Šéfka FeFe Café: Kvalita má miesto na trhu vždy | Podnicast.com

Šéfuje kaviarni na kolesách: Kto ponúka kvalitný produkt, nájde si miesto na trhu

V marci a apríli sa FeFe Café na trnavskom korze neukázalo, prevádzku sa rozhodli nechať zatvorenú ešte pred oficiálnym zákazom predaja, hovorí Petra Malovcová, zakladateľka FeFe Café.

Už piaty rok je súčasťou trnavského námestia pojazdná kaviareň, FeFe Café. Trojkolesové autíčko ponúka zákazníkom výberovú kávu pripravovanú profesionálnymi baristami. Práve v jarných a letných mesiacoch máva prevádzka najväčší obrat. Jej zakladateľka, Petra Malovcová, potvrdzuje, že koronakríza ovplyvnila aj tento typ podnikania.

Čo znamená „FeFe“?

Nad našim názvom sa ľudia často pozastavia. Je to slovná hračka, názov odvodený od slova Fetorka. Ide o manželovú prezývku, ktorú som „zdedila“ aj ja. Je to osobné rovnako ako celý projekt.

FeFe Café funguje od roku 2015, vtedy pojazdné kaviarne vôbec neboli bežné. Prečo ste si neotvorili kamenný podnik?

Pred piatimi rokmi začali podniky na kolesách pomaly pribúdať aj na Slovensku. Priekopníkom bol bratislavský Pán králiček. Ja som končila vysokú školu a Trnava, odkiaľ pochádzam, začala ožívať. 

Prispela k tomu výmena vedenia mesta, ktoré otvorilo dvere mnohým urbanistickým projektom a akciám, ako napríklad Trnavský rínek. Milujem kávu a mestský život, chcela som pojazdnú kaviareň aj do svojho mesta. Na čo čakať, kým sa to tu objaví, skúsili sme to s manželom na vlastnú päsť.

FeFe Café

Skonštruovať kaviareň na kolesách pomohli otec a svokor zakladateľky Petry. Zdroj: Matúš Koprda

Hovoríte, že s podnikaním ste začali hneď po škole. Navyše ste si vybrali celkom netradičný biznis, ja by som na to asi nemala odvahu.

Išla som do toho bez akejkoľvek predošlej podnikateľskej skúsenosti, dokonca ani môj manžel žiadnu nemal. Bol to projekt z vášne. Jednoducho sme chceli niečo malé, originálne a naše. Úspešne podnikať v niečom, čo človeka nebaví, sa podľa mňa nedá.

Oficiálne vlastne patrím do úplne iného fachu. S gastronómiou som nič nemala, študovala som žurnalistiku. Káva mi veľmi chutila, no poznala som ju len ako konzument. Všetko, čo podnikateľ musí ovládať, sa teda od začiatku učím sama. V mnohých iných veciach mi ale pomohli blízki.

V čom napríklad?

V roku 2015 tu boli bicykle na pouličný predaj kávy, no keďže sme sa chceli odlíšiť, hľadali sme vhodné vozidlo. Stroje na prípravu tohto nápoja nepatria do bežnej výbavy auta. Rozhodli sme sa pre talianske Piaggio na troch kolesách a celú prevádzku, ktorá sa v ňom nachádza, sme si nainštalovali sami. Veľmi nám pomohli naši technicky zdatní otcovia. 

Šťastím tiež bolo stretnutie s baristom Šimonom, ktorý na projekte spolupracuje od začiatku, dnes už len v cateringu. Kvalitný personál je nesmierne dôležitý, Šimon je dokonca aktuálnym majstrom Slovenska v príprave kávy.

Pre portál podnikajte.sk ste povedali, že premena vašej myšlienky do finálnej podoby trvala približne päť mesiacov. Zdržiavala vás slovenská legislatíva?

V tom čase boli pouličné podniky u nás len na začiatku. Mám pocit, že úrady na podobné koncepty nereagovali veľmi flexibilne. Registrovanie prevádzky však nepredstavovalo neriešiteľný problém, aj keď pojmy ako „street food“ či „pojazdná kaviareň“ v našich zákonoch nie sú.

Každý podnik, so základmi v zemi alebo na kolesách, musí spĺňať stanovené hygienické štandardy. Pre servis vozidla máme osobitný interiérový priestor a naši zamestnanci využívajú toaletu, ktorú máme zazmluvnenú v inej prevádzke.

FeFe Café

FeFe Café ponúka výberovú kávu od začiatku svojho fungovania v roku 2015. Zdroj: Matúš Koprda

Na trnavskom námestí je hneď niekoľko kaviarní. Dokáže sa vaša, pojazdná, vyrovnať konkurencii?

To nie je náš cieľ. Nechceme sa im vyrovnať, chceme sa odlíšiť a to sa nám darí. Ponúkame produkt pre úplne iný typ zákazníka. Ten, kto si chce posedieť v útulnej kaviarni, nenavštívi FeFe Café. Sme tu pre ľudí, ktorí sa ponáhľajú alebo si naopak užívajú prechádzku.

Navyše, s okolitými prevádzkami máme priateľské vzťahy, dnes už nie je v móde prehnaná konkurenčná rivalita. Každý, kto ponúka kvalitný produkt, si na trhu nájde svoje miesto.

A čo vaše miesto pred Divadlom Jána Palárika? Trnavčania vás vídajú práve tam, môžete predávať kávu aj inde?

Nie. V zmluve s mestom je určené konkrétne miesto, kde môže stáť naša trojkolka. Presúvame sa len v rámci rôznych podujatí.

Počas minulého leta sme vás mohli vidieť napríklad na festivale Pohoda či v decembri na Stredovekých adventných trhoch.

Okrem verejných podujatí si náš externý bar môže objednať ktokoľvek na svoju súkromnú akciu. Kávu a miešané nápoje, ktorých recepty sami vymýšľame, chodíme podávať na svadby, plesy či firemné večierky. Fungujeme teda na dvoch úrovniach, na kolesách a v mobilnom bare.

Pouličné FeFe má v zime prázdniny, kávový a koktailový catering je k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek. Celoročne teda prichádzame na rôzne akcie zväčša s barom, ale, ak to terén dovolí, niekedy aj s Piaggiom. Momentálne sme však naše plány museli odložiť alebo zrušiť.

FeFe Café

V externom bare zákazníci ochutnajú koktaily namiešané podľa vlastnej FeFe Café receptúry. Zdroj: Matúš Koprda

Koronakríza má negatívny dopad na väčšinu podnikateľov. Ak by ste mali porovnať apríl 2019 s aprílom 2020, o akej veľkej strate hovoríme?

Bohužiaľ, takmer o stopercentnej. V marci a apríli sa FeFe Café na trnavskom korze totiž vôbec neukázalo, počas najtvrdšej karantény sme si povedali, že #ostavamedoma. Z vlastného presvedčenia a kvôli pocitu zodpovednosti bola naša prevádzka zatvorená ešte pred oficiálnym zákazom predaja.

Keďže je sezóna jar-leto pre nás ťažisková, aktuálne dvojmesačné straty sú veľké. Avšak od mája sme späť na námestí a ľudí je vonku čoraz viac. Na našu kávu sa už tešili, teraz z nej majú ešte väčší pôžitok.

Martin Vavrík, zakladateľ Habesh Coffee, nám v Podnicaste porozprával aj o tom, že do jeho kaviarne môžu momentálne vstúpiť len dve osoby naraz. Aké protipandemické opatrenia ste museli aplikovať vy?

Dodržiavame dvojmetrové odstupy, baristi majú rúška a rukavice. Povaha nášho fungovania v exteriéri je momentálne veľkou výhodou, ľudia vnímajú túto formu nákupu ako bezpečnú. Počas dvoch najkritickejších mesiacov sme sa v rámci možnosti prispôsobili a vymysleli dočasnú novinku, donášku Cold Brew vo fľaši až domov.

https://www.facebook.com/FefeCafeTT/posts/1231841103673075

Záujem o kvalitnú kávu zo strany zákazníkov neupadol ani v čase koronakrízy. Na trhu ste päť rokov, zaznamenali ste počas nich zvýšený dopyt Slovákov po „káve so sebou“?

Vidím to skôr z iného uhla pohľadu. Pred piatimi rokmi u nás nebolo vôbec rozšírené povedomie o výberovej káve, ktorú ponúkame od začiatku. To sa zlepšilo, ľudia usilovnejšie vyhľadávajú kvalitný produkt. V tom sme sa oproti roku 2015 posunuli vpred.

Káva v jednorázových pohároch sa na prvý pohľad javí ako veľmi neekologický biznis.

K tejto forme podávania kávy samozrejme patrí pohár na jedno použitie. Naše sú však kompostovateľné. Na začiatku sme do letných ľadových nápojov dávali slamky, tie už vôbec nepoužívame. V istom období sme skúšali podávať kávu dokonca bez viečok, avšak to sa nám neosvedčilo. Káva do ruky si ich vyžaduje, pôvodné sme ale nahradili kompostovateľnými.

Ostane FeFe Café iba v Trnave?

Pravdepodobne áno. Išli sme do toho ako do lokálneho projektu, celý koncept je spätý s týmto mestom. Nerozmýšľame nad expanziou do ďalších miest, zatiaľ sa držíme sa pôvodného scenára, aj keď chceme, aby FeFe Café neustále rástlo.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: