BIZNISOVKY: O2 predstavuje nového mobilného operátora | Podnicast.com

12. BIZNISOVKY (14.9.): O2 predstavuje nového mobilného operátora. Začne fungovať od októbra #news

   BIZNISOVKY za týždeň 7. – 13. september   

 

Čím neekologickejšie auto si kúpime, tým viac za neho od nového roka zaplatíme. Nielen to sa dozviete v 12. časti BIZNISOVIEK, už aj v audio verzii!

1. Sociálne siete reagujú na nadchádzajúce voľby v USA

Celosvetovo sledované prezidentské voľby v USA sú naplánované na 3. novembra 2020. Prinesú súboj Donalda Trumpa a Joea Bidena. Necelé dva mesiace pred voľbami sa situácia vyostruje aj v online priestore. 

Spoločnosť Microsoft vo štvrtok uviedla, že v uplynulých týždňoch zachytila a zmarila kybernetické útoky Číny a Ruska. Boli namierené proti personálu predvolebných kampaní oboch rivalov. 

V strehu je aj Twitter. Sociálna sieť bude odstraňovať alebo označovať tweety oznamujúce víťazstvo niektorého z kandidátov ešte pred oficiálnym potvrdením volebných výsledkov. Facebook chce tiež upozorňovať na predčasné výsledky. Okrem toho začal dopĺňať príspevky amerických používateľov o voľbách odkazmi na, podľa Facebooku, spoľahlivé informácie. V predvolebnom týždni tiež zakáže akékoľvek nové politické reklamy.


 

2. O2 predstavuje nového mobilného operátora

Spoločnosť O2 predstavila nového mobilného operátora Radosť. Fungovať začne od októbra. Pôjde o operátora bez kamennej pobočky. Zákazníci teda všetko vybavia online z pohodlia domova.

Doména radost.digital ešte nefunguje. Čoskoro by mala sprístupniť tri zákaznícke balíčky pod názvami Malá, Veľká a Nekonečná radosť. Najväčší ponúkne neobmedzené volania, SMS správy aj dáta za 20 eur mesačne.

O2 uvádza na trh mobilného operátora s názvom Radosť. Zdroj: Radost.digital


3. Slovensko má novú štátnu IT firmu

V druhej časti BIZNISOVIEK sme informovali o finančných problémoch spoločnosti Wirecard. Nemecká firma má pobočku aj v Košiciach. Časť jej bývalých zamestnancov teraz tvorí jadro novej štátnej firmy Slovensko IT. Oficiálne začala fungovať v piatok.

Ministerka Veronika Remišová priblížila, že cieľom akciovej spoločnosti je umožniť občanom využívať štátne služby jednoducho, len pomocou mobilného telefónu.  Avizovala, že štát bol doteraz v IT oblasti veľmi slabý a 80 nových zamestnancov v Košiciach má prispieť k zmene.


4. Neekologické autá zdražejú

Ministerstvo financií diskutuje o zmene registračnej dane pri kúpe auta. Nový cenník bude zverejnený začiatkom roka 2021. Podstatou zmeny je pravidlo, čím viac znečistíš ovzdušie, tým viac zaplatíš.

V princípe teda pôjde o zvýšenie registračnej dane za automobily, ktoré produkujú viac emisií. Zvýši sa teda cena nového SUV s výkonným motorom, ale aj suma za staršie autá s chýbajúcou šetrnou technológiou. 

Zmena bude pravdepodobne jedným z bodov v programe reforiem, ktorý vláda na jeseň predloží Európskej komisii. Nové zdaňovanie sa zhoduje s názormi expertov, podľa ktorých Slovensko zelené dane dlhodobo podceňuje.

auto

Na neekologické autá sa bude vzťahovať vyššia daň. Zdroj: Unsplash.com


5. Pokémonov vydražili za necelých 200-tisíc dolárov

Tiež ste boli, či stále ste, fanúšikmi Pokémonov? Pred 24 rokmi sa objavili v hernom zariadení Game Boy a o rok neskôr v kreslenom seriáli vysielanom dodnes.

Populárnym sa stalo aj zbieranie a vymieňanie Pokémon kartičiek. Súbor 396 hracích kariet teraz v USA vydražili za rekordných 198-tisíc dolárov. Originálne balenie z roku 1999 tak prekonalo minuloročných 78-tisíc za podobnú zbierku. Ak doma stále máte svoje kartičky, nevyhadzujte ich.

pokémon

Sada herných kariet vydražená za 198-tisíc dolárov. Zdroj: ha.com

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

L

Viete, čo je to likvidita?  

Likvidita je ekonomický či finančný termín vzťahujúci sa na každé aktívum. Od zbierky starožitností vo vašej skrini až po peniaze na vašom účte, všetky aktíva disponujú istou mierou likvidity.

Tá vyjadruje schopnosť aktíva, teda určitého zdroja, premeniť sa na peniaze. Likvidita je tým väčšia, čím kratšia je doba premeny aktíva. Najlikvidnejšími sú teda hotovostné a bezhotovostné peniaze, ktorými možno okamžite platiť.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: