39. BIZNISOVKY: Báli sme sa poklesu dopytu, prišla slabá ponuka

39. BIZNISOVKY (19.4.): Čakali sme pokles dopytu, dočkali sme sa slabej ponuky a zvyšovania cien #news

 

Nové opatrenia, zvýšené ceny stavieb, online kontrola daní a cestovanie do minulosti  – nielen o tom si povieme v 39. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Rúška už ani v exteriéri

Oddnes sa uvoľňuje veľká časť opatrení. Aj naďalej však platí núdzový stav, zákaz vychádzania a stretávania sa s inými ľuďmi ako členmi domácnosti. Do práce stále potrebujeme maximálne sedem dní starý test. Rovnako je to aj s návštevou prevádzok, ktoré boli doteraz zavreté. Teda napríklad, ak si pôjdete zaplávať alebo kúpiť nohavice. Do potravín či lekárne test netreba.

Pozor si dávajte aj na dodržanie povoleného počtu ľudí v danom interiéri. Vo vnútri musíme naďalej nosiť respirátor, vonku už nie je nutné ani rúško, ak sa od ľudí, ktorí nie sú z našej domácnosti, nachádzame minimálne v päť metrovej vzdialenosti. 

biznisovky 39

Ak sme v exteriéri vzdialení od ľudí, s ktorými nebývame, aspoň päť metrov, nemusíme mať rúško. Zdroj: Pexels.com


2. Ceny stavebných materiálov narástli

Kľúčové stavebné materiály v posledných mesiacoch zdraželi. Ceny niektorých stavieb tak môžu narásť aj o viac ako 10 %. Zásadnú zmenu pocítime najmä pri stavbách, ktoré potrebujú množstvo dreva a polystyrénu, zdraželi tiež cement a oceľ. 

Situáciu zapríčinil stavebný boom, ktorý spustila kombinácia lacných hypoték a atraktivity bývania mimo mesta. Súčet všetkých faktorov so sebou prináša takzvaný covid paradox. Na začiatku pandémie sme sa báli poklesu dopytu, no nečakané pandemické zvraty v konečnom dôsledku zapríčiňujú slabšiu ponuku s vyššími cenami.

biznisovky 39

Ceny drevodomov môžu narásť až o 15 %. Zdroj: Unsplash.com


3. Dane si skontrolujeme online

Slovenskí podnikatelia by vo svojom účte na webe finančnej správy už mali vidieť, koľko daní a kedy zaplatili či koľko ešte musia zaplatiť. Doteraz firmy za tieto informácie štátu nielenže platili, ale čakali na nich dva týždne.

Takzvané saldokonto by malo pomôcť predísť nedorozumeniam a uľahčiť prácu aj účtovníkom a daniarom. Údaje z daňových priznaní za rok 2020 však Finančná správa ešte len spracúva a treba si na nich počkať.

biznisovky 39

Zdroj: financnasprava.sk


4. S Googlom do minulosti

Spoločnosť Google oznámila pridanie ďalšej zaujímavej funkcie do svojej služby Google Earth. Funkcia nám umožní cestovať do minulosti v rozmedzí uplynulých 37 rokov.

Google vysvetľuje, že budeme môcť sledovať procesy rozvoja miest, zmeny v prírode či dopad katastrof. Funkcia ponúka aj rôznych sprievodcov, ktorí nás prevedú zmenami v danej oblasti za posledné štyri dekády.

https://www.youtube.com/watch?v=5W-zPqrGQWA&t=2s


 

5. Google Dokumenty niektorým nefungujú

Pri spoločnosti Google ešte ostaneme. Možno ste sa totiž aj vy stretli v posledných dňoch s problémami pri používaní Google Dokumentov. Na stránkach sa nesprávne zobrazuje text dokumentov. Niekomu sa schováva sa pod ostatné prvky na stránke, iným sa zobrazujú slová na nesprávnych miestach.

Vyzerá to tak, že príčinou sú doplnky prehliadača, najmä funkcia na blokovanie reklám. Riešením je teda ich vypnutie. Kliknite na ikonu puzzle na paneli prehliadača a vyberte možnosť Spravovať rozšírenia. Ak neviete, v ktorom je problém, deaktivujte všetky a postupným zapínaním zistite, ktoré rozšírenie spôsobilo problém.

biznisovky 39

Takto vyzeral jeden z problémov Google Dokumentov. Zdroj: Reddit

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

P

Viete, čo je to posturika?  

Na prvý pohľad sa môže zdať, že tento pojem nesúvisí so sférou biznisu. Avšak vhodná komunikácia je v podnikaní nevyhnutná, a to nielen tá verbálna. Posturika je postoj tela, držanie rúk, poloha nôh a hlavy. Ide teda o súbor fyzických postojov, ktoré majú komunikačný účinok na okolie človeka. 

Aj o neverbálnej komunikácii porozprával Anton Bódis, odborník na biznis etiketu, v 64. epizóde Podicastu.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: