BIZNISOVKY: Slovensko získa 7,5 miliardy eur od EÚ | Podnicast.com

BIZNISOVKY (27.7.): Slovensko získa 7,5 miliardy eur na pomoc po koronakríze

   BIZNISOVKY za týždeň 20.júl – 26.júl   

 

Uber bojuje proti rasizmu. Predstavil 14 oblastí, v ktorých sa problematike bude venovať. Nielen o tom sa dozviete v piatej časti BIZNISOVIEK.

1. Lídri EÚ odsúhlasili záchranný ekonomický balík

V utorok citovala tlačová agentúra AFP slová predsedu Európskej rady Charlesa Michela o mimoriadnom summite v Bruseli. Potvrdil, že lídri Európskej únie tam 21.7. odsúhlasili záchranný ekonomický balík a rozpočet Únie na roky 2021-2027, spolu vo výške 1,82 bilióna eur.

Suma 750 miliárd eur má pomôcť ekonomikám členských štátov po tohtoročnej kríze zapríčinenej pandémiou koronavírusu. Po uzatvorení dohody medzi 27 štátmi uverejnil Charles Michel krátky Tweet s textom „Deal!“, teda „Dohoda!“. Dôležité rokovania trvali štyri dni a štyri noci.

Slovensko z fondu obnovy (teda zo 750 miliárd eur) získa na najbližšie tri roky 7,5 miliardy eur. V sedemročnom rozpočte je pre Slovenskú republiku vyčlenených 18,6 miliardy eur.


 

2. Uber bojuje proti rasizmu

Tendencie Uberu byť antirasistickou spoločnosťou boli silné už za minulého generálneho riaditeľa a pokračujú aj počas éry Dary Khosrowshahi. Tá hovorí: „Asi by ste nečakali, že práve naša spoločnosť sa bude vyjadrovať k tomuto problému.“

Avšak Uber najnovšie zverejnil 14 konkrétnych bodov, ktorými sa zaväzuje bojovať proti rasizmu vo viacerých oblastiach. Nachádza sa medzi nimi napríklad špeciálne vzdelávanie zamestnancov o problematike či zabezpečenie rovnosti odmeňovania bez ohľadu na príslušnosť k etnickej menšine.

Zaujímavé podnikateľské smerovanie spoločnosti Uber sme rozoberali aj v 3. časti BIZNISOVIEK. Viete, ktorú úspešnú firmu pred časom kúpila?


 

3. O2 ruší automat na zákazníckej linke

IVR systém je automatická funkcia, ktorá zákazníka nasmeruje do správnej sekcie ešte pred spojením s operátorom zväčša stlačením príslušného čísla. Využíva ho väčšina mobilných operátorov. Slovenské O2 sa tento medzistupeň v komunikácii s pracovníkmi spoločnosti chystá zrušiť.

Na linku volá mesačne až 50-tisíc zákazníkov. Milan Morávek, riaditeľ predaja a služieb zákazníkom O2, vysvetľuje dôvody zmeny systému: „Našim cieľom je, aby zákazník dostal možnosť ľudsky vysvetliť svoje požiadavky a kompetentne nájsť riešenie spolu so živým operátorom.“ Volanie však bude po novom spoplatnené. Aj vlastní zákazníci O2 zaplatia za priamy hovor do call centra 1 €.

O zefektívnení komunikácie a zlepšení medziľudských vzťahov prostredníctvom PsychoHIER porozprával v 62. epizóde Podnicastu Martin Čajko, spoluzakladateľ projektu Otvorená hra.


4. Startupisti, je tu možnosť získať grant!

Výskumná agentúra vyhlásila Výzvu schémy malých grantov na podporu začínajúcich podnikov financovanú z Nórskych grantov a slovenského štátneho rozpočtu. Cieľom výzvy je podporiť už existujúce startupy so zámerom zlepšiť podmienky pre ich rast a rozvoj najmä v dvoch ťažiskových oblastiach.

Medzi nimi sú zelené inovácie v priemysle a verejnoprospešné technológie, ako aj pomoc starším a chorým osobám pri samostatnom bývaní. Vybrané startupy dostanú príspevok 100 000 až 200 000 eur. Celkový objem finančných prostriedkov pre výzvu je takmer 1,6-milióna eur. Žiadosť o grant je možné podať do 23. októbra 2020, prostredníctvom elektronického systému Egrant.


5. Nová platforma ponúka kurzy v hindčine

India má asi 250-miliónov študentov zapísaných v mestských a vidieckych školách. Aplikácie Byju, Unacademy či Vedantu dnes týmto ľuďom pomáhajú so vzdelávaním a s poskytovaním učebných materiálov online. Asi tretina obyvateľov krajiny však nehovorí po anglicky alebo neovláda iné zásadné zručnosti potrebné na nájdenie si práce.

Práve na tomto trhu sa pokúša preraziť nový startup Entri. Jeho výkonný riaditeľ Mohammed Hisamuddin uviedol, že prvé zverejnené kurzy sú v malajlámskom jazyku, ktorým hovorí až 50-miliónov Indov. Ďalšie lekcie sú v jazykoch ako hindčina, telugčina, kannadčina či tamilčina. Niektoré z nich sú zdarma, iné za rôzne úrovne predplatného, ktoré začína už na štyroch dolároch ročne.

O fungovaní doučovateľského portálu meet’n’learn, na Slovensku známom ako doučma.sk, sa porozprávame v 63. epizóde Podnicastu s jeho spoluzakladateľom Jurajom Svinčákom. Aby ste si vo štvrtok nezabudli rozhovor vypočuť, jednoducho si synchronizujte svoj Google kalendár s tým našim!

 

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

E

Viete, čo je to e-commerce?  

Pod názvom e-commerce, inak aj eCommerce, e-komercia či elektronické obchodovanie, sa ukrýva predávanie a nakupovanie produktov či služieb v online priestore s využitím elektronických systémov, teda na internete.

E-commerce úzko súvisí s digitalizáciou firiem, o ktorej sme sa v 58. epizóde Podnicastu rozprávali s Viktorom Mečiarom zo spoločnosti TULIP Solutions. Vypočujte si zaujímavý rozhovor!

 

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: