna sieť sa na trhu objavila začiatkom minulého roka, pričom už v máji, keď mala len 1500 registrovaných používateľov, dosiahla hodnotu 100 miliónov dolárov. Aktuálne si získava stále väčšiu popularitu aj na Slovensku.

Do novej sociálnej siete sa totiž zatiaľ dostanete len ak vás už existujúci používateľ pozve. Netradičný je aj spôsob komunikácie. Tá prebieha výlučne hlasovou formou. Na platforme sa nezverejňujú fotografie, ani sa neodpovedá komentármi či emotikonmi. Debatuje sa v tematických miestnostiach, kde môžete počúvať názory ostatných členov diskusie, prípadne sa zapájať vlastnými postrehmi. Nepoužívajú sa kamery a hlasové správy sa nenahrávajú. Clubhouse aktuálne pracuje na mobilnej aplikácii pre Android a na zlepšení identifikácie problémových používateľov.

 


4. Kaufland bude mať vernostné karty

Väčšina veľkých obchodných reťazcov používa vernostné karty už dlho. Minulý rok ich zákazníkom ponúkol Lidl a od februára ich zavádza aj Kaufland. K dispozícii budú v mobilnej aplikácii aj ako offline kartičky. Tie dostanete v každej predajni od 11. februára.

Ak chce reťazec motivovať zákazníkov k používaniu vernostných kariet, musí im za to dopriať dostatočné benefity. V Kauflande budú môcť členovia programu využívať osobitné zľavy označené svetlo-modrým logom a tiež zbierať body, jeden za každé euro. Tie následne premenia na kupóny alebo na vernostné produkty.

kaufland

Zdroj: Kaufland


 

5. BIZNISOVKY oslavujú 

BIZNISOVKY vám prinášame už 30 týždňov, z toho 29 v audio verzii. To je približne 7 mesiacov, viac ako pol roka či, ak chcete, 30 pondelkových rán. Ďakujeme, že vás zaujíma, čo sa deje v biznise a že nás počúvate.

Štatistiku počúvanosti BIZNISOVIEK za rok 2020 sme zverejnili v 26. epizóde. Stále sa máme chuť zlepšovať s prinášať vám čo najkvalitnejší obsah, preto ak máte tipy či návrhy návrhy na zlepšenie BIZNISOVIEK, napíšte priamo na simona@podnicast.com. Budeme sa tešiť. 

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

G

Viete, čo označujú skratky G7 a G10?  

Obe sa týkajú miery rozvinutosti krajín. Skratku G7 používame na označenie siedmich najrozvinutejších štátov sveta, kam patria Spojené štáty, Nemecko, Japonsko, Francúzsko, Veľká Británia, Kanada a Taliansko. Skratka G10 má podobný význam. K prvej sedmičke sa ďalej pridáva Belgicko, Holandsko a Švédsko.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: