BIZNISOVKY: Začali sme žiť na ekologický dlh | Podnicast.com

10. BIZNISOVKY (31.8.): Zem je na tento rok vyčerpaná. Začali sme žiť na ekologický dlh #news

   BIZNISOVKY za týždeň 24.august – 30.august   

 

Na portáli Profesia.sk znova pribúdajú inzeráty. Od nového roka sa zvýši aj minimálna mzda. Nielen to sa dozviete v desiatej časti BIZNISOVIEK, prvýkrát aj v audio verzii!

1. Začali sme žiť na ekologický dlh

Uplynulý týždeň bol prvým v roku 2020, kedy sme ako ľudstvo začali žiť na ekologický dlh. Deň ekologického dlhu totiž podľa výpočtov Svetového fondu na ochranu prírody tentokrát pripadol na 22. augusta. To znamená, že od januára do minulej soboty ľudstvo vyčerpalo všetky prírodné zdroje, ktoré Zem dokáže vyprodukovať za jeden rok.

Celková ekologická stopa v roku 2020 v porovnaní s minulým rokom síce klesla o 9,3 percenta, avšak našu nižšiu spotrebu zapríčinila najmä globálna pandémia nového koronavírusu. Svetový fond pritom upozorňuje, že každoročné oddiaľovanie dňa ekologického dlhu by sme mali docieliť najmä menším využívaním lesov, obmedzením rybolovu a znížením produkcie emisií oxidu uhličitého. A to aj v podnikaní!


 

2. Spotify testuje virtuálne koncerty

Spotify postupne rozširuje svoje funkcie. Okrem toho, že upozorňuje na plánované koncerty interpretov, ponúka aj predaj vstupeniek prostredníctvom partnerských webových stránok. Pandémia má však dopad aj na hudobný priemysel a populárna služba musí reagovať na aktuálnu situáciu.

Najnovšie pripravuje funkciu, vďaka ktorej sa používatelia pripoja na virtuálne koncerty priamo cez aplikáciu. Spotify by tak dokázal zarobiť streamovaním živých koncertov obľúbených interpretov. Služba zatiaľ nie je k dispozícii.

Do virtuálnej sféry sa kvôli koronakríze presunulo mnoho ďalších oblastí podnikania. Ako sa online prostrediu prispôsobil portál doučma.sk, ktorý poskytuje služby študentom a doučovateľom vo ôsmich európskych krajinách, porozprával jeho spoluzakladateľ Juraj Svinčák v 63. epizóde Podnicastu.


3. Amazon otvoril vlastný supermarket

Amazon naopak stavil na offline. V Los Angeles otvoril nový supermarket Amazon Fresh. Ide o prvú zo zatiaľ potvrdenej siete šiestich veľkých predajní. Globálny velikán tak podčiarkuje jeho presvedčenie, že kamenným obchodom zostanú spotrebitelia verní aj napriek súčasnej situácii.

Amazon uvádza, že vybudovať nový obchod s potravinami od základov a zamerať sa na iného zákazníka ako vo svojich menších prevádzkach Whole Foods a Amazon Go. Prednosťami supemarketu nemajú byť len kvalitné značky potravín, ale aj aplikovanie moderných technológií do nakupovania. V obchode budú napríklad umiestnené zariadenia, ktoré zákazníkom ukážu, kde nájdu želané produkty.


4. Generálny riaditeľ TikToku odstúpil

Generálny riaditeľ sociálnej siete TikTok Kevin Mayer bol vo funkcii len tri mesiace, teraz odstúpil. Sám priznal, že hlavným dôvodom je tlak americkej vlády na čínskeho vlastníka aplikácie. Mayer, ktorý stál pri nástupe streamingovej služby Disney+, chcel pomôcť aj TikToku k svetovej expanzii. Kvôli prezidentovi Trumpovi, ktorí trvá na odpredaji amerických aktív, považuje tento cieľ za nesplniteľný.

Odstúpenie je ďalším dôsledkom kritickej situácie TikToku v USA, ktorá súvisí s obavami zo zhromažďovania používateľských údajov čínskou vládou. Ak chcete o situácii vedieť viac, odporúčame kliknúť na tretiu a šiestu časť BIZNISOVIEK.

biznisovky

Krízu TikToku v USA sme bližšie vysvetlili v tretej a šiestej časti BIZNISOVIEK. Zdroj: Podnicast.com


5. Minimálna mzda narastie

Počas minulého týždňa pribudlo na portáli Profesia.sk 4 046 pracovných ponúk. Je to viac než dvojnásobok inzerátov uverejnených v apríli či máji 2020. Situácia sa tak čoraz viac podobá na stav spred obdobia koronakrízy. Len málo profesií hľadajú zamestnávatelia častejšie než v minulom roku. Zaujímavosťou je, že jednou z takých je učiteľ.

Od budúceho roka narastie aj minimálna mzda. V stredu schválila vláda jej zvýšenie na 623 eur, čo predstavuje niečo cez 508 eur v čistom. Narástla tak o 7,8 %. Hodinová minimálna mzda sa zvýši na 3,58 eura. Príplatky za nočnú prácu či prácu cez víkend už nebudú v zákone viazané na percento minimálnej hodinovej mzdy, ale stanovia sa pevnou sumou.

minimálna mzda 2021

Zdroj: Podnicast.com

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

J

Viete, čo je to jednotný trh?  

Za jednotný trh u nás považujeme spoločné konkurenčné prostredie Európskej únie. Jeho cieľom je umožniť občanom študovať, žiť, nakupovať, pracovať a stráviť dôchodok v ktorejkoľvek krajine Únie a využívať výrobky z celej Európy. Zabezpečuje voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb na jednotnom vnútornom trhu. Odstránením technických, právnych a byrokratických prekážok umožňuje občanom aj slobodne obchodovať a podnikať.

Za prekážky, ktoré sa postupne snaží eliminovať môžeme považovať napríklad rôzne daňové systémy v členských krajinách či zložité pravidlá pri uznávaní odborných kvalifikácií.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: