35. BIZNISOVKY: Rozdiely medzi mzdami mužov a žien sú veľké

35. BIZNISOVKY (15.3.): Rozdiely medzi mzdami mužov a žien sú na Slovensku veľké. Muž dostane o štvrtinu viac #news

 

Výnimky v nosení respirátorov, podanie daňového priznania, rast internetovej reklamy a narodeniny Volkswagenu – nielen o tom si povieme v 35. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Respirátory nosíme (takmer) vo všetkých interiároch

Oddnes nosíme respirátory takmer vo všetkých interiéroch. Hlavný hygienik vydal vyhlášku, v ktorej udelil výnimku niektorým zamestnancom. Ide o ľudí, ktorí sú vystavení vysokej fyzickej či tepelnej záťaži.

Ministerstvo zdravotníctva takýto druh zamestnania charakterizuje aj ako prácu prevažne v základnej polohe v stoji, s obmedzením pohybu dolných končatín, s vynúteným tempom práce. Výnimkou by mali byť aj zamestnanci pracujúci v interiéri sami. Bude im stačiť klasické rúško, šál alebo šatka. 


2. Podanie priznania k dani z príjmov sa neposunie

Nezabudnite na daň z príjmov. Ministerstvo financií neposunulo lehotu na jej podanie a treba tak urobiť do 31. marca. Je to povinnosť každej fyzickej osoby, ktorej zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2020 presiahli sumu 2 207 eur a 10 centov.

Do konca marca musíte daň aj zaplatiť. Existuje aj možnosť odložiť si termín podania o 3 mesiace alebo o pol roka. Podmienkou je, že súčasťou vašich zdaniteľných príjmov sú aj príjmy zo zahraničia. V takom prípade si môžete predĺžiť lehotu až do 30. septembra.

dan

Daň z príjmov za rok 2020 treba podať do konca marca. Zdroj: Mojedane.sk


3. Internetová reklama rastie

Druhá polovica roka 2020 bola pre internetovú reklamu priaznivá. Napriek obavám z koronakrízy a nepredvídateľnému vývoju za celých 12 mesiacov dosiahla minutá suma 140 miliónov eur. Medziročný nárast presiahol 2,3 %, pričom v roku 2019 to bolo 7 %.

Z reklamných formátov narástla video display a natívna reklama. Pokles zaznamenala riadková inzercia, ktorá je charakteristická pre pracovné, motoristické či realitné portály. V druhom polroku začali monitorovať aj digitálnu audio reklamu, ktorá sa objavuje v podcastoch, online rádiách a streamovacích službách. Dosiahla takmer 480-tisíc eur. Podiel výdavkov na onlinovú reklamu z celkových výdavkov na Slovensku bol 39 %. Internet tak dobieha televíziu, ktorá je pred ním už len o 5 %. 

 


4. Rozdiely medzi platmi mužov a žien

Rozdiely medzi mzdami mužov a žien na Slovensku sú stále veľké. Potvrdzuje to aj nová štatistika portálov Profesia.sk a Platy.sk. Priemerný plat ženy aj so všetkými odmenami, prémiami a bonusmi predstavuje 1230 eur v hrubom. Muž dostane takmer o štvrtinu viac.

Dôvodom je najmä fakt, že na Slovensku máme viacero odvetví, v ktorých zaznamenávame prevahu jedného pohlavia. Pri ženách sú to sektory ako zdravotníctvo, administratíva či účtovníctvo. Muži dominujú v telekomunikáciách, elektrotechnike a strojárstve, pričom ide o výrazne lepšie platené odvetvia. Dáta ale potvrdzujú portálu, že medzi ženami a mužmi sú u nás mzdové rozdiely aj na rovnakých pozíciách. V roku 2020 zarábali manažérky reklamačného oddelenia v priemere 1439 eur v hrubom. Muži na tejto pozícii o tretinu viac.

profesia


 

5. Volkswagen má 30

Volkswagen je najväčšou automobilkou na Slovensku a v piatok oslávil 30 rokov. Od podpisu zmluvy ešte s česko-slovenskou vládou a podnikom BAZ v roku 1991 u nás spoločnosť vyrobila šesť miliónov áut šiestich značiek.

Posledným veľkým míľnikom bolo vlaňajšie pridelenie investície vo výške 500 mil. eur. V roku 2023 sa vďaka nej začne výroba nových generácií modelov Volkswagen Passat a ŠKODA Superb. O automobilke sme viac informovali v 22. BIZNZNISOVKÁCH.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

L

Viete, čo je to lízing?  

Podstatou lízingu je skutočnosť, že ako klient lízingovej spoločnosti využívate predmet lízingu počas trvania lízingovej zmluvy. Ide teda o prenájom tovaru dlhodobej spotreby, napr. o auto, stroje či iné zariadenia. 

Platíte pravidelné splátky, no tento predmet nie je vo vašom vlastníctve, ale vo vlastníctve lízingovej spoločnosti. Po ukončení doby lízingu sa mení vlastníctvo predmetu. Spravidla sa vlastníkom stáva osoba, ktorá predmet lízingu užívala počas trvania lízingovej zmluvy.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: