BIZNISOVKY: Slováci viac stávkujú než investujú| Podnicast.com

26. BIZNISOVKY (11.1.): Ceny nákupov z Číny zdražejú až od júla. Slováci investujú menej ako míňajú na stávky #news

 

BIZNISOVKY v roku 2020, pobrexitová dohoda, nákupy z Číny a znižovanie emisií počas krízy – nielen o tom si povieme v 26. časti BIZNISOVIEK!

1. BIZNISOVKY v roku 2020

Rok 2021 priniesol okrem iného BIZNISOVKY do Podnicastu. Ďakujeme, že vás zaujíma týždenný prehľad podnikateľských udalostí, že nám posielate spätnú väzbu a pomáhate zlepšovať sa.

Doteraz sme publikovali 25 BIZNISOVIEK, z toho 16 v audio verzii. Ich priemerná počúvanosť je viac ako 550 vypočutí na epizódu. Najúspešnejšou bola 10. časť o ekologickom dlhu, virtuálnych koncertoch a problémoch TikToku. 

biznisovky 2020

Zdroj: podnicast.com


2. Británie a Európska únia sa dohodli

Krajiny Európskej únie stihli ešte pred koncom roka podporiť obchodnú dohodu s Veľkou Britániou vyplývajúcu z brexitu. V posledný deň roka 2020 podpísala zákon k dohode aj kráľovná Alžbeta II. Dohoda je teda od 1. januára účinná, Európsky parlament by ju mal ešte tento mesiac oficiálne schváliť.

Obchodné vzťahy medzi Úniou a Britániou sa zmenia. Slovenským vývozcom pribudnú povinnosti, ako napríklad predkladanie osvedčenia o pôvode tovaru. Ministerstvo práce tiež upozorňuje, že britskí pracovníci vyslaní na Slovensko budú po novom potrebovať pracovné povolenie. Rovnako by si mali dať pozor Slováci na podmienky nového prisťahovaleckého systému Spojeného kráľovstva, ktoré musia dodržiavať.

brexit

Alžbeta II: podpísala zákon k pobrexitovej dohode s EÚ. Zdroj: unsplash.com


 

3. Rok 2020 v biznise

Teraz zopár zaujímavostí týkajúcich sa biznisu z roka 2021:

  • v ekonomickej úrovni na obyvateľa nás predbehli štyri európske krajiny, a to Estónsko, Litva, Poľsko a Maďarsko,
  • emisie boli v roku 2020 pravdepodobne o 5 % nižšie ako v roku 2019, to je najväčší registrovaný pokles v histórii, avšak každá kríza za posledných šesť desaťročí priniesla podobný efekt, ktorý ale ľudstvo po kríze opäť dobehlo,
  • v digitálnych zručnostiach Slovensko zaostáva ďaleko za priemerom Európskej únie, predbehlo len Bulharsko a Grécko, dôležitosť kvalitnej IT štruktúry sa ešte výraznejšie prejavila počas pandémie, štatistiku vedú Íri,
  • míňanie peňazí v stávkových kanceláriach na Slovensku rastie ročne približne o 27 %, oproti tomu investovanie do podielových fondov len o 6 %, dá sa predpokladať, že je za tým klamlivá vidina rýchleho zisku a slabá finančná gramotnosť.

Ak by ste radi investovali, no neviete ako na to, vypočujte si 83. epizódu Podnicastu s Matúšom Kuchálikom o narábaní s peniazmi. Okrem toho sa onedlho môžete tešiť na praktický rozhovor s Martinom Babockým o ETF fondoch.


4. Nakupovanie z Číny sa mení

V štvrtých BIZNISOVKÁCH sme informovali, že nákupy z Číny od roku 2021 zdražejú. Kvôli pandémii mešká vývoj nového technologického systému a zmena sa preto presúva na začiatok júla. Novela zákona Európskej Únie sa týka tovarov, ktorých hodnota neprekračuje cenovú hranicu 22 €. Tieto položky už nebudú oslobodené od platby DPH a cla.

V praxi to znamená, že ak si objednáte tovar z Číny napríklad za 20  € , okrem ceny produktu zaplatíte aj 20 % DPH, teda ďalšie 4 €. Dovozcovi, teda kuriérskej spoločnosti alebo Slovenskej pošte, tiež uhradíte zastupovanie v colnom konaní. V prípade Slovenskej pošty sú to 4  €. Za tovar, ktorý stál pôvodne 20  € teda zaplatíte o 8  € viac. 

Legislatíva sa mení po tlaku európskych internetových obchodov, ktoré poukazovali na diskrimináciu. Na rozdiel od tretích krajín mimo Únie totiž platia DPH z každej zásielky bez ohľadu na jej hodnotu.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

C

Viete, čo je to cash flow?

Anglický výraz môžeme preložiť ako peňažný tok. Predstavuje rozdiel medzi hotovostnými príjmami a hotovostnými výdavkami spoločnosti za určité obdobie. 

Cash flow sa vykazuje v prehľade o peňažných tokoch ako súčasť účtovnej uzávierky. Je dôležitý pre riadenie likvidity. Každá firma totiž musí mať vždy dostatok primerane likvidných finančných zdrojov na uhradenie svojich záväzkov.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: