86 % Slovákov vyhovuje homeoffice. Ako ovplyvnil podnikanie? | Podnicast.com

86 % Slovákov práca z domu vyhovuje. Ako ovplyvnil homeoffice podnikanie? 

Výhodná flexibilita alebo striktná sebadisciplína – ktoré pozitíva a negatíva práce z domu ste zažili na vlastnej koži? 

Možnosť práce z domu je čoraz výraznejším ukazovateľom atraktivity ponúkaného pracovného miesta. Najmä ľudia vykonávajúci prácu na počítači si môžu občas dopriať homeoffice. Koronakríza, ktorá u nás naplno prepukla v marci tohto roka, ukázala nové výhody a nevýhody, ako aj spôsoby práce na diaľku.

„Pracovné prostredie si treba dobre nastaviť – mať poriadok na stole, zabezpečiť si dobré osvetlenie, sedenie, čerstvý vzduch a celkový komfort. Okrem toho by ste mali jasne odkomunikovať aj rodine alebo spolubývajúcim, že konkrétny čas máte vyčlenený na prácu. Rovnaký princíp odporúčam rodičom, ktorí učia svoje deti, ako sa sústrediť pri písaní domácich úloh,“ pre portál magnifica.sk vysvetlila klinická psychologička Barbora Kuchárová. Vo výpovedí načrtla viacero z dominantných plusov a mínusov práce z domu.

Výhody práce z domu

Kreativita 

Domov si zväčša zaradíme tak, ako sa nám to páči. Srdcu blízky priestor – útulná izba, terasa či záhrada – ponúkajú ideálny priestor na originálne nápady. V prípade, že pracovisko neposkytuje inšpiratívne prostredie, domov ho môže adekvátne nahradiť. 

Náklady

Prvotná myšlienka homeoffice vznikla práve preto. Práca z domu šetrí náklady na pracovné priestory, ktoré môžu predstavovať podstatnú časť rozpočtu firmy či podnikateľa. Vďaka popularizácii konferenčných hovorov sa navyše znižujú výdavky aj za pracovné cesty. 

Čas 

Koľko vám trvá cesta do práce či na obed počas prestávky? Tento čas ušetrí každý, kto pracuje z domu. Otvára sa tak priestor na zvládnutie viacerých úloh či prípadného dlhšieho oddychu podľa potreby. Plná MHD, kolóny, počasie, zabudnuté kľúče, vhodné oblečenie – homeoffice podobné problémy nepozná. Okrem času teda ušetrí aj nervy.

Flexibilita 

Väčšina úloh či zadaní má svoj deadline, niektoré musíme splniť okamžite. Práca z domu však poskytuje flexibilnejšiu pracovnú dobu. Zamestnanec si do istej miery sám zvolí, kedy začne a kedy skončí, podľa svojich povinností a schopností. O tom, ako homeoffice ovplyvnil digitalizáciu firiem porozprával Viktor Mečiar zo spoločnosti Tulipe v 58. epizódy Podnicstu.

 

Nevýhody práce z domu

Disciplína 

Sebadisciplína úzko súvisí s flexibilitou. To, že sme pánmi svojho pracovného času je síce výhoda, no pokušenie dopriať si voľno skôr môže byť často silnejšie než odhodlanie splniť si povinnosti. Každý úspešný „homeofficák“ musí mať teda pevnú vôľu. Rolu hrá tiež dôvera k zamestnancom. Aj Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, pred časom avizoval, že do 10 rokov bude až polovica jeho zamestnancov pracovať z domu.

Nekonečná práca 

S odhodlaním to však netreba preháňať do extrémov. Tím pracovitejším totiž hrozí, že bez presne vymedzenej doby sa zastavia až večer. Preto si aj v režime homeoffice treba vyhradiť čas na prácu a na oddych. Popasovať sa s tým bude musieť aj 80 000 zamestnancov technologickej firmy Fujitsu, ktorí podľa najnovšieho vyhlásenia spoločnosti budú môcť pracovať inovatívne a flexibilne odkiaľkoľvek. 

Rodina 

Práca v príjemnom rodinnom prostredí môže byť pre niektorých ľudí plusom. Iným, najmä tým, ktorí majú malé deti, sa pokoj potrebný na sústredenie hľadá doma len ťažko. V takom prípade sú vhodnými alternatívami napríklad rôzne typy coworkingov či tichá kaviareň. 

Nezainteresovanosť 

Dlhšie či trvalé vykonávanie pracovnej činnosti mimo trvalého pracoviska môže spôsobiť odlúčenie od firmy. Dôležité je zotrvávať v kontakte s kolegami a nadriadenými nielen kvôli aktuálnym informáciám či pochopeniu zadaní, ale tiež pre zabezpečenie kariérneho rastu či pocitu, že patríme do fungujúceho kolektívu. 

Na pozitíva a negatíva homeoffcu, ako aj na to, aké zmeny pre podnikateľov a firmy prináša, porozpráva už vo štvrtkovej 60. epizóde Podnicastu Michal Hradil, zakladateľ firmy Hyperia.

Homeoffice v číslach

8 % zamestnancov na Slovensku má podľa dát portálu Profesia.sk možnosť pracovať z domu.

86 % Slovákov práca z domu vyhovuje. Slovensko si tak homeoffice užíva najviac zo 16 európskych krajín zapojených do májového prieskumu spoločnosti CBRE.

15 % slovenských mileniálov (16-34 rokov) podľa minuloročného prieskumu spoločnosti Microsoft pravidelne pracuje v zdieľaných priestoroch – coworkingoch.

19.septembra 2019 bol dátumom Dňa spolupráce odkiaľkoľvek. Spoločnosť Microsoft už šiestykrát podporila iniciatívu #takpracujemja, ktorej cieľom je motivovať firmy k väčšej slobode vo vyberte miesta na prácu pre ich zamestnancov.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: