BIZNISOVKY: Google mapy budú zobrazovať požiare | Podnicast.com

BIZNISOVKY (24.8.): Kalifornia je v plameňoch. Google mapy budú zobrazovať požiare

   BIZNISOVKY za týždeň 17.august – 23.august   

 

Umelá inteligencia dokáže písať texty lepšie ako ľudia. Oklamala tisícky používateľov. Nielen to sa dozviete v deviatej časti BIZNISOVIEK.

1. Google mapy budú zobrazovať požiar

Blesky a masívna vlna horúčav prispeli k zúrivým požiarom v severnej Kalifornii. Tie sa stihli rozrásť už na 124 000 akrov. Google tento týždeň odhalil nástroj, ktorého cieľom je poskytovanie ľahko dostupných informácií postihnutým oblastiam.

Novinka sa týka vyhľadávania a máp v USA. Vo chvíľach, ako je rastúci požiar, je rozhodujúce presne vedieť, kde sa plamene nachádzajú a ako tomu zabrániť. Pomocou satelitných údajov ľudia uvidia približnú veľkosť a polohu požiaru priamo na svojom telefóne alebo pracovnej ploche. Okrem toho si používatelia prečítajú aktuality a užitočné informácie o postihnutej oblasti.

google poziar

Digitálny mnohouholník bude znázorňovať oblasť požiaru s červenou hranicou. Zdroj: Blog.google.com


 

2. Robinhood dostal 200 miliónov dolárov

Populárna aplikácia na obchodovanie s akciami Robinhood v pondelok oznámila, že získala nového investora. Od D1 Capital Partners dostala 200 miliónov dolárov.

Podľa Robinhoodu bola spoločnosť ocenená na 11,2 miliárd dolárov. To predstavuje výrazne zvýšenie oproti júlovej sume 8,6 miliárd dolárov. „Sme hrdí na to, že Robinhood používa viac ľudí ako kedykoľvek predtým, aby sa naučili, ako investovať a riadiť svoje financie,“ uviedol vo vyhlásení Vlad Tenev, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Robinhood.

robinhood

Aplikácia Robinhood učí ľudí investovať. Zdroj: Robinhood.com


3. Dobrovoľníci vymysleli appku pre políciu

HAKA (Hľadá sa auto Krádeže automobilov) je skupina dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú polícii s nachádzaním ukradnutých áut či páchateľov. Už pred dvoma rokmi vyvinuli aplikáciu, ktorá overí zadané evidenčné číslo auta v databáze hľadaných áut.

Teraz prichádzajú s dokonalejším systémom, volá sa Hekatron. Značky automobilov naskenuje kamerou mobilu a v databáze overí ihneď. V prípade, že je auto ohlásené na polícii ako ukradnuté, aplikácia varuje používateľa. Ten má možnosť upozorniť políciu alebo tím HAKA.

Digitalizácia sa prejavuje vo všetkých oblastiach biznisu a podnikania. Aj o tom porozprával Viktor Mečiar zo spoločnosti TULIP Solution v 58. epizóde Podnicastu.


4. Umelá inteligencia oklamala ľudí

Umelá inteligencia a jej využitie v žurnalistike je stále viac diskutovanou témou. Forma umelej inteligencie GPT-3 dokáže tvoriť text na nerozoznanie od človeka. Študent kalifornskej univerzity v Berkeley Liam Porr dostal nápad, ako upozorniť na riziko jej zneužitia.

GPT-3 dva týždne písala blogy o zvyšovaní pracovnej produktivity a uverejňovala ich na internete pod menom Adolos. Získala 26 tisíc návštevníkov a 60 odberateľov. Ľudia pod týmito článkami dokonca diskutovali a chválili autora. Nikto neodhalil, že autorom textov nie je človek. Experiment má upozorniť na možnosť zneužitia technológie na generovanie clickbaitov.

adolos

Články od GPT-3 sa dostali na prvé priečky v rebríčkoch čítanosti. Zdroj: Liamp.substack.com


5. Zmení Disney filmový biznis?

Aj Disney má svoju streamovaciu platformu Disney+. Najmä vďaka nej je spoločnosť pre investorov zaujímavá, keďže jej výnosy zo zábavných parkov a výletných lodí počas koronakrízy výrazne klesli. Teraz vyskúša experiment, ktorý môže zmeniť filmový biznis.

Na začiatku septembra ponúkne Disney veľkorozpočtový film Mulan, remake animovanej snímky z roku 1998. Už marci sa mal objaviť v kinách, avšak kvôli pandémii ho spoločnosť uverejní na svojej platforme. Pozrú si ho len používatelia, ktorí majú predplatenú službu Disney+ za sedem dolárov mesačne a navyše si za tento konkrétny film priplatia 29,99 dolára. Cena tak predstavuje viac ako štvornásobok mesačného predplatného, no je stále výhodnejšia ako lístky do kina pre americkú rodinu.

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

I

Viete, čo je to inkubátor?  

Inkubátor je inštitúcia zameraná na podporu začínajúcich podnikateľov. Novozaloženým firmám poskytuje výhodný prenájom kancelárskych priestorov spojený s rôznymi podpornými službami.

O začínajúcich projektoch a o tom, čo pomáha startupom stať sa úspešnými, porozprával v 59. epizóde Podnicastu Daniel Gašpar zo spoločnosti Crowdberry.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: