BIZNISOVKY: Messenger už nebude modrý | Podnicast.com

17. BIZNISOVKY (19.10.): Messenger už nebude modrý. Facebook plánuje spojiť chaty dvoch platforiem #news

 

Protipandemické opatrenia v biznise, deklarácia o 5G sieti, znižovanie platov v pracovných inzerátoch a rebríček najbohatších ľudí tohto roka – nielen o tom si povieme v 17. časti BIZNISOVIEK!

1. Protipandemické opatrenia sťažujú podnikateľom podmienky

Od 15. októbra platia na Slovensku nové protipandemické opatrenia. Výrazne sa dotkli aj podnikateľov. Zhrňme si tie najzávažnejšie:

  • úplne sa uzatvárajú kúpaliská a akvaparky, wellnes, fitness centrá, ako aj divadlá, kiná a prevádzky iných umeleckých predstavení,
  • liečebné kúpele ostanú otvorené pre pacientov, ktorým lekár navrhne takýto pobyt,
  • reštaurácie či kaviarne budú podávať jedlo a nápoje len so sebou alebo na terasách, kde zabezpečia dvojmetrové odstupy medzi zákazníkmi,
  • v otvorených prevádzkach platí, že v interiéri môže byť jeden zákazník na 15 m2,
  • predajne potravín a drogérie sú v pracovných dňoch od 9:00 do 11:00 dopoludnia otvorené len pre seniorov nad 65 rokov,
  • rúška nosíme už aj v exteriéri, pri vstupe do nákupných centier by nám mali odmerať teplotu a dezinfekcia je naďalej samozrejmosťou.

O vplyve jarných opatrení počas prvej vlny pandémie porozprával Pavol Červenka, spolumajiteľ a tréner centra Proton CrossFit, v 57. epizóde Podnicastu.


2. Messenger už nebude modrý

Messenger má nový dizajn. Známe logo populárnej platformy už nebude len modré. Doplnili ho fialovou a ružovou, čím sa farebne priblížil Instagramu. 

Medzi ďalšie zaujímavé vylepšenia patrí napríklad možnosť vybrať si špeciálnu tému chatu s vlastným štýlom emoji reakcií na správy. Pribudne aj možnosť vytvoriť si nálepky s vlastnou fotografiou. Aktualizácie by mali vychádzať v týchto dňoch postupne naprieč všetkými trhmi. 

Na konci septembra Facebook tiež oznámil plánované prepojenie chatu v Messengeri a na Instagrame.

messenger

Vizualizácia nového dizajnu aplikácie Messenger. Zdroj: Facebook


3. Na 5G sieti budeme spolupracovať s USA

Slovenská republika podpíše s USA deklaráciu o vzájomnej spolupráci v oblasti 5G sietí. Deklarácia vychádza z príslušných dokumentov Európskej únie. Ministerstvo zahraničných vecí uvádza, že tento krok je podstatný pre vývoj moderných informačných technológií.

Minister Ivan Korčok doplnil, že ide o to, aby si Slovensko, ktoré bude prevádzkovať 5G siete, mohlo vymieňať informácie s USA bezpečným spôsobom. Podobné vyhlásenia k bezpečnosti 5G sietí už podpísalo aj Česko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko, Estónsko, Litva a Lotyšsko.

O spustení 5G siete mobilným operátorom O2 sme informovali v 16. BIZNISOVKÁCH.

 


4. Koronavírus znížil priemernú mzdu 

Pandémia koronavírusu sa odrazila aj na výške platov. Anlýza portálu Profesia.sk ukázala, že počas tretieho štvrťroka tohto roka je výška hrubej mzdy v inzerátoch priemerne 1 125 eur. Ide o takmer 6,7 percentný pokles oproti druhému kvartálu.

Pokles sa týka všetkých krajov, pričom najväčší je v Trnavskom a najmenší v Košickom kraji. Výrazné zníženie platov zaznamenali najmä oblasti ako textilný priemysel, výroba či v prekladateľstvo. 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.


5. Najbohatším Slovákom je Ivan Chrenko

Magazín Forbes zverejnil aktuálny rebríček najbohatších ľudí na Slovensku. Ukazuje stav majetku na konci roka 2019.

Prvú priečku opäť obsadil majiteľa developerskej spoločnosti HB Reavis Ivan Chrenko s majetkom 1,6 mld eur, druhú najväčší slovenský partner Penty Jaroslav Haščák, tiež už prekročil miliardovú hranicu. Na tretie miesto sa dostal Miroslav Trnka, spoluzakladateľ Esetu.

 

 

forbes_najbohatsi_slovaci

Najbohatší Slováci 2020. Zdroj: Forbes.sk

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

R

Viete, čo je to primárny rabat?  

Je to percentuálna zrážka z predajnej ceny tovaru. Poskytuje sa odberateľovi napríklad pri kúpe väčšieho množstva tovaru alebo pri platení v hotovosti.

Rabat môže byť dohodnutý v zmluve medzi dodávateľom a odberateľom alebo je stanovený na základe obchodných zvyklostí. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že rabat je zľava z kúpnej ceny.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: