7. Dušan Plichta: O predaji funkčných potravín, biohackingu a riadení firmy
V tomto rozhovore sa dozviete:
Odkazy na najdôležitejšie veci zo 7. epizódy
Stačí dať PLAY:
Kde všade môžete počúvať Podnicast?
Klikni sem, ak chceš počúvať na Spotify
Klikni sem, ak chceš počúvať na Stitcher
Klikni sem, ak chceš počúvať na Apple Podcasty
Klikni sem, ak chceš počúvať na Google Podcasts
Profil podnikateľa
- Celé meno: Dušan Plichta
- Odkazy na sociálne siete:
- % vo firme: 65 % v Powerlogy, s.r.o.
- Základné informácie:
- Dušan je profesionálny výživový poradca, založil Powerlogy.com, ktoré ponúka inovatívne, zdravé, funkčné potraviny
- cieľom projektu Powerlogy je zlepšiť uvedomelosť ľudí pri výbere svojho jedla
- Powerlogy produkty neobsahujú rafinovaný cukor, farbivá, konzervanty, lepok, laktózu ani sóju, sú 100% BIO
- v ponuke Powerlogy nájdete oleje a orechové maslá, kávu, proteín, granolu, funkčné potraviny do kuchyne, suplementy, snacky
- Powerlogy organizuje aj Power Camp 2019 nabitý rôznymi workshopmi o životospráve, otužovaní, dychových cvičeniach, o varení
- Dušan píše vlastý blog Dusanplichta.com, kde nájdete rôzne články o zdraví, zdravej životospráve, biohackingu, ale aj chutné recepty
- vyštudoval Fakultu managementu na Univerzite Komenského v Bratislave
- Ocenenia, úspechy:
- Mandľové maslo POWER BUTTER získalo prestížne ocenenie zlatá hviezda Great Taste Awards 2016, kde sa každý rok oceňujú gastronomické špeciality
- Lieskovoorieškový krém POWER NOUGAT získal zlatú hviezdu Great Taste Awards 2018 v Londýne
- Dušan vyhral v súťaži Bloger roka 2015 v kategórii Zdravý životný štýl
- Zaujímavosti a pikošky:
- Dušan je biohacker, čo znamená, že sa snaží prevziať kontrolu nad vlastnou energiou, výkonom a zdravím a pochopiť vlastné telo
- nenávidí open space kancelárie
- pravidelne medituje, používa aplikáciu Calm
FIRMA:
- Názov firmy: Powerlogy, s.r.o.
- Rok založenia: 7.7.2015
- Obrat v roku 2017:
- Tržby: 816 678 €
- Zisk: 6 316 €
- Čomu sa firma venuje: vývoju a predaju inovatívnych, zdravých, funkčných potravín; organizovaniu workshopov o efektívnej životospráve
- Projekty:
Ďalšie rozhovory s Dušanom Plichtom:
- na Lepsiden.sk: Dušan Plichta: Ako si vyberať zdravé dezerty a koláče?
- na Lepsiden.sk: Tajomstvo zdravej kávy. Viete, ako ju správne pripraviť?
- na Brigada.sk: Dušan Plichta z Power Coffee: Ak chceš prax, tak si ju vytvor
- na Športježivot.sk: Zdravie a strava z pohľadu Dušana Plichtu
- na Websupport.sk: O čom sa dá blogovať? Napríklad o zdravom životnom štýle
- na Dennih.HNonline.sk: Zabudnite na energetické nápoje. Vyrobil som dokonalú kávu
- na Dennih.HNonline.sk: Máme najchutnejšie maslo na svete. Vyrába sa z mandlí
- na Zdravie.Pravda.sk: Tréner životosprávy: Lepok je pre mozog rovnakou drogou ako cukor
- na Zdravie.Pravda.sk: Ak sa káva kombinuje s tukom, je to pieseň + recept
- na Startitup.sk: STARTITUP ocenilo druhú 20-tku slovenských biznisov, ktoré to robia INAK!
- na Startitup.sk: Inovatívne slovenské biznisy, vďaka ktorým budeš fit
- na Startitup.sk: Rozhovor: Dušan Plichta – Káva je každodenným gastrozážitkom
- na Startitup.sk: Dušan Plichta – začal od nuly, stal sa blogerom roka a rozbehol firmu s inovatívnymi potravinami
- na Startitup.sk: V noci sa nepracuje, v noci sa tvorí – Power Coffee a jej príbeh
- na Topky.sk: Významné ocenenie: Mandľové maslo zo Slovenska získalo gastronomického Oscara
- na Aktuality.sk: Dušan Plichta: Nežijem na sójových klíčkoch, ale jesť treba uvedomele
- na Cvičte.sk: 5 faktov, ktoré by ste mali vedieť o sóji
- na Cvičte.sk: Dušan Plichta: Ak ľudia dokážu zmeniť len pár vecí, môžu dosiahnuť úžasné výsledky
- na Cvičte.sk: Dopyt Slovákov po kvalitnejších potravinách rastie
- na Cvičte.sk: Dušan Plichta: V pozícii zamestnanca mi chýbala sloboda a sebarealizácia
- na Cvičte.sk: Na detox je vhodný každý deň
- na Cvičte.sk: Dušan Plichta: Jedno espreso má toľko antioxidantov ako tanier zeleniny
- na Čorobím.sk: video DUŠAN PLICHTA: BLOGER A ZAKLADATEĽ POWER COFFEE
- na Forbes.sk: Ste pripravení na nový prístup ku komplexnému zlepšeniu životosprávy?
Prepis 7. epizódy podcastu s Dušanom Plichtom
V štúdiu vítam špecialistu na funkčné potraviny, biohackera a zakladateľa značky Powerlogy, Dušana Plichtu.
Nazdar, čau.
Duško ahoj. Pár týždňov dozadu som mal pohovor na nového človeka do Blendea tímu. Moja druhá otázka, ktorú som sa pýtal bola, ktorými značkami sa inšpirujú a ktoré značky sledujú. Veľmi veľa ľudí mi povedalo práve Powerlogy.
Vtedy som si uvedomil silu Vašej značky. Pozná ju veľmi veľa ľudí, hlavne tí, ktorí sa zaujímajú o takýto typ funkčných potravín. Práve preto som rád, že si prijal pozvanie do štúdia.
Chcel by som sa pobaviť o tvojom príbehu - ako Powerlogy vznikla, čo všetko je za tým a možno zo začiatku nám môžeš predstaviť značku - aké produkty tvoríte.
Som rád, že ľudia takto vnímajú značku. Je to percepcia, ktorú sa snažíme budovať. Prvé ovocie zberáme až teraz, po 5 rokoch seriózneho fungovania, respektíve môjho podnikateľského učenia sa, trápenia v marketingovej komunikácii a celom tom mixe. Avšak nenazval by som to úplne trápením sa, pretože mňa to veľmi baví.
Náš úspech je aj vďaka mentorom a tomu, čo sme urobili za posledné dva roky, myslím prácu na značke - takú hlbšiu, strategickú. Zmenili sme komunikáciu, vieme lepšie komunikovať pozíciu na trhu a prináša to prvé ovocie. Ďalej je to aj o tom, že dlhší čas ukáže, kto robí veci poctivo a kto chce len narýchlo a povrchne niečo predať. Jedno z našich poslaní je mať 100%-nú transparentnosť v tom, čo robíme, ako to robíme a ako vyrábame.
Verím tomu, že v súčasnosti nemáš čo skrývať. V tomto slovenskom prostredí si každý myslí, že ti niekto môže ukradnúť nápad, myšlienku, alebo že ja mám špeciálnu receptúru. Určite si vieš veci ochrániť, ale reálne, ak sa niekto rozhodne, že ťa skopíruje, tak to urobí. Ja však vidím, že aj keď niekto urobí veľmi podobnú vec ako my, tak výsledok je iný. Je to preto, že je tam iná energia a exekúcia danej veci. Keď to necítiš a nemáš to do hĺbky zmáknuté, je to naozaj iné.
Veľmi sa teším, že na Slovensku už máme našich “one thousand two friends” ako sa hovorí, 1000 silných fanúšikov, ktorých na začiatku biznisu potrebuješ budovať. Ľudia sa už vedia na naše produkty spoľahnúť. Perfektne funguje aj vzájomná komunikácia. Robíme campy, prednášky, je to veľmi príjemné a napĺňajúce vidieť, že meníš životy ľudí. Nie moralizáciou, skôr inšpiráciou, že ukazuješ rôzne možnosti, sám žiješ a priznáš aj to, že sám experimentuješ.
Niektoré veci vychádzajú, niektoré nie. Popisuješ rôzne protokoly, možnosti a ľudia si vedia sami vybrať. Ide o to, aby ľudia sami uchopili tento nový prístup k životu, ktorý staviame na biohackingu. Začal som tak, že som riešil životosprávu na pokročilej úrovni, kedy som chcel hacknúť sám seba. Ako Tim Ferriss hovorí, rád hrám prvú ligu, som rád challenger, ktorý nabúrava systémy, inovuje, ide na hranu, hľadá nové riešenie a chcem sa posúvať.
Každý nie je taký, sú rôzne typy ľudí, ja viem o sebe teraz oveľa viac ako pred 5 rokmi. Fascinuje ma náš ľudský potenciál. Práve tam som našiel najdôležitejšiu motiváciu, ktorá sa občas oslabí, stráca vplyvom prostredia, ale viem sa ku nej vždy vrátiť. Podnikanie, alebo to, čo robím, je nástroj mojej vlastnej kreativity a realizácie môjho potenciálu a talentu. Po 5 rokoch som sa našiel práve v creating leadership, vďaka spätnej väzby mentorov a ľudí, ktorí hodnotia ako fungujem a v čom je môj talent.
Takže sa považuješ za kreatívneho lídra?
Áno. Avšak skôr by som povedal, že som si uvedomil, že práve toto je môj veľký potenciál, kedy na to veľmi dobre rezonuje moja energia a je to môj talent. Kreatívny leadership je iný ako napríklad politický leadership, management leadership alebo adventure leadership. Sú tu sú rôzne možnosti realizácie leadershipu.
V kreatívnom leadershipe je to o tom, že v prvom rade to viem robiť sám pre seba a až potom aj pre ľudí a pre moje okolie. Každý žijeme v svojej bubline, vo svojom tuneli, alebo aj vo viacerých tuneloch. Napríklad v práci sa sám často dostávam do tunela exekúcie a operatívy. Biznis ma pohltí, všetko vidím čierne, som prepracovaný a tak ďalej. Všetci to veľmi dobre poznáme.
Kreatívny leadership je práve o tom, že dokážeš sám seba pravidelne vytiahnuť z tunela von. Nakresliť si všetky bodky v tvojom živote a neustále udávať novú perspektívu, hľadať nové spojitosti, synergie, alebo čo vyškrtnúť a eliminovať, hľadať nové súvislosti, možno aj nečakané. Častokrát sú ľudia z môjho tímu a moje okolie sami prekvapení, ako mi niektoré veci mohli napadnúť, hoci navonok to vyzerá veľmi jednoducho, čo sa nápadu týka.To je vlastnosť leaderov a kreátorov.
Potrebujem pravidelne vychádzať zo svojej danej reality, dostať sa do nadhľadu a rozmýšať nad tým, ako by som niečo upravil, alebo hackol. Určite však nehľadám skratky. Jednoducho cítim, že je tu ten trh a potreba. Keď som začínal podnikať, veľa ľudí sa ma pýtalo, prečo robím kávu, veď je tu milión kávy. Boli skeptickí, neverili, že niekto bude piť kávu s maslom, boli názoru, že ľudia na Slovensku nevedia a nemajú peniaze na kvalitné jedno a všetky tieto konvenčné super zaručené pravdy.
Ja som si urobil vlastnú diagnostiku trhu. Napríklad len 10% ľudí sú tí, ktorí chcú len funkčné potraviny. Poviem si, no fajn, teraz je tu len 10 %. Páči sa mi výrok Wayne Gretzkeho, nepozerám sa na to, kde sme teraz, ale kde budeme ďalej. Nehrám hokej tam, kde je puk teraz, ale kde bude. Ak hráš hokej, všetko je to o pohybe, puk je v rýchlosti a ty musíš byť o krok vpred, tam, kam puk ide. Ak len dostupuješ na miesto, tak si všade vždy neskoro. Hrám hokej, preto je to krásny príklad. Ale aj pri korčuliach musíš byť stále v pohybe a vychytávať smery a to sa ukazuje. Chcem robiť funkčné potraviny, nechcem robiť len bežné veci.
Celý biznis Powerlogy je postavený na funkčných potravinách? Na trhu, ako vravíš, si 5 rokov. Predpokladám, že situácia pred 5 rokmi bola diametrálne odlišná ako je teraz. Je ti dnešný trend naklonený?
Je to tak. Ľudia túto tému riešia. Záleží však, ako definuješ funkčné potraviny. Veľa ľudí nemá ani tušenie o čom to je.
A ty to ako definuješ?
Funkčné potraviny sú potraviny, ktoré svojou výživovou hodnotou prispievajú k optimálnej až pokročilej funkcii tela. Istým spôsobom to napájaš na teóriu a princípy funkčnej medicíny. Sú primárne funkčné potraviny, ako bryndza a slanina, tie však my nerobíme. Ale môžu byť aj sekundárne spracované až pokročilé. Musí tam však byť správne spracovanie, technológia, aby sa nezničila výživová hodnota, naopak, možno ju ešte umocniť.
Je dôležité nakombinovať veci do synergií, ktoré sú pre telo ešte lepšie. Napríklad bežný orieškový krém z arašidov, teda arašidové maslo. Veľa ľudí tvrdí, aké je to výborné, pretože arašidy majú tuky, ktoré nás zasýtia. Z môjho pohľadu to však nie sú najlepšie tuky. Je tam veľké riziko aflatoxínov a tiež kvality. Preto my robíme mandle. Prípadne sa zamyslím, ako by sa to dalo hacknúť.
Ak napríklad do mandľového masla pridáš kolagén, je to ešte lepšia vec. Takto sa na to pozerám ja. Ide o to, aby si maximalizoval efektivitu svojho jedla. Za čo najmenej energetických vstupov, čo najviac energetických výstupov, myslím na úrovni bunky a mitochondrií.
A čo bunky vyživí najviac? Ako budú najlepšie fungovať telieska, ktoré produkujú energiu? Z vedeckých výskumov a z nových prístupov vieme, že istým spôsobom k tomu veľmi pomôže tukový metabolizmus. Správne tuky sú vo výžive kritické, preto rôznymi technikami a návykmi životosprávy a životného štýlu potrebujeme posilňovať funkcie mitochondrií.
Je celé Powelogy postavené hlavne na kvalitných produktoch? Je to core úplne celého biznisu?
Jasné, len na tom! Celé je to veľmi jednoduché. Je pre mňa dôležité stanoviť si štandardy, tie máme vo firme zapísané. Každý máme svoje hodnoty a aj svoje štandardy. Naše hodnoty sme kódovali do slova POWER - progress, openness, wow effect, education a respect.
Všetci ľudia sme individuálni, aj čo sa týka životosprávy. Môžeš byť vegánom, alebo keto, dôležité je, aký máš k tomu prístup a ako to uchopíš. Musíš tomu veriť a vyskladať si to tak, že tomu dáš pozornosť a štandardy, ktoré splnia, aby to fungovalo.
Naše štandardy sú naturálna chuť, inzulínový efekt na telo (v potravinách nemôže byť cukor ani chémia) a optimálne trávenie (nekombinujeme saturované tuky s cukrom, ako to robí bežný potravinový priemysel). Samozrejme bežné veci sú veľmi chutné, ale metabolicky nás to rozbíja.
Ďalší štandard je enviroment a prostredie, čiže udržateľnosť a zlepšovanie efektivity. Jesť menej, viac nutričných vecí a snažiť sa ľudí inšpirovať vlastným príkladom k vedomej spotrebe. Nekupovať veľa, mať plné košíky, ale skôr si začať uvedomovať, že každým nákupom potravín vieme meniť túto krajinu.
To je pekná myšlienka. Si kreatívny leader, koľko ďalších ľudí pracuje pre Powerlogy a akých ľudí máš v tíme?
V poslednom roku sme narástli z 3 na 10 ľudí. Zavádzali sme nové procesy a profesionalitu do firmy. Nakoľko som často niekde mimo, začali sme veci riešiť tak, aby to tím vedel exekuovať, lebo tam nastávali problémy. Tím som si vyskladal z ľudí, ktorí ma dopĺňajú, chápu a rešpektujú. Máme samozrejme aj výzvy, ktoré potrebujeme ešte dotiahnuť.
Teraz sa dostávam k tomu, že idem budovať vlastnú kultúru firmy. Nefunguje to tak, že prídem, niečo rozkážem a teraz tu chcem mať Google kultúru. Mám kamaráta, ktorý robí HR inovatívnym spôsobom a on nám to ide robiť externe.
Problém je v tom, že ja ako majiteľ firmy, vidím firmu v budúcnosti niekde, Powerlogy je niekde (nevieme presne kde, niekto nám musí povedať, ako sme na tom reálne) a niektorí moji ľudia vidia tradičnejší model a majú obavy, že sa to rozsype. Ja som za slobodu, dôveru, aby sme všetci vedeli o svojich platoch, aby mali ľudia maximálnu transparentnosť, avšak často dostávam názory, že to na Slovensku nedokážem a ľudia ma oklamú. Rôzne takéto konvenčné myšlienky.
Na toto mi funguje a veľmi pomáha Parretovo pravidlo 80:20. Poviem si, áno na 80% to funguje tak, ale ja verím, že 20% môže fungovať inak. Dobrých a vedomých ľudí je málo, ale ak do firmy nájdeš a zoberieš tých 20%, to je to úsilie, ktoré musíš vytvoriť a pritiahnuť ich víziou, podmienkami aj svojou transparentnosťou a kultúrou, ktorú chceš budovať. Potom to môže fungovať.
Konkrétne akí ľudia sú v tvojej firme?
Máme komplexne postavený tím. Ja som CEO founder, nad sebou mám ešte mentora, ktorý to celé zastrešuje. Potom máme CFO finančného riaditeľa, CMO marketingovú riaditeľku a COO operačnú riaditeľku.
Pod nimi sú ľudia ako customer support, social media, ďalšia exekutíva - kaviarne, branding a pod nimi je interný grafik.
Celkom ma prekvapil CFO, pretože sa často stretávam s názorom, že finančný riaditeľ nie je potrebný, kým firma nemá aspoň 30 ľudí a miliónové obraty.
Kedy si cítil potrebu zobrať človeka, ktorý bude riešiť financie?
Videl som to skoro. Ide o to, ako sa naštrukturuje táto pozícia. Môj CFO robil doteraz veľa operatívy a pomáhal, čo bolo treba. Stalo sa mi, že som zobral z agentúry najväčších makačov, po čase sa adaptovali a zvládli to, klobúk dole, ale sami mi povedali, že toto je “different game”.
U nás to nieje len o tom, že CFO rieši iba financie, excel tabuľky, nastaví procesy a vyjedná veci. Samozrejme aj pri týchto veciach vieš dodať hodnotu, ušetriť firme a optimalizovať procesy, ale u nás treba robiť aj operatívu. Podľa mňa má CFO v menšej firme blízko k founderovi. Vytvárajú systém, riadia financie a dávajú realitu.
Problém v CFO vidím v tom, že sú príliš analytickí a často upadajú do skepticizmu. Je tam veľký problém, aby si držali mindset realistického optimizmu. Realitu určite treba, samozrejme founder môže uletieť, ale dôležité je, aby ho CFO volal späť na základňu, ale zasa nesmie byť skeptik.
Marketing a sales celej firmy totiž veľmi ovplyvňuje, ak CFO stále hovorí ako niečo nejde a ako sa to nedá. Častokrát ide iba o jazyk komunikácie a on to tak nemyslí, stretli sme sa s tým vo firme aj my. Človek to vôbec nemyslel tak, ako to podával. Bol to jeho štýl, ktorým motivoval sám seba. A práve toto sú veci, ktoré na teba pôsobia a sú veľmi dôležité - realistický optimizmus.
V Powerlogy máš 65%. Zvyšných 35% je rozdelených po viacerých ľuďoch. Kto to je? Sú to strategickí partneri, investori, alebo mentor, ktorého si spomínal?
Sú to strategickí partneri. Na začiatku som k sebe hľadal “smart money”. Každý si kúpil podiel za dohodnutú cenu, ktorá v danom čase bola. Nebolo to tak, že by som niečo len tak rozdal. Normálne si podiel kúpili, alebo odpracovali. Máme to veľmi férovo nastavené a každý pridal svoju hodnotu.
Aktuálne je firma v štádiu, kedy ideme robiť investičné kolo. Sme v štádiu rastu, náš potenciál je veľký a vidíme, že máme na čom stavať. Firma má shareholder agreementy, máme domény, máme značku, architektúru značky a máme všetky assety, ktoré sme potrebovali. Všetko je postavené na úrovni.
Môj prvý investor mi pomohol vyjednať vstup druhého investora. Všetko diplomaticky vyjednal, odkomunikoval a v môj prospech napísal shareholders agreementy, ktoré ja som netušil. Ošetril ich tak, že mám plné právo na všetko. Mám všetku moc a všetci investori vo firme ma rešpektujú.
Samozrejme sú tam isté schvaľovacie veci, pre biznisové línie hlavne, ale všetko funguje úplne super. Prvý investor našiel druhého investora pre jeho knowledge, je to odborník, ktorý robil na vysokej strategickej funkcii v marketingu. Tento človek nám teraz dáva strategické know-how.
To je ten človek, ktorý ti pomáhal nastaviť firmu?
Presne tak, nastaviť kľúčové a strategické veci. Vidím, v čom je hodnota a že to, to čo sme stabilizovali a dotiahli, má veľký zmysel.
Máte dosť veľa produktov. My máme Blendeu, vlastnú zmes superpotravín a tiež si vyvíjame vlastné produkty, avšak často s tými novými produktami bojujeme. Development cycle je dlhý a zložitý.
Skús mi prosím priblížiť proces tvorby nových produktov od nápadu až po predaj. Je to niečo z tvojej hlavy, alebo máš na to tím ľudí, ktorí robia researche a zisťujú trendy?
Kde vznikne prvá myšlienka na nový produkt?
To je moja kreatívna hodnota a väčšinou je to z mojej hlavy. Dám si za to kredit, lebo je to tak. Ja tým žijem. Aktuálne idem dávať na trh vegánsky proteín. Mám to v hlave už 2 roky, motkám sa, chodím po svete, skúšam, testujem proteíny, špekulujem, študujem, čítam, kontaktujem výrobcov a dookola.
Nedá sa presne povedať, koľko trvá vývoj produktu. Ja sám sa potrebujem presvedčiť, že toto je produkt, ktorý na trh treba. Častokrát je problém práve synergia funkčnosti a chuti. Veľa produktov je funkčných, ale vôbec nechutia dobre, sú horké a majú umelo prekryté chute. Niektoré zasa super chutia, ale zloženie je hrozné. Práve toto je naša pozícia, vždy ten challenge.
Napríklad Nutella, veľmi obľúbená u detí aj dospelých. Vždy sa na začiatok zamyslím, že čo keby to bolo funkčné aj chutné? A to sa dá! Tak sme urobili Nougat, ktorý vyhral Great taste a s ktorým sme na trhu a je jeden z najvnímanejších produktov, vlajková loď Powerlogy v tomto segmente. Takto to funguje.
Teraz som si zmyslel, že tu treba 90%-nú čokoládovú tyčinku, ktorá bude bez mlieka, pre vegánov aj keto, teda pre všetkých. Dá sa to urobiť, ak máš kvalitné kakaové bôby, hackneš tam MCT-čko, ktoré viac vyťahuje chute z kakaa, dáš tam crunchy prvok, aby to bolo chrumkavé, napríklad sekané kakaové bôby, alebo mandle.
Milujem variť! Poberiem si nejaké zaujímavé ingrediencie, rozhádžem si ich po stole a spájam, špekulujem. Sám na sebe rok experimentujem a testujem a až potom dám von napríklad vegánsky proteín. Mám už úplné presvedčenie, že je daný produkt super. Je tam kompletný profil aminokyselín a viem, že to bude chutiť. A prečo? Pretože som na tom pracoval rok, urobil som 3-4 vegánske proteíny, ktoré som sám vypil a nevyšli. Sám som zistil, že daná kombinácia nebude fungovať.
Čiže produkty vznikajú hlavne v tvojej kuchyni?
Hej, v mojej kuchyni a na vlastnom experimentovaní. Som veľmi náročný. Chcem čistý produkt, kvalitný a musí mi chutiť. Všetko je o spracovaní. Napríklad, ak by sme spolu išli robiť steaky. Ty urobíš steak na nejakej úrovni a ja na inej. V prvom rade záleží, aké ingrediencie si nakúpime, ak ideme úplne od nuly.
Ja totiž viem, kde si mám nakúpiť lepšie ingrediencie a aké štandardy ingrediencíí. Ak by sme si ale aj dali rovnaké ingrediencie, je tu druhý krok, a to je spracovanie a know-how - science of cooking, science of product. To, ako ingredience spojíš, spracuješ, pri akých teplotách, koľko pražíš, ako to robíš, aké štandardy chceš dosiahnuť a ako pracuješ s chuťami. A toto ma baví!
Čiže zoberieš nejakú tvoju myšlienku, polorecept produktu a ideš za výrobcom poradiť sa? Máš konkrétneho človeka, ktorý sa venuje danému produktu?
Mám viacerých poradcov. Napríklad sa idem poradiť čo sa týka biochémie a funkčnosti, či má tento môj nápad zmysel pre telo tak, ako som si ja naštudoval. V zmysle nejakej extra hodnoty antioxidantov, ako funkčná látka funguje. Napríklad som teraz do kurkuma mixu zakomponoval matchu, ktorá je stimulant a na druhej strane ašvangandu, ktorá balancuje.
Ďalej sa radím napríklad ohľadom formy kolagénu, s čím to spojiť a tak ďalej. Následne idem do výroby, kde často na mňa všetci pozerajú, že čo som si to vymyslel a musia nakupovať nové ingrediencie. Teraz to bol olivový olej zo Španielska, pretože som si zmyslel, že ideme vyrábať pistácie s olivovým olejom, že to bude pecka chuť a vyšlo to!
Získavaš v procese výroby nových produktov nejakým spôsobom feedback, spätnú väzbu? Vytvoríš produkt v obmedzenom množstve, dáš ochutnať a tak získaš spätnú väzbu a možno upravíš? Alebo máš focus groupy?
Dobrá otázka. Áno, ale feedback zbieram len od pre mňa relevantných ľudí. Myslím si, že bežný spotrebiteľ ti nevie povedať. Nemá know-how a ani profesionálne vedomosti na to, aby ti dali správne spätnú väzbu.
Dávam to odborníkom, šéfkuchárom a ďalším mojim známym biohackerom, ktorí majú citlivé žalúdky a vedia vychytať, kedy im niečo nerobilo dobre, alebo ako to naozaj funguje.
Takto ladíš svoj produkt?
Áno, v úzkej skupine svojich ľudí. Je to podobný prístup ako má ako Steve Jobs. Tiež sa interne vo svojom tíme s top ľudmi radil, alebo rozoberal, ako produkt vyhotoviť, ale nepýtal sa, rovno im to dal a učil ich. To je aj náš prístup. Nesnažíme sa urobiť niečo, čo úplne fit-ne trhu, ale snažíme sa byť na hrane inovácie.
Máte veľa inovatívnych produktov. Čo ak netrafíte trh, produkt sa vôbec nechytí a nebude sa predávať? Stalo sa Vám to už?
Ešte sa to nestalo, ale môže sa to stať. Ak by sme napríklad rovnaké mandľové maslo s kolagénom a MCT urobili v Nemecku, tak ten úspech aj dopyt je úplne niekde inde. Tento trh ešte na to úplne nie je.
To neznamená, že sa to nepredáva. Predáva sa dobre, tak akurát, ale je tam ešte budúcnosť. Vidíme, že to ešte nieje performance produktu, ktorý by mal dozrieť. Všetko je o dozretosti trhu. Čiže áno, môže sa stať, že produkt nevyjde, tak ho normálne stiahneš z predaja.
Takže počítaš s tým, že to normálne stiahneš?
Áno, treba byť na seba kritický. Myslím si a stretávam sa s tým často, že je to o tom, že som prepískol inováciu. Išiel som príliš ďaleko a trh tu na to ešte nie je nastavený. To je tak, ako keď v Bratislave otvoríš čisto vegánsku reštauráciu. Tu sa to nechytí a neuživí, ale v Berlíne si úplne niekde inde.
Často spomínaš Nemecko, nerozmýšľal si o expanzii práve do Nemecka, keď hovoríš, že je to pre teba zaujímavý trh?
Ja to tak necítim, neviem po nemecky a nikdy som do toho neinklinoval. Nemecko je iná kultúra a je tam veľmi silne konkurenčný trh. Sú tam dotácie pre výroby a v tej konkurencii je veľmi veľký boj. Istým spôsobom ide len o opportunity cost. Tu mám oveľa lepšie príležitosti. Nehovorím, že tam nie je trh, je to skvelé, ale pre niekoho, kto má k tomu trhu vzťah a ja to nie som.
Mám však partnera, ku ktorému vzťah mám (cez biohacking network). Robíme preňho co-brand, kedy svoje veci dávam do iného vyhotovenia brandu, presne fitovaného na tento germánsky a škandinávsky trh. Robím, čo rád robím, čiže vývoj, dávam mu know-how a on si tam robí marketing a predaj.
Čiže ste pre nich výrobcom?
Áno.
Zaujímavé, to som nevedel. Spomínal si, že budeš mať investorské kolo. Je to kvôli expanzii, alebo aký je dôvod?
Jednoznačne rast. Nachádzame sa v growth stage-i, kedy mám veľa možností, kde rásť a rýchlo. Máme skvelé opportunities produkty v buy pláne, trhy, online, retail aj takéto co-brandy.
Tlačia ma však zdroje - cash flow na nákup týchto nových produktov a vecí. Potrebujeme nových ľudí do tímu a peniaze do marketingu, kde máme vysokú mieru konverzie.
Pred pár týždňami si otvoril kaviareň, taký komunitný priestor Powerlogy Space&Coffee. Ako si prišiel na myšlienku otvoriť kaviareň? Predpokladám, že je to typ biznisu, ktorý si predtým nikdy neskúšal.
Tým, že robím Powerlogy, riešim kávu s maslom a biohacking, chodím na biohackerské konferencie. Primárne sledujem značku Bulletproof. Bol som dokonca na ich couchingu v Londýne. Mojím snom bolo ísť do Kalifornie na Biohacking Conference, tak som urobil zájazd aj s ľuďmi, pod značkou Powerlogy.
Boli sme v Kalifornii a spojil som príjemné s užitočným. Bol som na konferencii v L.A. a tiež som navštívil v Santa Monice ich základňu, kde urobili kaviareň Bulletproof Café. Tam som si povedal, že ja to dokážem urobiť lepšie ako títo Američania.
Vôbec to nie je rocket science, pretože my kvalitu máme, dokonca chute máme ešte lepšie. Predávali tam čokoládu za 18 dolárov a keď som ju ochutnal, nebolo to nič moc. Šiel som za nimi a povedal som im, že im budeme vyrábať lepšiu čokoládu, za lepšiu cenu, ale len pre európsky trh. Ich však európsky trh nezaujíma, riešia hlavne Ameriku a Čínu.
Americký prístup je o veľkosti. Niesú ako európania, že im záleží až tak na kvalite a chuti. Tak som si povedal, že urobíme v Európe takú kaviareň, aby ľudia mohli prísť na kávu s maslom a mohli zažili tukové low carb veci, ale v plnej chuti. To je môj cieľ.
Kaviareň je na začiatku, ľudia v okolí nevedia, čo je káva s maslom, MCT, ale prídu a ochutnajú Power special. Na jednej strane im veľmi chutí a na druhej strane idú z kaviarne “vystrelení” v dobrom slova zmysle a plní energie.
Všetky koláče sú s minimum cukra, bezlepkové a bezlaktózové. Sú rôzne možnosti, aby sme čo najmenej zaťažovali organizmus látkami, ktoré dráždia imunitu. Takto sa tam realizujem a chcem tam budovať komunitu a vytvoriť priestor pre ľudí, ktorých zaujíma nový prístup k životospráve.
Takže to berieš komunitne?
Áno, chceme tam robiť akcie a inšpirovať ľudí. Na Slovensku je veľa ľudí, ktorí chcú túto zmenu, ale žijú v nejakom prostredí a treba ich inšpirovať k leadershipu. Napríklad prídeš ku mne do Powerlogy a dáme si dvojhodinový biohacking workshop. Zrazu ti dáva zmysel, ako to funguje, si presvedčený, že by si tak mal fungovať, aj ľudia naokolo, vieš, že to bude iná energia, pohoda a ľudia nebudú nervózni.
Jednoducho si z toho nadšený. Potom prídeš domov, späť do svojho prostredia, do krčmy ku kamošom, ktorí majú svoje názory a systém, z ktorého chceš vyjsť, ťa začne sťahovať. Na to práve potrebuješ leadership.
Nesmieš hodnotiť ľudí, ale musíš prísť k rodine a povedať, toto je dobré pre mňa, ďakujem, ja si chlieb neprosím. Vy si ho dajte, ja Vám len vysvetľujem, že toto pre mňa nie je dobré a ja to robím preto a preto. Čiže ukazovať svojím príkladom.
Vidíme to aj na vegánoch. Uvedomelí a dobrí vegáni, ktorí nemoralizujú, majú najväčší vplyv. Prečo? Pretože oni sú v sebe, v kľude presvedčení a držia konzistentne svoje štandardy. Toto nám tu chýba, aby sme konzistentne držali štandardy a nepodľahli prostrediu, ktoré nás ťahá dole.
Takže je Space&Coffee pre teba forma edukácie, kedy chceš edukovať ľudí aj pomocou tohto priestoru?
Áno, ale aj pomocou osobných stretnutí. Jedna vec je online, aj to treba určite robiť, ale ľudia nás potrebujú cítiť. Mám veľmi dobrú skúsenosť s mojimi campami, seminármi a to, keď ma ľudia zažijú naživo. Je to úplne o inom a lepšie pochopia, ako som veci myslel.
Z textu a internetu si každý berie to svoje, ale keď máš čas ísť trošku hlbšie a osobne, tak tí ľudia zrazu vidia. Interpretácia a kontext sú dve najdôležitejšie veci. Čo je pre jedného zlé, druhého môže zabíjať. Ja chcem však učiť nový prístup, princípy, biohacking, dáta, ako mať istotu a ako v sebe hľadať individuálnu životosprávu.
Čo si myslíš, nebudeš to mať ťažké pri expanzii do nových krajín, kde tento prístup nebudeš vedieť až tak presadiť, pretože nebudeš vedieť rozprávať ich jazykom a ľudia ťa nebudú poznať? Na Slovensku už máš brand a meno.
Naša značka je postavená na filozofii biohackingu a expanzia je postavená na prienik cez tento niche market. Ľuďom nemusíš vysvetľovať čo je MCT olej. V Prahe je momentálne problém, že chcem špičkový MCT olej, ktorý spĺňa štandardy kvality a nemám si ho kde kúpiť. Nemajú trusted brand.
Tam chceme začať a chceme expandovať po anglicky. “We are here - Powerlogy functional foods of great taste. I am founder Dušan Plichta. Your fellow biohacker. I am doing experiments, working with this and this. And I invite you to try our products.''
Čiže to, čo robíš, budeš robiť v angličtine?
Áno.
Spomenul si Power Camp. Za pár týždňov tam s tebou pôjdem aj ja, čo sa veľmi teším. Povedz mi, čo ma tam čaká?
Intenzita, z rôzneho uhľu pohľadu - intenzita množstva informácií, intenzita zážitku, intenzita prežitia (meditácia), intenzita vystúpenia z komfortnej zony a intenzita chuti v jedlách, ktoré robíme. Intenzita je u mňa pretavená do slova POWER. To je moja životná línia.
To slovo je so mnou spojené, mám to v sebe. POWER nie je moc a sila v zmysle pretláčania a dominancie, ale je to skôr vnútorná sila, komplexnejšia. To je to, čo chcem a robím aj pre seba. Zamýšľal som sa, pre koho to vlastne robím?
Veľa ľudí sa hrá na spasiteľov sveta, chcú zachrániť nejakú komunitu, ja to však vidím trošku inak. Ľudia veľmi spadajú k slovíčku “pomoc”. Ja som nastavený tak, že pomáha vždy silnejší slabším. Napríklad, keď dieťa spadne, tak rodič mu podá ruku a pomôže vstať. Ďalej mu však už nepomáha, pretože chce byť jeho rovnocenný partner v živote a je jeho sprievodcom.
To je ten rozdiel, chcem byť len sprievodcom a ukázať ľuďom, že potrebujem pomáhať aj sám sebe. Nepotrebujem pomáhať človeku, každý si potrebuje pomôcť sám. Potrebujem ukazovať iný prístup. O tom je práve creating leadership - kresliť nové mapy, nové obrazy, nové svetlo a novú víziu života, že sa to dá aj inak. Problém je, že máme veľa nových technológií a možností.
Sme chorí nie z nedostatku, ale z prebytku. Slovensko je najbohatšie, ako kedy bolo, ale zároveň tu máme najviac depresií a mentálnych chorôb. Kamarát má Inštitút stresu, výborný človek, veľa sa od neho učím.
Robili výskum a 70% ľudí bolo diagnostikované, že sú v produktívnom veku vyčerpaní a unavení. V takomto štádiu energiu nevytvoríš. A potom máme na Slovensku veľké percento ľudí, ktoré život len prežíva. Aj ja sám niekedy upadnem a mám dni, ktoré len prežívam. Ľudia sa často sťažujú, že je zlé počasie, vonku sneží, fúka vietor, je zamračené a majú z toho depku. To je deň prežívania, máš zamračené v hlave, letargiu.
Ja mám jeden z najlepších dní, kedy vonku snežilo, fúkalo, bolo zamračené, ale vo svojej internej energii som bol skvele nastavený. Vychutnal som si beh vonku a otužovanie. Zimu mám rád, zima je skvelá, dokonca pre mňa lepšia ako leto. Všetko je o internom nastavení.
Považuješ sa za biohackera, daj nám nejaké 3 praktické biohackerské tipy, ktoré aj tebe najviac pomáhajú. Predpokladám, že je to otužovanie. Mám pravdu?
Moje školenia a aj workshopy som postavil na tom, čo ľudia môžu hneď aplikovať. Je to o návykoch, učím a snažím sa komunikovať 5 efektívnych návykov. Efektívnych preto, lebo za minimum času námahy vieš začať a vieš mať z toho tie najväčšie výsledky pre metabolizmus, bunky a pre tvoju energiu.
Ak by som mal vybrať len 3, tak by to bol určite v životospráve primárne low carb prístup s individuálnym vyladením. Väčšinou si vyberám low carb jedlá, kvalitné tuky, zeleninu, ale s ohľadom na individuálne intolerancie.
Napríklad môžeš mať aj super stav, ale ak si dávaš mlieko a robí ti zle, tak ťa bude rozbíjať. Druhý krok nevolám úplne otužovanie, ale metóda Wima Hofa. Je spojená čiastočne s meditáciou, dýchaním a so saturáciou krvi kyslíkom a silným vplyvom na imunitný systém, ktorý posilňuje energiu a aj celé mitochondrie.
Krok 3 je pre mňa efektívny pohyb a pobyt v prírode. Veľa ľudí však príliš tlačí, aj ja sám som skôr pretrénovaný. Neustále si dávame ciele, chodíme na Spartan race. Teraz mám obdobie života, kedy potrebujem robiť intenzitu a prírodu. Nedávno som napríklad bol behať Devín-Bratislava a mám pocit, že mi to viac uškodilo ako prospelo.
Nemám rád takéto súťaže, pretože tej mám v biznise dosť. Radšej si idem zabehať do prírody, horský bike, sám pre seba, meditovať, ísť sa otužiť sám na jazero alebo s partiou do hôr. A pre funkčnosť zase funkčný silový tréning, pre metabolizmus, pre HIIT-ko pre efektivitu. Ale to zbúchaš za pol hodinu.
Posledná otázka, máš životné motto, ktorým sa riadiš, či už v biznise alebo v osobnom živote?
Žijem rôzne obdobia, rôzne mottá. Mám ich v hlave viacero, ale poviem to, čo ma teraz napadlo ako prvé - Power up your day, power up your life. Tam si vždy uvedomím, že keď je môj život oničom, môžem si za to len a len sám. Uvedomím si, kde sú vstupy a čo potrebujem zmeniť.
Uvediem príklad, ideš na párty, preženieš to s alkoholom, zaplatíš za to daň a na druhý deň máš opicu, detoxikuješ, cítiš sa zle. V tento deň iba prežívaš. Takto niektorí ľudia žijú, toto ja nechcem, preto musím zmeniť vstup. Nabudúce piť nebudem, alebo pijem len víno, slabý alkohol zapíjam vodou.
Dôležité je držať sa vo vedomej úrovni. Keď som v tejto energii, ide mi kreativita a vytváram veci, čiže som v roli tvorcu, a nie obete. Sám si môžeš vybrať, ktorú pilulku života chceš žiť.
Je to celkom jednoduché, buď si v roli tvorcu, za všetko si môžeš sám a všetko máš možnosť zmeniť. Nebude to možno zo dňa na deň, ale všetko sa dá. Na druhej strane si obeť, ktorá bude riešiť, že ja by som to aj zmenil, ale máš množstvo výhovoriek.
Dušan, ďakujem ti veľmi pekne za rozhovor.
Prosím.