BIZNISOVKY: Wolt chce roznášať aj krmivo pre zvieratá

29. BIZNISOVKY (1.2.): Wolt dostal pol miliardy dolárov. Chce roznášať aj kozmetiku a krmivo pre zvieratá #news

 

Práca z domu v zákone, kríza automobilového priemyslu, nové výdajné miesto spoločnosti IKEA a politické reklamy na Facebooku  – nielen o tom si povieme v 29. časti BIZNISOVIEK!

 

1. Práca z domu sa objaví v novele zákona

Práca z domu je najmä kvôli koronakríze stále rozšírenejšia. Reaguje na to aj vládou schválená novela Zákonníka práce. Po schválení v parlamente a podpísaní prezidentkou by mala platiť od marca 2021.

Doplniť by sa napríklad malo právo zamestnanca nepoužívať pracovné prostriedky v čase jeho odpočinku alebo počas dovolenky či sviatku. Nemusí teda byť  nepretržite online. Novinkou je tiež úhrada zvýšených výdavkov, ak zamestnanec pracuje s vlastnými zariadeniami. Zamestnanci na plný úväzok si po novom tiež vyberú, či chcú dostávať gastrolístky alebo príspevok na stravovanie v hotovosti. O práci z domu sme hovorili aj v 60. epizóde Podnicastu s Michalom Hradilom, zakladateľov firmy Hyperia.


2. Wolt chce rozšíriť svoje služby

Fínsky startup Wolt získal od investičných spoločností viac ako pol miliardy dolárov. Majú slúžiť na expanziu do oblasti mimo dodávky jedla z reštaurácií. Wolt bol založený v roku 2015 a vlani rozšíril svoje dodávky o potraviny a maloobchod. 

Spoločnosť pôsobí v 23 krajinách a 129 mestách. Spolupracuje s viac ako 30-tisíc reštauráciami. Wolt uvádza, že v budúcnosti si vďaka jeho službám budeme môcť objednať takmer čokoľvek, napríklad aj kozmetiku či krmivo pre domáce zvieratá.


3. Automobilový priemysel sa najviac prepadol v Európe

Pandémia spôsobila zhoršenie situácie aj v automobilovom priemysle. Najprv išlo o dodávateľskú krízu, ktorá dočasne obmedzila prístup k súčiastkám z Číny. To sa zmenilo na dopytový šok, ktorý spôsobil pokles predaja automobilov najmä kvôli zvýšenej nezamestnanosti a finančnej neistote spotrebiteľov.

Výsledkom je medziročný pokles predaja o 6 % v Číne a o 15 % v USA. Európska únia je na tom ešte horšie. V predaji automobilov klesla priemerne o 24 %, pričom najväčší úpadok zaznamenalo Španielsko, a to až o 32,3 %. 

Pokles predaja osobných automobilov počas koronakrízy. Zdroj: Statista.com


4. IKEA otvorí nové výdajné miesto

IKEA zaznamenala výrazný pokles tržieb. Počas zatvorenia kamennej prevádzky v Bratislave jej online predaj síce dvojnásobne narástol, avšak internetové nakupovanie tvorí 14 percent celkového predaja značky na Slovensku.

IKEA peto otvorí nové výdajné miesto na vyzdvihnutie tovaru objednaného online. Ku Košiciam, Žiline a Banskej Bystrici pridá výdaj v Nitrianskom kraji. Kedy presne začne fungovať nie je známe.

Zdroj: Pexels.com


 

5. Facebook zaviedol trvalé zmeny

V BZNISOVKÁCH sme už viackrát informovali o blokovaní či pozastavení politických reklám na rôznych sociálnych sieťach. V októbri 2020, pred voľbami prezidenta Spojených štátov, Facebook prestal svojim americkým používateľom odporúčať skupiny s politickým obsahom.

Teraz chce rovnaké opatrenie zaviesť globálne a na trvalo. Politické skupiny teda budú naďalej existovať, môžete ich vyhľadať a pripojiť sa k nim, no sociálna sieť vám ich prestane zobrazovať medzi odporúčaniami.


 

 

6. Exponeu kupuje svetová spoločnosť

Slovenská firma Exponea je jednou z najrýchlejšie rastúcich softvérových spoločností na svete. Venuje sa marketingovej automatizácii a využíva analýzu dát. Firma tvrdí, že svojimi riešeniami dokáže zvýšiť objednávky klientov až o 20 %.

Na Slovensku sa strata Exponey každý rok zvyšuje. Jej tržby však rastú a spoločnosť v utorok oznámila, že väčšinovým vlastníkom sa po novom stane veľká softvérová spoločnosť z USA Bloomreach. Zisky Exponey síce momentálne nerastú, príčinou je ale stratégia firmy, ktorá svoj nový investičný kapitál a všetky zarobené peniaze ďalej investuje do vývoja a marketingu.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

E

Viete, čo je to deflácia?  

V biznise ide o spôsob ako preniesť vlastníctvo spoločnosti alebo prevádzkovanie niektorej jej časti na inú osobu. V obchodných vzťahoch hovoríme o ukončení investície a jej speňaženie. Najbežnejšou stratégiou je predaj akcií na niekoho iného prostredníctvom obchodného predaja, spätný predaj pôvodným vlastníkom či predaj strategickému investorovi.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: