BIZNISOVKY: Facebook bude kontrolovať reklamu v USA | Podnicast.com

15. BIZNISOVKY (5.10.): Facebook sa pripravuje na prezidentské voľby v USA. Bude regulovať politickú reklamu #news

 

Voľby amerického prezidenta na Facebooku, rebríček bohatstva obyvateľov 57 krajín, predaj Poštovej poisťovne, Google Play Pass na Slovensku a potraviny Žabka od reťazca Tesco v Bratislave – nielen to sa dozviete v 15. časti BIZNISOVIEK! Ich dnešným partnerom je affiliate sieť AFFIAL

1. Facebook sa chystá na voľby prezidenta USA

Prvá televízna debata kandidátov pred prezidentskými voľbami v USA bola, mierne povedané, kontroverzná. Na nebezpečenstvo skreslených či nepravdivých informácií reaguje aj Facebook. Rozširuje pravidlá politickej reklamy a zakazuje také, ktoré by delegitimizovali právoplatné výsledky volieb. 

Nepovolí ani reklamu podkopávajúcu dôveryhodnosť hlasovania poštou či iným zákonným spôsobom, ako aj tie, ktoré budú prezentovať výsledky volieb ešte pred ich oficiálnym potvrdením. Pravidlá sa zatiaľ vzťahujú len na informácie uvedené v reklamných príspevkoch. Do 3. novembra sa však môže ešte veľa zmeniť. Veď najnovšou informáciou týkajúcou sa volieb hlavy Spojených štátov je piatkové potvrdenie pozitívneho testu na COVID-19 Donalda Trupma a jeho manželky.

Predvolebné opatrenia zaviedol aj Twitter. Bližšie sme o nich informovali v 12. BIZNISOVKÁCH.


 

2. Ktorý národ je najbohatší?

Vyšla zaujímavá štúdia Allianz Global Wealth Report. Detailne analyzuje bohatstvo obyvateľov 57 krajín sveta. Sumy predstavujú hodnotu hnuteľného a nehnuteľného majetku osoby, mínus jej dlhy. V rebríčku vedie USA a Švajčiarsko. Do päťky najlepších sa dostali aj Singapur, Holandsko a Taiwan.

Slovensku patrí v rebríčku 40. miesto, Česku 26. Hodnota majetku občana Slovenska je priemerne 6 778, Česi majú približne o dve tisícky viac a medziročne si polepšili o 10 %. My len o sedem.

alianz

Kompletné výsledky prieskumu nájdete na Alianz.com. Zdroj: Alianz.com


3. Poštová poisťovňa mení majiteľa

Ďalšie z poisťovní fungujúcich na Slovensku mení svojho majiteľa. Plánovaný predaj Poštovej poisťovne finančnej skupiny J&T registrujeme už viac než rok. Po komplikáciách týkajúcich sa parlamentných volieb či koronakrízy teraz leží zmluva na stole. 

Kupujúcim by mala byť poisťovňa Union, cenu plánovanej októbrovej transakcie zatiaľ nezverejnili. V posledných rokoch navyše nejde o jedinú dôležitú zmenu v tejto oblasti. Pred časom opustila trh celej strednej Európy poisťovňa Axa. Jej biznis prevzala Uniqa. V roku 2019 zas odišla poisťovňa Ergo, ktorej pobočky prešli pod Generali.

postova_banka

Poštovú poisťovňu má kúpiť Uniqa. Zdroj: Poistovne.sk


4. Google Play Pass prichádza na Slovensko

Ak sa radi hráte, možno vás poteší, že služba Google Play Pass prichádza na Slovensko. Rozšírenie ponúka predplatné na aplikácie a hry pre Android za 4,99 eur mesačne. Ak si nie ste istí, Google vám umožní vyskúšať službu na dva týždne zadarmo.

Zistíte, či sa vám oplatí zaplatiť si za viac ako 500 aplikácií a hier úplne bez reklám či mikrotransakcií. Balík okrem toho ponúka rodinnú knižnicu. Jedno predplatné tak môžete zdieľať až s piatimi členmi domácnosti, pričom každý má prístup k odlišným aplikáciám podľa vlastného výberu. 


5. Tesco otvorilo Žabku v Bratislave

Reťazec Tesco otvoril na Slovensku svoju prvú prevádzku malého obchodu s názvom Žabka. Pôvodne poľský koncept, je dnes úspešný najmä v Česku. Okrem základných potravín a drogérie ponúka aj kávu so sebou či drobné občerstvenie.

Pandémia potvrdila význam takzvaných malých predajní na rohu, kde si zákazníci nakúpia to najpotrebnejšie v blízkosti ich domova. Prvá Žabka sa nachádza v polyfunkčnom dome Perla Ružinova. Britský reťazec sa zatiaľ sústredí na otvorenie prevádzok v hlavnom meste, niekoľko ďalších má v Bratislave vyrásť do konca tohto roka.

žabka

V Bratislave otvorili prvú pobočku potravín Žabka. Zdroj: Bratislava24.sk

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

O

Viete, čo je to obligácia?  

Je to typ cenného papiera, ktorý reprezentuje záväzok vydávajúcej strany, že splatí jeho nominálnu hodnotu k určitému dátumu a bude vyplácať fixný úrok v pravidelnom čase za určité časové obdobie.

Je to teda úverový cenný papier, ktorého splatnosť je pevne stanovená.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: