BIZNISOVKY: Tvorca hry Fortnite žaluje Apple a Google | Podnicast.com

BIZNISOVKY (17.8.): Epic Games, tvorca hry Fortnite, zažaloval spoločnosti Apple a Google

   BIZNISOVKY za týždeň 10.august – 16.august   

 

mBank zakročila proti poplatkom za výber hotovosti z bankomatov. Nielen to sa dozviete vo ôsmej časti BIZNISOVIEK.

1. Epic Games žaluje Apple a Google

Veľké technologické firmy sú vo vojne. Spoločnosť Epic Games zažalovala svetových gigantov Apple aj Google. Problém začal tým, že Epic ponúkol svojim hráčom 20 % zľavu na hernú menu Fortnite, avšak len pri nákupe priamo cez Epic.

Apple a Google takmer okamžite reagovali stiahnutím známej hry z App Store a Google Play. Epic tvrdí, že ide o duopol na trhu a pripravil 65-stranovú žalobu na obe spoločnosti. K tomu pripojil video, ktoré paroduje preslávenú reklamu Applu 1984. V novej verzii sledujú Avatari z Fortnite na obrazovke zhnité jablko.


 

2. Facebook má novú funkciu

Facebook prináša novú funkciu, cez ktorú dokážu firmy i jednotlivci zarobiť. 14. augusta spustil v 20 krajinách vrátane USA platené online udalosti vysielané naživo.

Vlastníci stránky teraz môžu vytvoriť udalosť, nastaviť cenu, propagovať ju, inkasovať platby a vysielať udalosť na jednom mieste. Na podporu malých podnikov a tvorcov nebude spoločnosť Facebook vyberať žiadne poplatky z platených online podujatí minimálne počas nasledujúceho roka.

facebook

Platby v systémoch iOS (vľavo) a Android (vpravo). Zdroj: about.fb.com


3. mBank zakročila proti poplatkom za výber

Ak v zahraničí miniete hotovosť a kartou sa zaplatiť nedá, zamierite k bankomatu. Pri neuváženom výbere peňazí však môžete zaplatiť vysoké poplatky. Za túto službu si banky, ale aj súkromné spoločnosti, ktoré majú svoje bankomaty v dovolenkových rezortoch či na festivaloch, totiž účtujú nemalé sumy.

Ide o surcharge poplatok, ktorý tvorí buď fixná suma, alebo percentuálny podiel z vyberanej sumy. Na Slovensku podnikla prvý krok proti takýmto poplatkom mBank. Jej klient si v aplikácií môže nastaviť zákaz výberu zo zahraničných či cudzích bankomatov. Ak bude potom chcieť takýto bankomat použiť, výber bude automaticky zamietnutý a klient nepríde o svoje peniaze kvôli nevedomosti. Službu môže v aplikácii kedykoľvek deaktivovať.

cenník bánk

Zdroj: Cenníky bánk


4. Porsche postaví novú fabriku na Slovensku

Automobilová spoločnosť Porsche postaví nový závod na Slovensku. Pri Hornej Strede v okrese Nové Mesto Nad Váhom vyrastie fabrika na výrobu karosérií. Zamestná asi 1200 ľudí.

Nemci už predložili projekt príslušným orgánom. Závod za 250 miliónov eur by mal byť hotový v roku 2027. Porsche u nás už jednu fabriku má, nachádza sa v Dubnici nad Váhom, kde pracuje 200 zamestnancov. Na Slovensku majú automobilové továrne aj spoločnosti PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen. Slovensko je tak najväčším svetovým výrobcom aut v prepočte na obyvateľov.

Médiá označujú plánovanú výstavbu za koronakrízové prekvapenie. Aké prekvapenia pripraví pandémia v oblasti cien nehnuteľností nám v 65. epizóde Podnicastu prezradil Filip Žoldák z realitnej kancelárie Herrys.


5. Kanadské úrady vyšetrujú Amazon

Kanadský protimonopolný úrad preveruje internetový obchod Amazon. Zameriava sa na postupy spoločnosti, ktoré by mohli odradiť predajcov od ponúknutia produktov za nižšie ceny alebo ich prinútia využiť služby Amazonu pri predaji produktov v Kanade.

Dôvodom preverovania je teda podozrenie zo zneužívania dominantného postavenia spoločnosti. Kanada tak postupuje rovnako ako Európska únia, ktorá Amazon v podobnej veci preverovala už v roku 2019. Vyšetrovanie kanadského úradu stále pokračuje.

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

H

Viete, čo je to hub?  

Hub je priestor pre prácu a stretávanie sa podnikateľov či záujemcov o podnikanie spojený s poradenstvom a rozvojom zručností. Ide zároveň o miesto, kde sa konajú rôzne eventy či workshopy zamerané na vyhľadávanie partnerov pre spoluprácu, stretnutia s investormi a sprostredkovanie poradenských služieb.

O začínajúcich projektoch a o tom, čo pomáha sartupom stať sa úspešnými, porozprával v 59. epizóde Podnicastu Daniel Gašpar zo spoločnosti Crowdberry.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: