BIZNISOVKY: Slovensko chce využívať eurofondy lepšie | Podnicast.com

14. BIZNISOVKY (28.9.): Slovensko chce využívať eurofondy lepšie. Riadenie regionálneho rozvoja od stola z Bratislavy by malo skončiť #news

 

Uhlíkovo neutrálna Čína, zníženie tabaku v Iqos cigaretách, eurofondová revolúcia, nový web Fedora Flašíka a súťaž o najinovatívnejšieho podnikateľa – nielen to sa dozviete v 14. časti BIZNISOVIEK!

1. Čina chce byť uhlíkovo neutrálna

Uhlíková neutralita je v kurze. V 13. BIZNISOVKÁCH sme o nej hovorili v súvislosti s výstavbou novej bratislavskej centrály Esetu. Záujem o ochranu životného prostredia prejavila aj Čína a od roku 2060 by mala byť uhlíkovo neutrálna. Je to síce o 10 rokov neskôr ako rovnaký záväzok Európskej únie, napriek tomu to zo strany Číny môžeme považovať za dôležitý ekokrok.

Jednou zo stratégií krajiny, ako dosiahnuť svoj cieľ, je zvýšiť podiel elektromobilov z 2 % na 59 %. To znamená, že o 20 rokov by malo byť každé druhé auto v Číne poháňané elekrinou.


 

2. Iqos bude mať menej tabaku

Náplne Heets do zariadení Iqos budú od októbra obsahovať menej tabaku. Spoločosť Philip Morris pristupuje k zmene práve, keď má vláda a parlament v pláne rokovať o vyššom zdaňovaní cigariet a bezdymových tabakových výrobkov. V súčasnosti totiž výpočet spotrebnej dane z cigariet závisí od ich počtu v balíčku a u bezdymových tabakových výrobkoch záleží na množstve tabaku.

Výrobca tvrdí, že zmena nesúvisí s daňovou reformou, ale s podnetmi od zákazníkov a snahou o ich komfort. V každom prípade platí, že náplne budú pre výrobcu ešte výhodnejšie, keďže ušetrí na tabaku a tým pádom aj na dani.

iqos

Iqos cigarety budú obsahovať menej tabaku. Zdroj: Unsplash.com


3. Eurofondová revolúcia na Slovensku

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie avizovalo pokus o revolúciu v narábaní s eurofondmi. Tvrdí, že regionálny rozvoj na Slovensku nie je možné kvalitne riadiť od stola z hlavného mesta. 

V princípe prenesie ministerstvo kompetencie na takzvané integrované územné stratégie. To znamená, že na riadení eurofondov daného regiónu budú spolupracovať miestne župy, starostovia, neziskovky aj aktivisti. Peniaze by tak mali byť užitočnejšie využité a transparentne rozdelené. Ministerstvo navyše dodáva, že podobný postup by mohol byť vhodný aj na ďalšie činnosti v regiónoch mimo eurofondov.

Financovanie od Európskej únie sme v súvislosti so záchranným ekonomickým balíkom kvôli pandémii rozoberali v 5. časti BIZNISOVIEK.

biznisovky 5

Zdroj: Podnicast.com


4. Fedor Flašík chystá nový web

Fedor Flašík, bývalý manažér politických kampaní HZDS a Smeru zakladá nový web s názvom eReport.sk. Mal by začať fungovať od októbra. Podľa Flašíka ide o spestrenie jeho života na dôchodku. Portál bude doteraz nepoznanou zmesou serióznej politiky a bulváru.

Šéfredaktorkou sa stane Soňa Baniarová, ktorá v minulosti pracovala v denníkoch Plus 1 deň a Nový čas. Mená ostatných redaktorov zatiaľ neprezradili.

hlavne.sk

Vydavateľom Flašíkovho webu bude spoločnosť STORYmedia, ktorá prevádzkuje aj bulvárny portál Hlavne.sk. Zdroj: Omediach.sk


5. Súťaž o najinovatívnejšieho podnikateľa

Uskutočnil sa 14. ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ organizovanej v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska. Víťazom sa stal Tomáš Bertók zo spoločnosti Glycanostics. Spoluzaložil firmu, ktorá vyvíja sety na diagnostiku rakoviny prostaty.

Nominované boli aj projekty Ihličkovo, na výrobu prírodných sirupov; ekolive, na ťažbu kovov šetrným spôsobom pre životné prostredie a HandCubeKeys, centrum vyvýjajúce špeciálnu klávesnicu pre hendikepovaných.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

N

Viete, čo je to networking?  

Výraz pochádza z angličtiny a doslova by sme ho mohli preložiť ako tvorba siete. Vo svete biznisu je však využívaný na označenie budovania vzťahov. Ide najmä o obchodné kontakty.

Networking je teda systém poznávania nových osôb, ktoré sa pohybujú v rovnakej profesionálnej oblasti a môžu vám byť nápomocní. Ide o takzvané vytváranie konexií.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: