BIZNISOVKY: Microsoft chce kúpiť TikTok v USA | Podnicast.com

BIZNISOVKY (3.8.): Microsoft chce kúpiť TikTok predtým, než ho Trump zakáže

   BIZNISOVKY za týždeň 27.júl – 2.august   

 

Skončil sa súdny spor o čokoládu v tvare štvorca. Ritter Sport vyhral nad Milkou. Nielen to sa dozviete v šiestej časti BIZNISOVIEK.

1. Microsoft chce kúpiť TikTok

Donald Trump má v úmysle zakázať používanie aplikácie TikTok v USA. Čínsku aplikáciu vlastní veľká technologická spoločnosť ByteDance. TikTok slúži na nakrúcanie a zdieľanie videí, populárny je najmä u tínedžerov.

Microsoft vydal vyhlásenie, v ktorom hovorí, že naďalej diskutuje o potenciálnej kúpe aplikácie v Spojených štátoch ešte pred jej zakázaním v krajine. O dôvodoch plánovaného zákazu aplikácie v USA vyplývajúcich z politických vzťahov s Čínou sme informovali v 3. časti Biznisoviek.


 

2. Ritter Sport vyhral nad Milkou

Výrobcovia čokolád Ritter Sport a Milka celú dekádu viedli súdny spor. V roku 1993 si firma Ritter Sport dala patentovať tabuľkovú čokoládu v tvare štvorca, ktorá má byť praktickejšia než obdĺžniková. O 61 rokov neskôr chcela Milka zvoliť podobnú stratégiu, a preto nastal spor.
Konkurenčné spoločnosti sa stretli na súde, pred pár dňami vyslovil najvyšší súd konečný verdikt. Milka nemôže predávať štvorcovú čokoládu v Nemecku. Súd uznal, že spotrebitelia si spájajú tento tvar s konkrétnym výrobcom a kvalitou čokolády.
ritter_milka

Ritter Sport vyhral spor o štvorec. Zdroj: Podnicast


3. Decathlon otvorí ďalšie pobočky

Francúzsky predajca športových potrieb Decathlon funguje na slovensku v deviatich prevádzkach. Kvôli aktuálnemu zvýšeniu záujmu zákazníkov o šport sa chystá expandovať do ďalších miest.

Desiata pobočka bude v Trenčíne v rámci priestorov hypermarketu Tesco. „Môžeme vám prezradiť, že v pláne máme otvoriť aj v Nitre. Kedy a kde, to sa dozviete určite včas cez naše sociálne siete,“ píše Decathlon na Facebooku.

Okrem športu priniesla koronakríza väčší záujem aj o online doučovanie. O biznise v tejto oblasti sme sa v 63. epizóde Podnicastu rozprávali s Jurajom Svinčákom, spoluzakladateľom portálov meet’n’learn a doučma.sk.


4. Poštoví kurieri stratili terminály

Počas minulého leta umožnila Slovenská pošta platbu kartou za balíky a šeky v pobočkách. Po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19 spustila bezhotovostné platenie aj u poštových kuriérov. Garancia tejto služby však netrvala dlho. Hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková tvrdí,  že išlo len o pilotný projekt na zníženie rizika nákazy.

Dnes sa vám teda môže stať, že si od vás kuriér pri odovzdávaní zásielky vypýta hotovosť. Platiť kartou sa totiž momentálne dá len za zásielky z e-shopov, ktoré sa s poštou vopred dohodli. Ich zoznam nie je zverejnený. Zákazník dostane informáciu o možnosti platby kartou v SMS správe či e-maili pri dokončení svojej objednávky.

kurier

Bezhotovostne môžete zaplatiť len za niektoré zásielky u kuriéra Slovenskej pošty. Zdroj: Facebook/Slovenská pošta, a.s.


5. Telekom zrýchli internet

Telekom potešil svojich zákazníkov. Slovenský operátor predstavil zmenu, ktorá sa dotkne používateľov programu Magio Internet L na optickej sieti. Ponúkne dvakrát rýchlejší internet ako doteraz.

„Novinka platí pre nových aj starých zákazníkov, ktorých o zmene informujeme prostredníctvom SMS správy,“ vysvetľuje operátor. Služba stojí 15,90 € mesačne. Okrem toho Telekom ponúka aj programy Magio Internet M za 10,90 € a Magio Internet XL za 20,90 € mesačne. Či sa zmeny dotknú aj ostatných balíkov, zatiaľ operátor neuviedol.

telekom

Telekom zvýši rýchlosť internetu. Zdroj: Telekom.sk

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

F

Viete, čo je to fundraising?  

Fundraising je systematický proces, ktorého výsledkom je získanie finančných či iných prostriedkov na všeobecne prospešnú činnosť organizácií alebo jednotlivcov.

Súvisiacimi pojmami sú crowdfunding či crowdinvesting. Tie sme bližšie vysvetlili v Biznis slovníku tretích BIZNISOVIEK. Taktiež sme sa im venovali v 59. epizóde Podnicastu v rozhovore s Danielom Gašparom zo spoločnosti Crowdberry.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: