37. BIZNISOVKY: YouTube chce rozpoznávať produkty vo videách

37. BIZNISOVKY (29.3.): YouTube chce rozpoznávať produkty vo videách. Funkciu už testuje #news

 

Ekonomické prognózy, čo by spôsobil tvrdý lockdown, velikáni v online reklame a nedostatok učiteľov  – nielen o tom si povieme v 37. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Ekonomika narastie až budúci rok

Analytici korigujú ekonomické odhady kvôli silnej druhej vlne pandémie. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť a Inštitút finančnej politiky sa zhodujú, že slovenská ekonomika tento rok nenarastie ani o 4 %.

Optimistickejšie odhadujú budúcoročnú situáciu. Analytici veria, že zlepšenie pandemickej situácie a čerpanie zdrojov z Európskej únie vrátane peňazí z Plánu obnovy výrazne pomôžu. Odhadovaný nárast ekonomiky sa pohybuje okolo 6 %.

rrz


2. Čo by spôsobil tvrdý lockdown

Našej ekonomike pomohlo aj to, že sa vláda nakoniec nerozhodla pre trojtýždňový tvrdý lockdown. Zaujímavé sú odhady, ktoré hovoria, že v prípade jeho schválenia by nás to tento rok stálo asi dve percentá HDP, teda 2 miliardy eur.

Krajina by prišla približne o 10-tisíc pracovných miest a tento krátkodobý šok by nebol len krátkodobý. Prejavoval by sa ešte o tri roky, a to najmä vo vyššej nezamestnanosti a nižšej hospodárskej produkcii.

ifp


3. Kto ovláda online reklamu

90 % onlinovej reklamy ovládajú tri firmy. Kým v roku 2019 bol podiel Googlu, Facebooku a Amazonu na digitálnej reklame v Spojených štátoch spolu 80 %, vlani dosiahli o 10 % vyššiu hranicu.

Trojica spolu ovláda viac ako polovicu celkového reklamného trhu v USA. Internetová reklama rástla aj na Slovensku. Napriek obavám z koronakrízy dosiahla minutá suma za rok 2020 v tomto odvetví 140 miliónov eur. Viac sme o tom informovali v 35. časti BIZNISOVIEK.


4. YouTube začne rozpoznávať produkty

Pri spoločnosti Google ešte ostaneme. Prostredníctvom YouTube chce zvýšiť svoje príjmy, a to cez algoritmus, ktorý rozpozná produkty vo videách. Funkcia bude zobrazená medzi odporúčanými videami a používatelia ju uvidia pod prehrávačom.

Cieľom má byť pomoc ľuďom získať informácie o predvedených produktoch. Reálnym zámerom však je zisk podielu od firiem za to, že Google výrobky vymenuje a priloží k nim odkazy na obchody. Za kliknutie alebo dokončený nákup by tak dostal províziu. Funkciu už testujú v USA.

youtube

Zdroj: 9to5google.com


 

5. Máme nedostatok pedagógov

Včera bol deň učiteľov. Portál Edujobs.sk ukazuje, že popularita tohto povolania je na Slovensku veľmi nízka. Situácii nepomohla ani koronakríza, ktorá v iných odvetviach zvýšila počet uchádzačov o prácu. 

Vlani hľadali školy najčastejšie učiteľov 2. stupňa základných škôl. Uverejnili viac ako tisíc ponúk, pričom získali 5-tisíc reakcií uchádzačov. Na jednu takúto ponuku tak v priemere zareagovalo iba 5 ľudí. V prípade, že školy hľadajú učiteľov matematiky, fyziky, informatiky či chémie, počet záujemcov je ešte nižší. Analýza poukazuje na to, že Slovensko potrebuje nutne spopularizovať prácu pedagógov.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

N

Viete, čo je to normohodina?  

Pojem sa používa na vyjadrenie množstva práce vykonanej za jednu hodinu. Normohodina má skratku NH a niekedy sa jej hovorí aj normovaná hodina. U nás sa najčastejšie používajú normohodiny v stavebníctve alebo autoservisoch, kde je každý druh práce ocenený inou hodnotou. Táto hodnota býva priamoúmerná konkrétnemu druhu práce a zahŕňa jej náročnosť z hľadiska výkonu, skúseností a iných faktorov, ktoré ovplyvňujú pracovný výkon.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: