BIZNISOVKY: Obchodníci nechcú platiť viac za separovanie | Podnicast.com

13. BIZNISOVKY (21.9.): Slovenskí výrobcovia a obchodníci protestujú. Nechcú platiť viac za separovanie odpadu #news

   BIZNISOVKY za týždeň 14. – 20. september   

 

Daňová reforma a zákon o dôchodkoch, petícia pre ministra Budaja, nové bratislavské centrum Esetu a zelená kampaň reťazca Lidl – nielen o tom si povieme v 13. časti BIZNISOVIEK, už aj v audio verzii!

1. Čo prinesie daňová reforma a dôchodkový zákon

V jedenástych BIZNISOVKÁCH sme vás informovali o tom, že daňové priznanie k dani z príjmov budeme musieť podať do konca októbra. Tento dátum stále nie je oficiálne potvrdený. Čo vieme je, že od začiatku roka 2022 by mala platiť pripravovaná daňová reforma, ústavný zákon o dôchodkoch by mal byť schválený ešte v tomto roku.

Klesnúť má zaťaženie práce a zvýšiť by sa mali ekologické, spotrebné a majetkové dane. Čo sa týka dôchodkov, jednou zo zmien bude zrušenie nadviazania ich minima na priemerný plat. 

Stále však ide o neoficiálne informácie. Takzvaný draft plánu reforiem, ktorého prípravu riadi ministerstvo financií a poradcovia premiéra, vláda odmietla zverejniť , kým ho neprerokuje koaličná rada. Zatiaľ sa preto pracuje len s uniknutou verziou z prvej polovice septembra.

biznisovky-11

Zdroj: Podnicast.com


 

2. Slovenskí výrobcovia a obchodníci protestujú

Pri nie úplne vábivej téme daní ešte ostaneme. Ministerstvo životného prostredia chce na najbližšej schôdzi parlamentu predložiť návrh na zvýšenie poplatkov za separáciu odpadu. Výrobcovia a obchodníci protestujú.

Všetky relevantné slovenské organizácie, ktorých sa má novela dotknúť, podpísal protestnú petíciu adresovanú ministrovi Jánovi Budajovi. Viaceré sa totiž ozvali už v pripomienkovom konaní, no ministerstvo ich námietky neakceptovalo. Deväť podnikateľských združení teraz tvrdí, že zvýšenie poplatkov pocítia spotrebitelia na náraste cien ich produktov.

recycle

Zdroj: Unsplash.com


 

3. Eset postaví nové centrum v Bratislave

Areál bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke sa zmení na centrum inovácií a kreativity spoločnosti Eset. Výstavba potrvá niekoľko rokov. Eset si architektov vyberal spomedzi 270 štúdií z 26 krajín. Kampus nakoniec navrhnú Dáni, ktorý pripravovali centrály Googlu v americkom Mountain View a v Londýne.

Víziou je uhlíkovo neutrálny komplex. Okrem vedecko-výskumného centra sa v ňom majú nachádzať kaviarne, reštaurácie, lekáreň, zubná ambulancia či škôlka. Nebudú chýbať ani športoviská. Vizualizáciu projektu ešte nezverejnili.

GOOGLE

Vizualizácia Google centrály v Londýne od dánskeho štúdia BIG. Zdroj: BIG


4. Lidl chce chrániť životné prostredie

Sieť hypermarketov Lidl spustil kampaň, ktorou sa snaží bojovať za čistejšie životné prostredie na Slovensku. Reťazec ponúka zákazníkom možnosť dobrovoľne zaplatiť jeden cent za každé mikroténové vrecko, ktoré použijú. 

Chce tak upozorniť na ich nadmerné a často zbytočné používanie. Vyzbieranú sumu následne zdvojnásobí a venuje ju Slovenskému vodohospodárskemu podniku na čistenie riek a priehrad.

 

Chce tak upozorniť na ich nadmerné a často zbytočné používanie. Vyzbieranú sumu následne zdvojnásobí a venuje ju Slovenskému vodohospodárskemu podniku na čistenie riek a priehrad.

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

M

Viete, čo je to monetizácia?  

Monetizácia je proces prevodu čohokoľvek do zákonných platobných hodnôt. Jednoducho povedané, ide o spôsob získavania peňažných prostriedkov z produktu alebo služby.

Ak chcete pojem lepšie pochopiť odporúčam vypočuť si 61. epizódu Podnicastu o monetizácii žurnalistiky s Tomášom Bellom, redaktorom a šéfom webu Denníka N.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: