BIZNISOVKY: Prezidentka nechce Huawei na Globsecu | Podnicast.com

16. BIZNISOVKY (12.10.): Huawei nebude partnerom Globsecu. Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej môže predstavovať bezpečnostnú hrozbu #news

 

Prezidentka proti spoločnosti Huawei, kontroverzná dotácia Všeobecnej zdravotnej poisťovne od štátu, skúška 5G siete od O2, dotazník ministerstva kultúry aj zaujímavý prieskum o home office – nielen o tom si povieme v 16. časti BIZNISOVIEK!

1. Štát podporí len jednu poisťovňu

Všeobecná zdravotná poisťovňa dostane od svojho vlastníka, teda od štátu, 100 miliónov eur. Je to tretina sumy, ktorú pôvodne navrhovali minister financií Eduard Heger a minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Rozhodnutie je považované za kontroverzné a vyvoláva diskusiu. Na Slovensku totiž v súčasnosti pôsobia ďalšie dve zdravotné poisťovne vlastnené súkromníkmi. Union a Dôvera ale dotáciu na pomoc v čase koronakrízy nedostanú. Preto považujú finančnú podporu Všeobecnej zdravotnej poisťovne za neférovú voči zdravému konkurenčnému prostrediu aj voči zákazníkom súkromných poisťovní. Minister Krajčí, ako aj premiér Matovič, zas tvrdia, že pomôcť im majú majitelia.

poistovne

Zdroj: ihodnoty.sk


 

2. O2 skúša 5G sieť v Bratislave

O2 spustilo 5G sieť na Slovensku. Zatiaľ len vo vybraných častiach Bratislavy, a to v Petržalke, Dúbravke, Ružinove a v Karlovej Vsi. Do 5G siete ale pustí všetkých svojich klientov – karty bude pripájať postupne, v priebehu najbližších dní.

 Hoci operátor umožní pripojiť sa do siete všetkým zákazníkom s vhodným hardvérom, každý používateľ si túto možnosť vie v nastaveniach svojho telefónu vypnúť. Momentálne si 5G sieť môžu otestovať zákazníci s deviatimi smartfónmi dostupnými na trhu. Ide o zariadenia Motorola G5G Plus, Motorola edge plus, ZTE Axon 11 5G, Huawei P40 Pro 5G, Huawei P40 5G, Huawei Mate 30 Pro 5G, Huawei Mate 20X 5G, Xiaomi Mi10 a Xiaomi Mi10 Pro a už v blízkej budúcnosti aj Xiaomi Mi 10T a Xiaomi Mi 10T Pro.

o2 5g

Mapa pokrytia 5G sieťou. Zdroj: O2


3. Huawei nebude na Globsecu kvôli bezpečnosti

Ostávame pri mobilných technológiách. O čínskej telekomunikačnej spoločnosť Huawei, ako o bezpečnostnom riziku pre štát, sa polemizovalo už dlhšie. Prezidentka Zuzana Čaputová teraz voči otázke zaujala razantné stanovisko. Odmietla vystúpiť na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii GLOBSEC, ktorá začne túto stredu v Bratislave, ak bude jej partnerom Huawei. 

Odvoláva sa pritom na analýzy popredných expertov aj spojencov Slovenska v NATO. Tí tvrdia, že čínska spoločnosť predstavuje bezpečnostné riziko. Prezidentka tiež potvrdzuje, že aj Slovenská informačná služba považuje Huawei za nebezpečný. Telekomunikačný gigant obvinenia popiera a tvrdí, že doposiaľ nezaznamenal žiadne relevantné dôkazy, ktoré by ich potvrdzovali.

Zdroj: Globsec.org


4. Ministerstvo kultúry by malo podporiť umelcov

Ľudia pracujúci v oblasti kultúry sú jednou zo skupín, ktoré koronakríza výrazne poznačila. Ministerstvo kultúry chce preto vytvoriť dotazník, na základe ktorého rozdelí dotácie. Potrebuje získať presnejšie údaje o počte ľudí pracujúcich v umelecko-kreatívnom priemysle.

Návrh zákona by mal byť podľa všetkého schválený 1. novembra a dotazník chcú spustiť približne o dva týždne neskôr. Výška dotácií sa bude určovať na základe získaných údajov. Dotazník sprístupnia pre všetkých, finančnú injekciu chcú ponúknuť aj nezriaďovanej kultúre a jednotlivcom.

ministerka kultury

Ministerka kultúry Natália Milanová informovala o plánovanej pomoci. Zdroj: Finreport.sk


5. Tesco otvorilo Žabku v Bratislave

Prieskumná agentúra Go4Insight zverejnila výsledky svojho letného prieskumu. Venoval sa obyvateľom slovenska pracujúcim z domu počas prvej vlny pandémie koronavírusu. 

V jari 2020 malo až 42 % ekonomicky aktívnych obyvateľov home office. Všetky alebo takmer všetky dni v týždni pracovalo doma 26 % skúmaných. Výsledky uvádzajú zaujímavé informaćie podľa veku, pohlavia či bydliska opýtaných ľudí. Venuje sa aj spokojnosti s týmto typom práce. 

O remote práci sme sa rozprávali s Michalom Hradilom, zakladateľom spoločnosti Hyperia, v 60. epizóde Podnicastu.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

P

Viete, čo je to primárny sektor?  

V ekonomike je to sektor tvorený odvetviami, ktoré produkujú základné suroviny a materiály. patrí tu napríklad ťažobný priemysel, poľnohospodárstvo, lesníctvo či energetika. Charakterizuje ho vysoká investičná náročnosť a relatívne malý záujem súkromného sektora.

Okrem toho existuje aj sekundárny sektor, ktorý nadväzuje na primárny, patrí do neho spracovateľský priemysel a stavebníctvo. Terciárny sektor zahŕňa všetky druhy platených aj neplatených služieb, ako obchod či dopravu. Posledný kvartérny sektor je založený na znalostiach a obsahuje najmä vedu a výskum. Obsahy vŠetkých štyroch sektorov tvoria národné hospodárstvo.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: