42. BIZNISOVKY: Biedronka ešte neprišla a už hýbe trhom. Buffet operuje s väčšou hotovosťou, ako je slovenské HDP. | Podnicast.com

42. BIZNISOVKY: Biedronka ešte neprišla a už hýbe trhom. Buffet operuje s väčšou hotovosťou, ako je slovenské HDP.

Je tu ďalší týždeň a s ním aj ďalšie BIZNISOVKY.

 

1. SLOVENSKO

Už ste pravdepodobne zachytili, že na Slovensko prichádza nový obchodný reťazec. Ide o Biedronku z Poľska, na čo musia samozrejme reagovať iné reťazce, ktoré tu máme. Lienka, čo je po poľsky „biedronka“ ešte ani neprišla a trhom začína hýbať naozaj vo veľkom. Prejavuje sa to najmä na otváraní nových pobočiek a to aj na miestach, alebo lepšie povedané v obciach, ktoré doteraz reťazce obchádzali.

Poďme to zhrnúť.

Lidl nemal príliš v láske obce pod 5-tisíc obyvateľov – dnes je situácia iná a nemecký reťazec pôjde aj do obcí nad 2-tisíc ľudí – priestory pritom hľadajú vo veľkosti okolo 800 metrov štvorcových.
Hovoriť o rozlohe obchodov by bola možno nuda, ak by napríklad také britské Tesco nebolo ochotné ísť kvôli Poliakom až na hranicu 400 metrov štvorcových.
Billa sa sústreďuje najmä na čerpacie stanice – tam otvárajú čím ďalej tým viac sietí VIVA BILLA, ale aj tam majú limity. Tentokrát ale ORLEN vo veľkom skupuje čerpacie stanice na Slovensku, takže aj rakúskej Bille sa tenší manévrovací priestor.
Kaufland je viac menej ticho. Vraj chcú otvárať nové predajne, ale plány nezverejnili – čo je možno chytré, alebo proste nič nemajú
No a domáci hráč – COOP Jednota, ktorá je na dedinách jednoznačne najsilnejšia – urobila zasa otočku o 180 stupňov a opäť sa vracia do hlavného mesta. Nová pobočka, väčšia ako obvykle, s formátom Tempo Supermarket Jednota bude stáť v novom obchodnom dome Tehelko.
Na týchto príkladoch sa len potvrdzuje – že čím viac konkurencie – tým lepšie prostredie aj pre spotrebiteľov. Tak uvidíme kam až poľský obchodný reťazec Biedronka zatlačí momentálnych hráčov na slovenskom trhu.


Podnikanie je naozaj veľmi náročné a niekedy sa stane, že musíte ísť pod ochranu súdov. To sa stalo najväčšiemu slovenskému výrobcovi radiátorov – KORAD Radiators po tom, čo ho kúpil Čech, Bedřich Brabec. Po tom, čo prevzal spoločnosť, sa výsledky Koradu postupne zhoršovali. No a niekedy na konci minulého mesiaca sa podnik na vlastnú žiadosť dostal do reštrukturalizácie a je pod ochranou súdov. Dlhy má na viacerých frontoch a len štátu dlhuje na sociálnych aj zdravotných odvodoch za 100 zamestnancov už skoro 320-tisíc eur. Na daniach je to takmer stotisíc eur.


Kedysi pýcha Serede, aktuálne miesto URBEX turistiky – Milex – už nebude slúžiť len pre neprispôsobivých občanov alebo ľudí bez domova. Jeho súčasní vlastníci plánujú celý areál skultivovať, zhodnotiť a aj doňho investovať. Čo bude ale z bývalého mliekarenského podniku, sa ešte nevie. Libanonsko-slovenský majiteľ svoje zámery bude ešte konzultovať s radnicou.


2. TELEKOMUNIKÁCIE

Foxconn v 3. štvrťroku zvýšil čistý zisk medziročne o 11 % na 1,2 miliardy eur. Analytikom tak úplne vytrel zrak, lebo tí predpokladali pokles v rámci spoločnosti a to z dôvodu reštrikcií zo strany Číny. Pre kontext – Foxcon vyrába viac ako polovicu výrobkov Applu no a Peking rozšíril zákaz používania iPhonov vo vládnych úradoch a v štátnych podnikoch. iPhony kritizuje aj čínska firma Huawei, čo je asi odpoveďou na reštrikcie a obmedzenia zasa vlády USA proti Huaweui. Politika je jednoducho všade.


3. AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSEL

No a spomenieme opäť raz Volkswagen, ktorí boli v minulých Biznisovkách. No noviniek majú viacero. Najskôr začneme tým, že nemecká automobilka chce redukovať administratívne miesta. Ľudskou rečou – budú vyhadzovať ľudí z kancelárií. Zamestnancov vo výrobe sa tieto plány nijak nedotknú. Nemecká automobilka v júni zverejnila úsporný program, pomocou ktorého chce do roku 2026 znížiť náklady o desať miliárd eur. V administratíve koncernu pracuje takmer 40-tisíc zamestnancov, no a v súčasnosti prebiehajú rokovania medzi vedením a predstaviteľmi odborov. Čo vyrokujú, uvidíme. Každopádne zámer vedenia, ktoré chce prepúšťať, sa dotkne pravdepodobne aj slovenskej fabriky.

Vo Volkswagene ešte zostaneme – automobilka by mohla začať vyrábať elektromobil za 20-tisíc eur niekedy po roku 2025. Šéf automobilky sa vyjadril, že to je možné, ale finálne rozhodnutie nepadlo. Najväčším rozhodovacím faktorom bude to, či sa znížia náklady na výrobu batérií. Lítium, ktoré je ich hlavnou zložkou, sa momentálne prepadlo.


4. GLOBAL

Warren Buffet rekordne zvýšil objem hotovosti vo svojej firme Berkshire Hathaway. Momentálne hýbe hotovosťou v objeme 157 miliárd dolárov. Spoločnosť má takéto peniaze, pretože predala podiely vo firmách General Motors, Johnson & Johnson a Procter & Gamble. Rovnako znížila aj svoj podiel v Amazone.

Vo všeobecnosti Buffetova spoločnosť v 3. štvrťroku predala akcie v hodnote sedem miliárd dolárov, na nákupy podielov minula 1 celých 7 miliardy. Keď sa pozrieme na celé portfólio Berkshire – tak na konci septembra dosiahla hodnota akciového portfólia firmy takmer 320 miliárd dolárov. Len pre porovnanie celkové HDP, ktoré vyprodukovalo Slovensko, je za celý minulý rok v nominálnom objeme okolo 116 miliárd dolárov. Takže Buffetove Berkshire operuje s hotovosťou, ktorá je o dosť vyššia ako celé naše minuloročné HDP.


OpenAI, ktorá prevádzkuje chatbota ChatGPT, musela obmedziť nové registrácie k platenej službe ChatGPT Plus. Firma nedávno predstavila nové funkcie a rozšírenia, ktoré používateľom umožňujú vytvárať svoje vlastné verzie ChatGPT. To logicky vyvolalo nárast dopytu. Lebo veď kto by nechcel mať svoju vlastnú personalizovanú umelú inteligenciu.

Momentálne je cena GPT Plus 20 dolárov mesačne. Celkovo spoločnosť OpenAI zaznamenáva každý týždeň 100 miliónov nových používateľov a zaujímavosťou je, že nové nástroje na ich platforme vytvára vyše 90 % amerických podnikov z rebríčka Fortune 500. Na to, aby ste si niečo takéto vytvorili, dokonca nemusíte byť programátor – modelovanie je plne intuitívne.


Ženy v EÚ v roku 2023 zarobili v priemere o 13 % menej ako muži. Upozorňuje na to Európska komisia pri príležitosti Dňa rovnosti odmeňovania – ten bol 15. novembra. Vždy sa dátum vyberá takým spôsobom, že symbolizuje, koľko dní navyše musia ženy odpracovať do konca roka, aby zarobili toľko, čo muži. Platové podmienky a objektívne faktory, ktoré vplývajú na plat kohokoľvek, je ošemetná téma – Európskej komisii ide skôr o to, aby sa odstraňovali stereotypy medzi mužmi a ženami, ako napríklad uprednosťňovanie zamestnávania mužov na úkor žien, lebo tie napríklad – možno niekedy pôjdu na niekoľkoročnú materskú alebo nebodaj si niekto myslí, že muž musí automaticky zvládnuť prácu lepšie ako žena. Znie to zvláštne, ale bohužiaľ, aj takýto názor prevláda v určitej časti našej spoločnosti.


Na Slovensku chce aktuálna vláda podľa ich slov „preveriť monopolné správanie Markízy“ – tá monopol v žiadnom prípade nepredstavuje, každopádne Nemecký protimonopolný úrad začal vyšetrovať firmu Coca-Cola. Majú výhrady voči jej cenovým praktikám. Podľa úradu existujú náznaky, že obmedzuje konkurenciu podmienkami, ktoré ponúka nemeckým maloobchodníkom s potravinami. Najskôr musí regulátor preskúmať, či vôbec má Coca-Cola dominantné postavenie na trhu s nealkoholickými nápojmi v Nemecku a teda či vôbec podlieha osobitným protimonopolným predpisom.


5. ŠPORT

Šport je obrovský biznis, preto by sme nemali vynechať ani tento segment. Manchester City – futbalový klub z anglickej najvyššej súťaže zverejnili svoju výročnú správu za rok 2022-2023. Oznámili v nej príjmy vo výške takmer 713 milióna libier, čo je nový rekord Premier League. Čistý zisk? Viac než 80 miliónov libier – ide o takmer zdvojnásobenie minuloročných ziskov. Na tom, že sa klubu takto finančne darilo, sa podpísal najmä zisk Treble. To v športovej terminológií znamená zisk 3 hlavných pohárov a teda – ligový titul, Anglický pohár a ešte aj Ligu majstrov. Takže dostali viac peňazí od FIFA, viac peňazí za televízne práva a logicky aj sponzory sú ochotní zaplatiť viac.

Mierne kontroverzné je ale to, že výročná správa prichádza v čase, keď Manchester City čelí vyše stovke obvinení z údajného porušovania práve finančného fair-play. Tie prišli ešte vo februári a orgány v rámci klubu sa vyjadrili, že „klub víta preskúmanie tejto záležitosti nezávislou komisiou“. Do toho samozrejme s obvineniami nesúhlasia. Ako to dopadne, uvidíme, treba ale povedať, že obvinenia – NEznamenajú vinu – a to hovorím ako fanúšik Liverpoolu.


BIZNISOVKY – krátke #freshnews zo sveta biznisu – vám každý týždeň prináša Ivo Funtek.


Podnikanie je naozaj veľmi náročné a niekedy sa stane, že musíte ísť pod ochranu súdov. To sa stalo najväčšiemu slovenskému výrobcovi radiátorov – KORAD Radiators po tom, čo ho kúpil Čech, Bedřich Brabec. Po tom, čo prevzal spoločnosť, sa výsledky Koradu postupne zhoršovali. No a niekedy na konci minulého mesiaca sa podnik na vlastnú žiadosť dostal do reštrukturalizácie a je pod ochranou súdov. Dlhy má na viacerých frontoch a len štátu dlhuje na sociálnych aj zdravotných odvodoch za 100 zamestnancov už skoro 320-tisíc eur. Na daniach je to takmer stotisíc eur.


Kedysi pýcha Serede, aktuálne miesto URBEX turistiky – Milex – už nebude slúžiť len pre neprispôsobivých občanov alebo ľudí bez domova. Jeho súčasní vlastníci plánujú celý areál skultivovať, zhodnotiť a aj doňho investovať. Čo bude ale z bývalého mliekarenského podniku, sa ešte nevie. Libanonsko-slovenský majiteľ svoje zámery bude ešte konzultovať s radnicou.


2. TELEKOMUNIKÁCIE

Foxconn v 3. štvrťroku zvýšil čistý zisk medziročne o 11 % na 1,2 miliardy eur. Analytikom tak úplne vytrel zrak, lebo tí predpokladali pokles v rámci spoločnosti a to z dôvodu reštrikcií zo strany Číny. Pre kontext – Foxcon vyrába viac ako polovicu výrobkov Applu no a Peking rozšíril zákaz používania iPhonov vo vládnych úradoch a v štátnych podnikoch. iPhony kritizuje aj čínska firma Huawei, čo je asi odpoveďou na reštrikcie a obmedzenia zasa vlády USA proti Huaweui. Politika je jednoducho všade.


3. AUTOMOBILOVÝ PRIEMYSEL

No a spomenieme opäť raz Volkswagen, ktorí boli v minulých Biznisovkách. No noviniek majú viacero. Najskôr začneme tým, že nemecká automobilka chce redukovať administratívne miesta. Ľudskou rečou – budú vyhadzovať ľudí z kancelárií. Zamestnancov vo výrobe sa tieto plány nijak nedotknú. Nemecká automobilka v júni zverejnila úsporný program, pomocou ktorého chce do roku 2026 znížiť náklady o desať miliárd eur. V administratíve koncernu pracuje takmer 40-tisíc zamestnancov, no a v súčasnosti prebiehajú rokovania medzi vedením a predstaviteľmi odborov. Čo vyrokujú, uvidíme. Každopádne zámer vedenia, ktoré chce prepúšťať, sa dotkne pravdepodobne aj slovenskej fabriky.

Vo Volkswagene ešte zostaneme – automobilka by mohla začať vyrábať elektromobil za 20-tisíc eur niekedy po roku 2025. Šéf automobilky sa vyjadril, že to je možné, ale finálne rozhodnutie nepadlo. Najväčším rozhodovacím faktorom bude to, či sa znížia náklady na výrobu batérií. Lítium, ktoré je ich hlavnou zložkou, sa momentálne prepadlo.


4. GLOBAL

Warren Buffet rekordne zvýšil objem hotovosti vo svojej firme Berkshire Hathaway. Momentálne hýbe hotovosťou v objeme 157 miliárd dolárov. Spoločnosť má takéto peniaze, pretože predala podiely vo firmách General Motors, Johnson & Johnson a Procter & Gamble. Rovnako znížila aj svoj podiel v Amazone.

Vo všeobecnosti Buffetova spoločnosť v 3. štvrťroku predala akcie v hodnote sedem miliárd dolárov, na nákupy podielov minula 1 celých 7 miliardy. Keď sa pozrieme na celé portfólio Berkshire – tak na konci septembra dosiahla hodnota akciového portfólia firmy takmer 320 miliárd dolárov. Len pre porovnanie celkové HDP, ktoré vyprodukovalo Slovensko, je za celý minulý rok v nominálnom objeme okolo 116 miliárd dolárov. Takže Buffetove Berkshire operuje s hotovosťou, ktorá je o dosť vyššia ako celé naše minuloročné HDP.


OpenAI, ktorá prevádzkuje chatbota ChatGPT, musela obmedziť nové registrácie k platenej službe ChatGPT Plus. Firma nedávno predstavila nové funkcie a rozšírenia, ktoré používateľom umožňujú vytvárať svoje vlastné verzie ChatGPT. To logicky vyvolalo nárast dopytu. Lebo veď kto by nechcel mať svoju vlastnú personalizovanú umelú inteligenciu.

Momentálne je cena GPT Plus 20 dolárov mesačne. Celkovo spoločnosť OpenAI zaznamenáva každý týždeň 100 miliónov nových použivateľov a zaujímavosťou je, že nové nástroje na ich platforme vytvára vyše 90 % amerických podnikov z rebríčka Fortune 500. Na to, aby ste si niečo takéto vytvorili, dokonca nemusíte byť programátor – modelovanie je plne intuitívne.


Ženy v EÚ v roku 2023 zarobili v priemere o 13 % menej ako muži. Upozorňuje na to Európska komisia pri príležitosti Dňa rovnosti odmeňovania – ten bol 15. novembra. Vždy sa dátum vyberá takým spôsobom, že symbolizuje, koľko dní navyše musia ženy odpracovať do konca roka, aby zarobili toľko, čo muži. Platové podmienky a objektívne faktory, ktoré vplývajú na plat kohokoľvek, je ošemetná téma – Európskej komisii ide skôr o to, aby sa odstraňovali stereotypy medzi mužmi a ženami, ako napríklad uprednosťňovanie zamestnávania mužov na úkor žien, lebo tie napríklad – možno niekedy pôjdu na niekoľkoročnú materskú alebo nebodaj si niekto myslí, že muž musí automaticky zvládnuť prácu lepšie ako žena. Znie to zvláštne, ale bohužiaľ, aj takýto názor prevláda v určitej časti našej spoločnosti.


Na Slovensku chce aktuálna vláda podľa ich slov „preveriť monopolné správanie Markízy“ – tá monopol v žiadnom prípade nepredstavuje, každopádne Nemecký protimonopolný úrad začal vyšetrovať firmu Coca-Cola. Majú výhrady voči jej cenovým praktikám. Podľa úradu existujú náznaky, že obmedzuje konkurenciu podmienkami, ktoré ponúka nemeckým maloobchodníkom s potravinami. Najskôr musí regulátor preskúmať, či vôbec má Coca-Cola dominantné postavenie na trhu s nealkoholickými nápojmi v Nemecku a teda či vôbec podlieha osobitným protimonopolným predpisom.


5. ŠPORT

Šport je obrovský biznis, preto by sme nemali vynechať ani tento segment. Manchester City – futbalový klub z anglickej najvyššej súťaže zverejnili svoju výročnú správu za rok 2022-2023. Oznámili v nej príjmy vo výške takmer 713 milióna libier, čo je nový rekord Premier League. Čistý zisk? Viac než 80 miliónov libier – ide o takmer zdvojnásobenie minuloročných ziskov. Na tom, že sa klubu takto finančne darilo, sa podpísal najmä zisk Treble. To v športovej terminológií znamená zisk 3 hlavných pohárov a teda – ligový titul, Anglický pohár a ešte aj Ligu majstrov. Takže dostali viac peňazí od FIFA, viac peňazí za televízne práva a logicky aj sponzory sú ochotní zaplatiť viac.

Mierne kontroverzné je ale to, že výročná správa prichádza v čase, keď Manchester City čelí vyše stovke obvinení z údajného porušovania práve finančného fair-play. Tie prišli ešte vo februári a orgány v rámci klubu sa vyjadrili, že „klub víta preskúmanie tejto záležitosti nezávislou komisiou“. Do toho samozrejme s obvineniami nesúhlasia. Ako to dopadne, uvidíme, treba ale povedať, že obvinenia – NEznamenajú vinu – a to hovorím ako fanúšik Liverpoolu.


BIZNISOVKY – krátke #freshnews zo sveta biznisu – vám každý týždeň prináša Ivo Funtek.

Madeleine Apolenová
 

Milovníčka podcastov, zvuková nadšenkyňa a hudobná entuziastka. V Podnicaste sa starám o to, aby ste každý štvrtok mohli začať s pravidelnou dávkou inšpirácie v podnikaní na vaších obľúbených platformách.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: