O čom bude podcast? | Podnicast.com

1. Peter Chodelka: O čom bude podcast?

Peter Chodelka

V tomto rozhovore sa dozviete:

 • ako som prišiel na názov Podnicast a o čom bude
 • čomu sa venujem a aké projekty mám rozbehnuté
 • 3 zaujímavosti, ktoré ste o mne nevedeli
 • 3 dôvody, prečo som sa rozhodol pustiť do podcastu
 • praktické informácie o podcaste - koľko bude trvať, kedy bude vychádzať a kde ho nájdete
 • 3 otázky, ktoré sa spýtam každého hosťa na záver

Kde všade môžete počúvať Podnicast?

Klikni sem, ak chceš počúvať na Spotify

Spotify

Klikni sem, ak chceš počúvať na Stitcher

Stitcher

Klikni sem, ak chceš počúvať na Apple Podcasty

Apple podcasts

Klikni sem, ak chceš počúvať na Google Podcasts

Google podcasts

Odkazy na najdôležitejšie veci z 1. epizódy:

Profil podnikateľa

Som internetový podnikateľ a prevádzkujem e-shopy, buduje affiliate projekty, predávam digitálne produkty a tvorím obsahové weby.

v súčasnosti mám rozbehnutých 15 online projektov. Medzi tie najúspešnejšie patrí vlastná značka mixu superpotravín Blendea.cz, prevádzkovanie affiliate siete Affial.com a expertný recenzný portál Kombo.sk.

11 rokov života som cestoval po celom svete ako digitálny nomád, až som sa rozhodol vrátiť do rodnej krajiny, pretože všade dobre, doma najlepšie.

Odkazy na sociálne siete:

 • LinkedIn
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • Google Plus
 • % vo firme: 100% Akontax, s.r.o.
                      50 % v eMarkest, s.r.o.
 • Zaujímavosti a pikošky (nepísal som ja):
  • Peter sa po škole zamestnal ako PPC špecialista v Dobrý web, ale po krátkej dobe zistil, že mu korporátny život nevyhovuje
  • jeho úplne prvý affilliate projekt bol Pôžička.sr, na ktorom sa naučil základy SEO, UX a pochopil, čo je dôležité pri budovaní affiliate webu. Projekt neskôr predal
  • jedným z jeho súčasných projektov je aj online magazín o zdravej výžive Výživovo.sk
  • jedným z jeho splnených cieľov roku 2018 bolo spustiť online kurz Autoritatívny web, ktorý obsahoval takmer 70 lekcií, rôzne prezentácie, videá, rozhovory o budovaní web
  • zaujímajú ho kryptomeny, do ktorých investoval nemalé peniaze, ale ako sám hovorí, overil si, že nie je investor, ale podnikateľ, pretože v nich prišiel o takmer 25000 €
  • píše vlastný blog Chodelka.sk
  • Peter prestal na začiatku roka 2018 úplne piť alkohol, a stále ho to drží 🙂

FIRMA:  

 • Názov firmy: Akontax, s.r.o.
 • Rok založenia: 13.3.2009
 • Obrat v roku 2017:
  • Tržby: 58 620 €
  • Zisk: -10 880 €
Tržby Akontax, s.r.o.

Zdroj: Finstat.sk

 • Čomu sa firma venuje: budovanie expertného recenzného portálu Kombo.sk a jeho expanzii do Maďarska a Česka
 • Projekty:

FIRMA:  

 • Názov firmy: eMakest, s.r.o.
 • Rok založenia: 17.10.2012

Ďalšie rozhovory s Petrom Chodelkom:

Prepis 1. epizódy podcastu:

Vítam vás v prvej časti podnikateľského podcastu s názvom Podnicast.

Ešte dva dni dozadu som si myslel, že spustím podcast s názvom Founderi. V noci asi o pol tretej som rozmýšľal nad sloganom pre Fouderov. Jeden zo sloganov, ktoré mi napadli bol - podnikateľský podcast. Tak som sa tým hral a povedal som si - ''Podnicast''.

Veľmi sa mi to zapáčilo, hovorím si, že to je zaujímavý, hravý názov. Išiel som teda pozrieť, či sú voľné domény. Bola voľná .com, .sk aj .cz. doména. Všetky som ich kúpil a deň pred spustením podcastu som celý podcast rebrandoval na Podnicast. Takže, nebudú to Founderi.

Prečo som si nakoniec vybral názov Podnicast namiesto Founderi?

Názov je zapamätateľnejší, hravejší, niektorí ste mi písali, že možno detský, infantilný. Ja si to však nemyslím. Myslím si, že je hravý a že podnikanie by mala byť trošku hra.

„Deň pred spustením som celý podcast rebrandoval na Podnicast.

Nie som úplne typ seriózneho človeka, ktorý berie všetko vážne a nechcem si sem ani takých hostí pozývať. Nebudeme tu polemizovať nad vážnymi témami. Skôr vám chcem ukázať zaujímavý pohľad na biznis, a pre mňa osobne je biznis do veľkej miery aj hra. A preto sa mi názov Podnicast hodí viac, ako Founderi.

Názov som dal na sociálne siete, vyvolalo to trošku búrlivú reakciu. Asi 15 alebo 20 ľudí mi písalo, aby som si ho určite nedával, že je to infantilné, neseriózne a že budem ďalší podnikateľský podcast na trhu. Na druhej strane mi písalo veľa ľudí, že názov je zapamätateľný, zábavný, že keď počujete slovo Podnicast, hneď si ho spojíte s nejakým podcastom.

A ja som sa nakoniec rozhodol vybrať si tento názov. Uvidíme, či to bude správne rozhodnutie, ale vlastne na tom úplne nezáleží. Je úplne jedno, aký má názov, dôležité je, koho budem spovedať, o akých témach sa budeme baviť, či vás to bude zaujímať a či vám to bude dávať tú hodnotu, ktorú má.

„Moja životná misia je pomáhať podnikateľom budovať ich projekty a podporiť rozvoj podnikania na Slovensku“

Ja som si dal takú životnú misiu by som povedal, pomáhať podnikateľom. Pomáhať im budovať ich projekty a trošku podporiť rozvoj podnikania na Slovensku. Dosť cestujem, precestoval som asi 45 krajín a po 11 rokoch som sa vrátil na Slovensko. Preto by som aj chcel svojím biznisom a svojimi aktivitami viac podporiť našu krásnu krajinu. 

Pár slov o mne

Tí, ktorí ma nepoznáte, mám blog chodelka.sk, podnikám na internete už siedmy rok, od roku 2012. Odvtedy som rozbehol takmer 50 projektov. Z nich už väčšia polovica nie je aktívna. Boli to projekty, pri ktorých som zistil, že nedávajú zmysel a ktoré som hneď zavrel.

Vždy som sa pri tom projekte niečo naučil. Mohol by som spomenúť, že za tých 7 rokov sme predávali doplnky stravy na podporu plodnosti, mal som magazín o Pokémonoch, predávali sme elektronické cigarety. Takže projektov a oblastí, do ktorých som sa v podnikaní púšťal, je strašne veľa.

Veľa som si toho vyskúšal a momentálne sa venujem pár hlavným projektom. Predávame vlastný doplnok stravy, alebo vlastnú značku superpotravín, s názvom Blendea. Náš prvý produkt Blendea SUPERGREENS je superpotravinový mix, kde spájame 4 zelené superpotraviny. Keď sme ho launch-li v Čechách a na Slovensku, keď sme ho prvýkrát začali predávať, nič podobné na trhu nebolo. Boli vždy iba jednozložkové produkty a my sme sa týmto chceli trošku odlíšiť. Blendea SUPERGREENS sa uchytila.

Ľudia nám začali písať, ako im to pomáha, že sa stanú našimi pravidelnými odberateľmi, že ju užívajú každý deň. Potom sme začali spolupracovať s influencermi, a tí boli tiež produktom nadšení. Nebola to taká spolupráca, že tu máte produkt, odpromujte mi ho a vybavené. Písali nám: ''Vyskúšala som SUPERGREENS, mám také a také publikum a chcela by som vám pomôcť s propagáciou lebo na mňa SUPERGREENS fakt funguje.''  Teda toto je jeden z hlavných projektov, ktoré momentálne riešim. 

Druhý projekt je affiliate sieť Affial. Je to taká staro-nová affiliate sieť. Do minulého roka to bola skôr privátna sieť, kde sme podporovali naše vlastné produkty. Teraz sme ju otvorili a hľadáme nových inzerentov, nových partnerov. Takže toto je druhá časť biznisu, ktorú riešim v Čechách s mojím bratom, s ktorým mám firmu napoly, 50 na 50. 

A potom na Slovensku ešte máme portál Kombo.sk, ktorý začal ako affiliate web, ale teraz sme z neho spravili fakt široký portál, s ktorým máme plány expandovať do ďalších krajín. Portál, ktorý bude rozoberať rôzne témy a kde by sme sa chceli zamerať na reálne recenzie produktov, ktoré pomôžu ľuďom v procese nakupovania alebo im uľahčia proces nakupovania.  

Takže Blendea, Affial, Kombo sú moje 3 hlavné projekty. A teraz by som sa chcel viac venovať tvorbe tohto podcastu, podpore podcastov na Slovensku. Spravil som si štúdio v coworku Space Up na Záhradníckej ulici v Bratislave. Chcel by som pomáhať podnikateľom alebo malým, stredným firmám vytvárať zaujímavé podcasty. 

Takže to bolo pár slov o mne. A mám tu 3 zaujímavosti, ktoré ste o mne nevedeli.

Prvá zaujímavosť - už viac ako rok nepijem alkohol. Jedného dňa som sa v sobotu zobudil po dosť veľkej opici, bolelo ma brucho, slabý som bol, hlava ma bolela a povedal som si, že toto už fakt nemám za potreby. Nebudem už piť alkohol a odvtedy som nemal ani kvapku alkoholu.

(Teraz keď sa počúvam, by som chcel iba povedať, že ak občas poviem niečo po česky, je to tým, že som 11 rokov žil v Prahe. Mám tam stále byt a firmu, takže občas nejaký český výraz odo mňa budete počuť a veľa ľudí ma na to upozornilo.)

Čo sa týka zaujímavostí, zbožňujem saunovanie. Aspoň raz do týždňa potrebujem ísť do sauny, je to pre mňa relax, som tam vždy offline, veľmi si tam oddýchnem a telu to veľmi pomáha. Odkedy sa saunujem pravidelne, odkedy sa sprchujem studenou sprchou som nebol chorý, a cítim sa skutočne oveľa lepšie. T

akže to bola druhá, a tretia zaujímavosť - keď som mal 16 rokov robil som wrestling v Amerike. Nie je to taký ten wrestling, ktorý poznáte z televízie, že sa hádžu o zem a stoličkami sa mlátia. Bolo to skôr ako zápasenie. V Amerike som bol na strednej škole na výmennom pobyte a za školu som bol vo wrestlingovom tíme. Chodili sme po súťažiach, boli sme napríklad aj na štátnych majstrovstvách pre celú country. A bavilo ma to.

Nie som bitkár, nemám rád násilie, ale toto bol pre mňa taký šport, kde som sa vedel fakt výborne odreagovať a bola tam super partia. Cvičili sme spolu a chodili sme spolu na výlety, bolo to vtedy pekné obdobie. Lebo keď som bol rok v Amerike, poviem pravdu, nemám na ňu úplne najlepšie spomienky. Ale wrestling, ten ma skutočne bavil a fakt som si to užíval. 

Prečo som sa pustil do tohto podcastu?

Keď to počúvate tak si vravíte, že tých projektov mám viac než dosť, prečo sa nefocusujem a nesústredím na ne? Určite súhlasím, ja mám problém s focusom a niekedy ma focus ani nebaví. Nebaví ma každý deň riešiť to isté, každý deň riešiť rovnaký projekt. Takže ja som vlastne do veľkej miery aj rád, aj keď možno z biznisového hľadiska to nedáva zmysel, mať niekoľko projektov. Možno by som mal väčšiu sieť, keby som sa zameral iba na to, alebo by som mal väčší eshop, keby som sa zameral iba na eshopy.

Ale ja som ten typ podnikateľa, ktorého baví rozbiehať veci, zabehnúť procesy, nájsť zaujímavých ľudí, vyvoriť tím. A potom tá operatíva, na tú si vždy niekoho nájdem, a tá je už na niekom inom. Ja nie som ten typ podnikateľa, ktorý by riešil každodennú operatívu a tasky, ktoré každý deň treba riešiť. Možno som mal aj veľké šťastie, že som začal podnikať s bratom, ktorý prevzal operatívu po mne. Teraz na Slovensku podnikám s Jurajom na projekte Kombo.sk a ten má na starosti dennú prevádzku. Ja mám na starosti skôr strategické veci, víziu projektu, smerovanie a hľadanie zaujímavých ľudí do tímu. 

Prečo podcast? Pretože ja sám zbožňujem podcasty, veľmi mi tento formát vyhovuje. Počúvam podcasty pri chôdzi a nachodím toho fakt dosť. Počúvam podcasty v aute, keď sa idem prejsť do lesa, na turistiku. A môžem povedať, že vzdelávanie cez podcasty je pre mňa veľmi dôležitou súčasťou podnikania a určite by som nebol tam, kde som teraz. Nemal by som dve firmy a niekoľko projektov, keby som sa každý jeden deň neposúval aj vďaka podcastom.

Prečo podcast? Pretože moja životná misia, alebo moja najväčšia vášeň a také poslanie, ktoré cítim, že mám na tomto svete, je pomáhať podnikateľom. Začínal som blogovaním na chodelka.sk, kde som bol veľmi transparentný a ukazoval som, čo mi funguje a pomáhal som skôr začiatočníkom. Ako začať podnikať na internete, ako začať robiť affiliate marketing. A teraz by som sa chcel trošku presunúť na podnikateľov vo všeobecnejšom slova zmysle. Takže nielen affiliate partnerov, ale všetkých online, ale aj offline podnikateľov.

Ja si myslím, že podnikanie je krásna vec, vytvárajú sa veľké veci. A pre mňa budovať niečo nové z úplnej nuly je neskutočný zážitok a veľmi ma to baví. Čiže preto chcem tvoriť podnikateľský podcast, lebo chcem pomáhať podnikateľom tvoriť veci, ktoré zmenia tento svet. 

A tretí dôvod, prečo som tento podcast spustil je, že sa chcem stretávať so zaujímavými ľuďmi. Tento tretí dôvod je čisto sebecký. Chcem si do tohto štúdia pozývať ľudí od malých, začínajúcich podnikateľov, až po tie najväčšie ryby. Chcem sa s nimi rozprávať, chcem sa ich pýtať. A myslím si, že forma interview a rozhovoru s týmito ľuďmi bude pre mňa osobne veľmi obohacujúca. Takže z takého trošku sebeckého hľadiska som spustil podcast práve o podnikaní, pretože toto je oblasť života, kde sa chcem najviac posúvať a istým spôsobom sa rozvíjať. 

Teraz praktické informácie o podcaste.

Podcast bude v začiatku jedenkrát týždenne, bude vždy publikovaný vo štvrtok, pravdepodobne okolo 12-13 hodiny. Bude trvať 30-45 minút. Nechcem príliš dlhé podcasty, ktoré by išli úplne do hĺbky, ale nechcem ani krátke podcasty, kde sa človek nič nedozvie. Myslím si, že tých 45 min je tak akurát. Kedy dokážem ešte stále udržať pozornosť a nie je to také zdĺhavé.

Podcast bude natáčaný v štúdiu v coworkingu Space Up, ako som už spomínal. Na webe Podnicast.com budú vždy rozhovory s textovým prepisom. Nájdete tam odkazy na veci, ktoré budeme rozoberať v rozhovore. A budú tam samozrejme aj odkazy na všetky platformy, kde odkaz bude. Mám to vymyslené tak, že mám hosting, odkiaľ to bude streamovať do rôznych platforiem ako Apple, Google a ostatné. 

Tak, to bol úvod o mne a prečo som sa rozhodol robiť podcast. Nakoniec som si pripravil sám na seba 3 otázky. Sú to otázky, ktoré sa budem vždy nakoniec pýtať aj hostí.

Prvá otázka je: Aký bol môj najväčší fail v podnikaní? Tých failov bolo niekoľko a asi každý podnikateľ vám povie, že podnikanie bez failov sa ani robiť nedá. A ani ja osobne by som ho robiť nechcel, lebo by som sa toho toľko nenaučil.

Pre mňa najväčší fail v podnikaní bol určite eshop s elektronickými cigaretami epuff.cz. Doteraz si pamätám, ako sme sedeli s bratom v krčme asi pri štvrtom pive a rozmýšľali sme o ďalších projektoch. A ja som vtedy vymyslel - poďme predávať elektronické cigarety. Dovtedy som elektronickú cigaretu ani nevidel, som nefajčiar, takže som to nikdy ani nepoužíval. V okolí mám nefajčiarov, takže ani ich som sa nevedel opýtať, ako sa vlastne taká elektronická cigareta používa. Takže o produkte som nevedel vôbec nič. Do všetkého sme sa pustili strašne zbrklo a hŕŕŕŕŕ.

Oslovili sme pár výrobcov, či by sme mohli vyrábať ich cigarety v Čechách a na Slovensku. Jeden sa nám ozval, že môžme. Bol to anglický výrobca ePuffer. V Anglicku tieto cigarety celkom frčia, ale v Čechách sa neuchytili. Dôvodov bolo niekoľko. Vysoká cena, bola to značka, ktorú tu nikto nepoznal. My, ako majitelia eshopu sme o elektronických cigaretách nevedeli vôbec nič. Texty na eshope veľakrát nedávali zmysel, mysleli sme si, že je to dobre napísané, ale nebolo. A to hlavne kvôli tomu, že sme o tom produkte vôbec nič nevedeli.

Dali sme do toho asi 20-25 tisíc € a všetko išlo do skladu, do marketingu, do eshopu, do ľudí, do textov. Vybavili sme za dva roky 4 objednávky, z toho 1 sme vrátili, lebo to bol chybný kus. A nakoniec sme všetky produkty za pol milióna českých korún vyhodili za firmou do odpadkového koša. Doteraz si pamätám, ako sme ich s kolegom vyhadzovali, lebo už boli po záruke. Elektronická cigareta má asi 2 ročnú záruku kvôli náplniam. Takže, bol to bolestivý zážitok. Tých 20 tisíc € bolo všetko, čo sme mali. Všetok zisk, čo sme spravili pri inom projekte, sme vrazili do elektronických cigariet. Našťastie sme si nič nepožičali, nezadĺžili sme sa, ale bola to veľmi silná lekcia v podnikaní. 

Druhá otázka: Kniha, ktorá zmenila tvoj život? Pe mňa to bude určite 4-hodinový pracovný týždeň od Tima Ferrisa. Keď som skončil školu, zamestnal som sa asi 2 týždne po tom. Začal som pracovať ako PPC špecialista v agentúre Dobrý web v Prahe. A začal som klasickým agentúrnym životom - od rána do večera práca a večer sme išli na pivo. Prestal som v tom vidieť zmysel. Hovoril som si ''do konca života budem chodiť do nejakej firmy a budem poberať plat?'' Vtedy to bolo nejakých 800€ v čistom, ledva som vyžil. Zaplatil som si nájom, potraviny, a ešte 200€ mi museli rodičia poslať, lebo mi to proste nevyšlo.

A vtedy som si hovoril, že sa mi to nepáči. Že ma viac bavilo, keď som bol na vysokej škole, a že ten dospelý život nie je úplne pre mňa. A hľadal som cesty, ako z toho von. Vtedy som si prečítal knihu 4-hodinový pracovný týždeň a po týždni, keď som ju dočítal som dal výpoveď v práci. A vravím si, že chcem začať podnikať. Chcem začať podnikať tak, aby som pri tom mohol aj cestovať, a chcem začať podnikať tak, aby mi biznis vytváral obrat a peniaze. A nie, aby som ich musel vytvárať ja.

Myslím si, že veľa ľudí knihu 4-hodinový pracovný týždeň nepochopilo. Keď niekomu hovorím, že je to kniha, ktorá mi zmenila život, tak sa ma pýta, či teda pracujem 4 hodníny. Nepracujem 4 hodiny a kniha o tom ani nie je. Baví ma podnikať, baví ma pracovať. Odrobím si možno viac, ako niekto v agentúre alebo v korporáte, ale je to úplne iná práca. Je to práca, ktorá ma napĺňa, je to práca, ktorá mi dovoľuje cestovať, práca, kde sa stretávam so zaujímavými ľuďmi, kde každý deň riešim zaujímavé problémy, a toto som v agentúre nemal. Tam som zapol PPCčka, trošku som ich optimalizoval, upravil som reklamy a vlastne ma vôbec nezaujímalo, či tie PPCčka spravia biznis klientovi. Proste som si to odrobil. A večer o 6:05 som už stál na metre a už som bol preč z práce.

Pokiaľ ste tú knihu nečítali, určite odporúčam. A určite odporúčam porozmýšľať o podnikaní a nastaviť si ho tak, aby keď 2 týždne nič nerobíte, biznis pracoval za vás. A Tim Ferris mi ukázal, ako to spraviť. Vtedy som začal všetko delegovať, začal som outsourcovať, zadávať procesy a hľadať šikovných ľudí, ktorí sa o biznis budú starať v tie dni, kedy ja pracovať nebudem. 

A posledná otázka, ktorú sa budem pýtať aj hostí: Životné motto - či už v podnikaní alebo v živote. Pre mňa to je príslovie: ''Kto chce, hľadá spôsob, kto nechce, hľadá dôvod.'' Ja som si v podnikaní vyskúšal veľa vecí a zistil som, že všetko sa dá. Čokoľvek sa dá, čokoľvek chcete, to dokážete. Len treba nájsť spôsob, ako na to.

To je z mojej strany v 1. epizóde asi všetko. Možno budete počuť, že zvuk nie je úplne najlepší, aj keď tu mám techniku asi za 2500€, ešte to nemám tak nastavené, ako by som potreboval. Takže sa ospravedlňujem za trošku horší zvuk, ale sľubujem, že od ďalších epizód sa to zlepší.

V 2. časti budem spovedať Milana Sanitru, ktorý prevádzkuje coworking Space Up a predáva vlasovú kozmetiku. Veľmi zaujímavý rozhovor, tak si ho určite vypočujte. Majte sa pekne.

Peter Chodelka
 

Podnikám na internete a rád sa s vami podelím o svoje skúsenosti z biznisu. Či už z budovania siete Affial, predaju vlastných doplnkov stravy Blendea alebo prevádzkovania rôznych affiliate projektov, akým je napríklad Kombo. Ale v Podnicaste nebudete počúvať iba mňa, ale predovšetkým úžasných a šikovných slovenských podnikateľov. Naučte sa nové veci, inšpirujte sa a zmeňte tento svet aspoň o kúsok k lepšiemu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: