BIZNISOVKY: Minimálna mzda V ROKU 2021 narastie

27. BIZNISOVKY (18.1.): Výpočet príplatku za prácu v noci sa zmení, minimálna mzda narastie #news

 

Zakázaná politická reklama na Googli, slabá pomoc gastro biznisu, inflácia a zmeny vo WhatsAppe – nielen o tom si povieme v 27. časti BIZNISOVIEK!

1. Minimálna mzda narastie

V roku 2021 sa minimálna mzda zvýši na 623 €. Je to o 43 € viac ako minulý rok. O zvýšenie minimálnej mzdy nemusíte žiadať, zamestnávateľ novinku automaticky zohľadní vo výplate za január. 

Vyššia bude aj hodinová minimálna mzda. Narastie o necelých 25 centov, a teda na 3,58 €. Príplatok za nočnú prácu sa už nebude odvíjať od minimálnej mzdy, ale pôjde o fixnú sumu – 1,43 €. Rovnaká suma by však vyšla, aj keby spôsob výpočtu príplatku za prácu v noci ostal rovnaký. Zmena znamená najmä to, že o nočnom, ako aj o ostatných príplatkoch, rozhodne každý rok vláda.

minimalna mzda

Zdroj: Podnicast


2. Google zakázal politickú reklamu

Po reakciách viacerých sociálnych sietí na udalosti v USA teraz koná aj Google. Spoločnosť dočasne ruší

uverejňovanie politických reklám na svojich platformách. Dôvodom sú obavy z propagovania násilia podobného minulotýždňovému útoku na budovu Kapitolu vo Washingtone. 

Zákaz platí od štvrtka a potrvá minimálne do 21. januára, teda do dňa po inaugurácii nového prezidenta Spojených štátov Joea Bidena. Používateľom sa nebudú zobrazovať žiadne politické reklamy, vrátane tých o ústavnej žalobe končiaceho prezidenta Trumpa, o Bidenovej inaugurácii či o útokoch na budovu Kapitolu.

google

Google dočasne ruší politickú reklamu. Zdroj: unsplash.com


3. Na štátnu pomoc čaká väčšina podnikov

Približne 10-tisíc podnikov z hotelierskeho a gastro biznisu čaká na mimoriadnu štátnu pomoc. Už pred mesiacom ju sľúbil rezortný minister Andrej Doležal. Aj keď ide o tržby od apríla do konca októbra 2020, väčšina podnikov zatiaľ nič nedostala. Z avizovaných 100 miliónov eur vyplatil štát len niečo cez 6 percent vyčlenených peňazí. Ministerstvo vraj nestíha spracovávať žiadosti.

V Česku zatiaľ podnikateľom uhrádzajú plné náklady na pracovnú silu do 1887 eur, polovicu nájmu bez ohľadu na zľavu od prenajímateľa, príspevok 500 Kč denne za zatvorenú prevádzku a DPH v sektore znížili na 10 %. O problémoch v gastro biznise sme informovali v 25. BIZNISOVKÁCH.


4. NBS udržuje infláciu pod kontrolou

Decembrový rast spotrebiteľských cien sa oproti 1 a pol percenta v novembri zvýšil na medziročných 1,6 %. Od mája ostala inflácia pod dvomi percentami, pričom za celý rok 2020 dosiahla 1,9 %.

Ceny mierne rástli takmer vo všetkých segmentoch, znížili sa len v doprave vďaka lacnejším palivám. Mať infláciu pod kontrolou je cieľom každej centrálnej banky. Zdravá nízka inflácia ekonomike neškodí, horšia je dlhšie trvajúca deflácia, ktorú bližšie vysvetľujeme v dnešnom biznis slovníku. V roku 2021 očakáva NBS spomalenie rastu cien na menej než jedno percento kvôli slabšiemu dopytu spotrebiteľov a nižšie ceny energií.

graf inflácia

Ročná miera inflácie na Slovensku v percentách. Zdroj: Štatistický úrad SR

 


5. Zmeny vo WhatsAppe na Slovensku neplatia

WhatsApp chystá zmeny, nás sa ale nedotknú. Podľa nových pravidiel musia používatelia vo väčšine krajín súhlasiť so zdieľaním osobných údajov na WhatsAppe s Facebookom a ďalšími službami v jeho portfóliu. Údaje zahŕňajú mená, telefónne čísla, informácie o zariadení či IP adresy a iné metadáta. V opačnom prípade nebude možné od 8. februára aplikáciu využívať.

Pre krajiny Európskej únie platia odlišné pravidlá. Dlhodobo sa snaží bojovať za lepšiu ochranu osobných údajov a používateľských dát. Ak používate WhatsApp na Slovensku, zdieľať údaje s Facebookom nemusíte.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

B

Viete, čo je to deflácia?  

Je to stav ekonomiky, kedy miera inflácie klesne pod nula percent, preto môžeme hovoriť o opaku inflácie. Dochádza k poklesu celkovej cenovej hladiny tovarov a služieb. To znamená, že za rovnakú sumu peňazí si toho vieme kúpiť viac. 

Deflácia sa v modernej ekonomike považuje za problém. Ceny sa znižujú, spotrebitelia nenakupujú, lebo čakajú na ešte lacnejší tovar a služby, zastavujú sa investície, ťažšie sa splácajú úvery a prichádza hospodárska recesia. Zamestnávatelia vykazujú čoraz menšie zisky a v dôsledku toho musia znižovať mzdy či dokonca prepúšťať.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: