247. Veronika Bošková (Marklab): Ako na brand building? Čierne diery ako vzor, Bud Light strašiakom
Veronika Bošková je spoluzakladateľkou firmy Marklab a jednou zo 60 certifikovaných Brand architektov na svete, aktuálne jedinou na Slovensku.
Jej cieľom je transformácia spoločností na lídrov na trhu pomocou inovatívnych stratégií značky a riešení AI.
Klientom poskytuje biznisové, brandigové a marketingové poradenstvo a taktiež sa venuje ľuďom pôsobiacim v handmade podnikaní. Na túto tému vydala v roku 2017 knihu s názvom Úspešné handmade podnikanie.
Partnerom epizódy je spoľahlivá affiliate sieť Affial.
“Počúvaním sa marketing naučí rozprávať.”
Doc Searls & David Weinberger
V TEJTO EPIZÓDE PODNICASTU SA DOZVIETE
- Čo je to charizmatická značka
- Akých je 5 disciplín brand buildingu podľa Martyho Neumeiera
- V čom spočívam "drzý marketing" firiem Liquid Death a Angry Beards
- Brand purpose a jeho dôležitosť
- Vznik a inovácia spoločnosti Tony's Chocolonely
Aké sú disciplíny brand buildingu podľa Martyho Neumeiera?
Prvou disciplínou je disruption alebo odlíšenie, byť iný ako ostatný. Skvelým príkladom je punkový marketing americkej značky balenej vody Liquid Death (tekutá smrť). Ďalšou disciplínou je kolaborácia (spolupráca), ak bude značka stáť len na jednom človeku, nebude úspešná. Je dôležité sa rozprávať a spolupracovať, nie len vo firme, ale aj s konkurenciou. Inovácia je taktiež dôležitý krok, ktorý značka potrebuje. Inovácia môže byť aj v zaujímavom obale nie len v nových produktoch.
Validation (potvrdzovanie) je štvrtou a ďaľšou disciplínou, značka je to, čo hovoria zákazníci nie to, čo o sebe tvrdí sama. Je dôležité sa pýtať a potvrdzovať to čo, robíme v rámci podnikania. Poslednou disciplínou je kultivácia, a to je neustály proces. Značka je živý organizmus, ktorý ovplyvňujú vonkajšie vplyvy, ktoré môžu ovplyvňovať samotné podnikanie.
Prečo je dôležité poznať svojich zákazníkov?
Ako príklad si môžeme uviesť Bud Light (výrobca piva), urobili reklamu kde sa spojili s transgender modelom/modelkou ako značka. Mysleli si, že si týmto pritiahnu novú generáciu Z, stal sa však presný opak a čelili obrovskej vlne kritiky od ich súčasných zákazníkov. Akcie spoločnosti začali padať a zákazníci začali bojkotovať samotný produkt. Jedna spolupráca takmer položila celú spoločnosť.
Aký je príklad “purposeful” značky na Slovenskom trhu?
Čierne diery sú občianske združenie, ktoré vzniklo okolo nejakého cieľa, zámerom bolo zachrániť pamiatky, ktoré chátrali na Slovensku. Spojili sa s umelcami a grafikmi povýšili tú značku a záujem o ich limitované grafiky. Je to unikátne a má to hodnotu a presah do spoločenských tém.
Viac o brand buildingu a o tom ako byť v podnikaní iný sa dozviete v 247. epizóde Podnicastu.
Baví vás Podnicast?
Staňte sa členom Podnicast KLUBU a odomknite si prémiový obsah! 🔑
NAJDÔLEŽITEJŠIE ODKAZY
- Veronika Bošková - LinkedIn
- Marklab - inovatívny koncept spoluzakladateľky Veroniky Boškovej
- Spomínaný podcast Guya Raza How I built this
- The Brand Gap, ktorá hovorí o disciplínach brand buildingu od Martyho Neumeiera