33. BIZNISOVKY: Twitter predstavil novú funkciu Super Follow

33. BIZNISOVKY (1.3.): Twitter chce konkurovať Facebooku. Predstavil novú funkciu Super Follow #news

 

Stav slovenskej ekonomiky, HBO Max u nás, lietajúci taxík a málo študentských brigád – nielen o tom si povieme v 33. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Slovenská ekonomika nestíha za Európou

Nálada v slovenskej ekonomike je najhoršia od júna 2020. Zhoršili sa všetky segmenty okrem stavebníctva. Avšak toto odvetvie je na tom už dlhodobo zle. Najviac sa prepadol sektor služieb, a to najmä kvôli prísnym pandemickým obmedzeniam. Neprosperuje ani priemysel a maloobchod.

V Európskej únii sa nálady naopak zlepšujú. Narastá optimizmus v službách, priemysle, aj medzi samotnými spotrebiteľmi. Horšie ako minulé leto je na tom len maloobchod.


2. HBO Max bude aj u nás

HBO Max má prísť na Slovensko v jeseni alebo zime tohto roka. To znamená, že z HBO Go sa stane HBO Max a táto služba prinesie širšiu ponuku, inú aplikáciu a pravdepodobne aj vyššie predplatné.

Streamovacie služby zažívajú veľký bum. Prime Video od Amazonu nedávno začalo fungovať v Česku. K nám sa chystá Discovery+ a v druhej polovici tohto roka by sme mali mať prístup aj k službe Disney+. Bližšie sme o tejto téme hovorili aj v 28. BIZNISOVKÁCH.


3. Študentských brigád je málo

Za ľahkú prácu si budú môcť privyrobiť už aj žiaci na základnej škole. Od marca začína na Slovensku platiť novela Zákonníka práce, podľa ktorej môžu firmy zamestnať brigádnikov už od 15 rokov. 

Vlani však klesli brigádnické ponuky na portály profesia.sk až o tretinu oproti roku 2019. Zamestnávatelia na Slovensku hľadajú mladých brigádnikov najčastejšie na pozície v obchode, administratíve, pomocných prácach, cestovnom ruchu či gastre.

profesia

Zdroj: Profesia.sk


4. Twitter má nové funkcie

Twitter predstavil svoj prvý platený produkt na investorskej akcii. Ukázal snímky obrazovky s funkciou Super Follow, ktorá používateľom umožní zaplatiť si za odber svojich obľúbených tvorcov. Tí im za odmenu ponúknu exkluzívny obsah iba pre predplatiteľov a takzvaný odznak podporovateľa.

Sociálna sieť prišla tiež s funkciou Komunita, ktorá by mohla konkurovať skupinám na Facebooku. Okrem toho obsahuje bezpečnostný režim na automatické blokovanie zneužitých účtov. Twitter tiež uviedol, že do roka 2023 plánuje zdvojnásobiť svoje príjmy .

twitter

Screenshot novej funkcie na Twitteri. Zdroj: Twitter.com


 

5. Taxíky majú začať lietať o tri roky

Lietajúci taxík ide na burzu. Vyvíja ho Kalifornský startup Joby Avitation s desaťročnou históriou a siedmimi stovkami zamestnancov. Taxík má šesť vrtúľ, pri vzlete a pristávaní sa správa ako vrtuľník, no lieta ako lietadlo. Jeho maximálny dolet je približne 200 kilometrov a na komerčné služby ho chcú začať používať v roku 2024. 

Doterajší investori ohodnotili firmu na 6,6 miliardy dolárov. V najbližších mesiacoch by navyše mala dostať ďalšie investície presahujúce 1,5 miliardy, ktoré využije na ďalší vývoj lietajúcich taxíkov.

lietajúci taxík

Takto vyzerá lietajúci taxík úspešného kalifornského startupu. Zdroj: Joby Avitation

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

J

Viete, čo je to jednotka práce?  

Je to množstvo práce vyjadrené v kvantitatívnych ukazovateľoch, ktoré priemerný zamestnanec môže vykonať za jednu minútu. Uvádza sa pri normálnych podmienkach, normálnej rýchlosti a s ohľadom na skutočnosti súvisiace s prácou. Medzi také patria napríklad nevyhnutné pracovné prestávky alebo pracovné meškania.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: