BIZNISOVKY: S euromincami sa nedlho rozlúčime | Podnicast.com

28. BIZNISOVKY (25.1.): S najmenšími euromincami sa pravdepodobne onedlho rozlúčime #news

 

Záporné úroky slovenských bánk, priznanie k dani z nehnuteľnosti, obľúbený Netflix a Bidenov účet na Twitteri – nielen o tom si povieme v 28. časti BIZNISOVIEK!

 

1. Banky účtujú záporné úroky

Banky sa dlhodobo snažia odrádzať podnikových klientov od držania veľkého obnosu peňazí na bežnom účte. Také peniaze musia byť klientom vždy okamžite k dispozícii, a preto je pre banky komplikované ich ďalej zhodnocovať. Už dve banky na Slovensku, a to ČSOB a Tatra banka, účtujú týmto klientom záporné úroky.

Sumy napríklad nad milión eur otvorene pokutujú úrokom od mínus 0,4 percenta. Sledujú tak európsky trend, ktoré sú štandardom napríklad v Nemecku či Holandsku. Záporné úroky popre bežných ľudí sú v najbližších mesiacoch veľmi nepravdepodobné. Ak však máte peniaze na bežnom účte väčšina bánk vám naúčtuje nulový úrok a poplatok za jeho vedenie.

csob tatra

ČSOB a Tatra banka účtujú niektorým podnikovým klientom záporné úroky. Zdroj: ČSOB, Tatra banka


2. Podali ste už priznanie k dani z nehnuteľnosti?

O týždeň v pondelok je posledný deň na podanie priznania k dani z nehnuteľnosti. Väčšina osôb ho však nemusí podávať, aj keď daň pravidelne platí. Táto povinnosť sa týka len toho, kto minulý rok kúpil, predal či zdedil dom, byt alebo pozemok.

Dôležité je vedieť, že nejde o výpočet pridanej dane z nájmu či zo zisku z predaja nehnuteľnosti. Tieto záležitosti sa týkajú dane z príjmu. Daň nehnuteľnosti podávate bez ohľadu na váš trvalý pobyt tam, kde sa nachádza nehnuteľnosť. Zaplatíte ju samospráve po tom, čo vám v máji pošle výpočet dane z nehnuteľnosti.

nehnutelnost

Priznanie k dani z nehnuteľnosti treba podať do pondelka 1.2.2021. Zdroj: Unsplash.com


3. Twitter odovzdal Bidenovi účet

Vedeli ste, že Twitter poskytuje prezidentovi USA oficiálny účet? Volá sa @POTUS, čo je skratka spojenia President of the United States. Po inaugurácii Joa Bidena v stredu 20. januára mu sociálna sieť, okrem tohto, odovzdala aj ďalšie účty, ako napríklad účet pre prvú dámu s názvom @FLOTUS či @VP pre viceprezidentku.

Twitter aktivoval tiež úplne nový účet @SecondGentleman pre manžela viceprezidentky Kamaly Harrisovej, ktorá je prvou ženou v histórii USA na tomto poste. Tvíty zverejnené na týchto účtoch pred Bidenovým pôsobením budú archivované a bez doterajších sledovateľov. Prezidentský účet mal k dispozícii aj Donald Trump, ktorý však využíival najmä svoje súkromné konto. Twitter mu ho natrvalo zrušil po nepokojoch vo Washingtone . Zareagoval aj Google, informovali sme o tom v minulotýždňových biznisovkách


4. Používateľov Netflixu je stále viac

Netflix prekročil hranicu 200 miliónov predplatiteľov. Streamovaciu službu aktuálne využíva 204 miliónov abonentov. Najvyšší prírastok zaznamenala v marci minulého roka, kedy väčšina krajín zaviedla prísnejšie opatrenia v súvislosti so šíriacou sa pandémiou. 

Vlani tak Netflix dosiahol tržby vyše 25 miliárd dolárov. V prvom kvartáli tohto roka predpokladá prírastok ďalších 6 miliónov platiacich zákazníkov, avšak zároveň bude musieť čeliť silnejucej konkurencii zo strany služieb ako  Disney+, HBO GO či Apple TV+.

netflix

Zdroj: Unsplash.com


 

5. S „medenákmi“ sa rozlúčime

Ministerstvo financií odporúča, aby sa ceny pri platbách v hotovosti zaokrúhľovali a nemuseli sme používať jedno a dvojcentové mince. Zaokrúhľovať by sa nemali ceny jednotlivých produktov, ale výsledná cena nákupu, a to s presnosťou na 5 centov. Novinku má potvrdiť plánovaná zmena zákona o cenách.

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) by zaokrúhľovanie mohlo obchodníkom a bankám ušetriť 15 – 20 % z celkových nákladov na manipuláciu s euromincami. NBS tiež tvrdí, že malé mince spotrebiteľom nič neprinášajú, naopak, zapríčiňujú zbytočné náklady obchodníkom.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

E

Viete, čo je to deflácia?  

V biznise ide o spôsob ako preniesť vlastníctvo spoločnosti alebo prevádzkovanie niektorej jej časti na inú osobu. V obchodných vzťahoch hovoríme o ukončení investície a jej speňaženie. Najbežnejšou stratégiou je predaj akcií na niekoho iného prostredníctvom obchodného predaja, spätný predaj pôvodným vlastníkom či predaj strategickému investorovi.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: