205. Dominik Orfánus (ChernobylX): O výletoch do Černobyľu a EOS
Dominik Orfánus je zakladateľ zážitkovej cestovnej agentúry ChernobylX a implementátor systému EOS. Turistov okrem Černobyľu vodí aj do iných netradičných destinácií, ako napr. Fukušima alebo Severná Kórea. Prostredníctvom systému EOS pomáha aj ďalším firmám rásť a ísť za svojimi víziami bez frustrácie.
Sponzorom dnešnej epizódy je Tony Dúbravec s jeho nadupaným školením Ako rozumieť sociálnym sieťam. Videli sme záznam školenia a musíme povedať, že Tony veľmi prakticky ukazuje ako využiť sociálne siete pre rast biznisu. Na školení sa dozviete tipy pre tvorbu obsahu, ako spolupracovať s influencermi a prečo nepodliehať za každú cenu krátkodobým trendom. Najbližšie školenie sa koná 27. januára v Bratislave a vy ho môžete mať s 20% zľavou. Stačí do poznámky zadať kód PODNICAST20.
Vieme, že cestovné agentúry nemali v poslednom čase ľahké obdobie. Najprv sme tu mali Covid a následne vypukol vojenský konflikt na Ukrajine, kam ste pred pandémiou zaviedli viac ako 11-tisíc turistov. V akom stave je tento biznis teraz?
Pandémia bola vlastne iba taký tréning na to, čo prišlo teraz. Mám veľa kolegov z Ukrajiny, takže trochu bojujem s tým, ako sa na to pozerať biznisovo a ľudsky. Náš biznis bol postavený na Černobyle a mali sme z celého sveta najviac prenocovaní v tejto zóne. To nám však odpadlo a ostatné destinácie nám nepokrývajú tento výpadok, takže momentálne fungujeme v obmedzenom režime. Spustili sme 7 nových destinácií a ponúkame ich našim bývalým klientom, ktorých je takmer 30-tisíc za tých 13 rokov, ktoré sa venujeme tejto činnosti.
Ako vyzerá implementácia EOS v praxi?
Pokiaľ ide o zavedenie EOS, sú dva spôsoby. Buď vezmete knihu Traction a budete to zavádzať sami. Tento spôsob zaberie minimálne dvakrát toľko času, ako keď to robíte s implementátorom. S implementátorom je to teda rýchlejšie, no nákladnejšie. Na druhej strane, ak sa na to pozriem z podnikateľského hľadiska, ako na investíciu, tak je tam naozaj návratnosť. Čo sa týka trvania, má to 2 fázy. V prvej fáze veľa vecí nastavujeme, čo trvá približne 2 mesiace. Druhá fáza je exekučná, čo znamená, že každý kvartál si sadneme a spoločne sa pozrieme na to, čo sme dosiahli, kde sme a naplánujeme si ďalší kvartál. Táto fáza trvá v priemere 2 roky, podľa toho, kde firma začína.
V dnešnej 205. epizóde Podnicastu sa dozviete:
- Aký dopad má vojna na Ukrajine na chod agentúry ChernobylX nie len z hľadiska biznisu, ale aj toho ľudského?
- Čo je to systém EOS a aké sú jeho princípy?
- Prečo je dôležité, aby mala firma systém?
- Je EOS vhodné aj pre malé tímy?
- Ako si zadefinovať víziu v podnikaní?
- Akých ľudí potrebujeme vo firme, aby EOS fungovalo?
- Aké problémy firmy najčastejšie riešia?
- Ako prebieha implementácia systému EOS v praxi? Ako dlho trvá a koľko stojí?
Inšpirácie na knihy, ktoré v epizóde spomíname:
Traction: Get A Grip On Your Business (Gino Wickman)
Bohatý otec, chudobný otec (Robert Kiyosaki)
Almanach Navala Ravikanta (Eric Jorgenson)
Kde všade môžete počúvať Podnicast?
Klikni sem, ak chceš počúvať na Spotify
Klikni sem, ak chceš počúvať na Stitcher
Klikni sem, ak chceš počúvať na Apple Podcasty
Klikni sem, ak chceš počúvať na Google Podcasts
Najdôležitejšie odkazy
- V článku sa dozviete, ako Dominik a jeho agentúra pomáhajú svojim ukrajinským kolegom
- Článok o tom, ako sa cestovná agentúra vysporiadala s pandémoiu a vojnou na Ukrajine
- Odkaz na Dominikov LinkedIn profil
- Odkaz na web cestovnej agentúry ChernobylX