40. BIZNISOVKY: Počet homeoffice ponúk narástol desaťnásobne

40. BIZNISOVKY (26.4.): V porovnaní s rokom 2019 narástol počet inzerátov na prácu z domu desaťnásobne #news

 

Nové opatrenia, účet za pandémiu, register účtov a nové funkcie Instagramu – nielen o tom si povieme v 40. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu

 

1. Otvorené terasy a fitká

Oddnes sa otvárajú terasy gastro podnikov aj fitnescentrá. Odborníci však vláde radili uvoľniť tieto opatrenia o týždeň neskôr. Reštaurácie, kaviarne a bary môžu obsluhovať na terase, ktorá má otvorené aspoň dve strany a dvojmetrové vzdialenosti medzi stolmi. 

Vo fitnescentrách platí, že naraz môže cvičiť manimálne 6 osôb s dodržaním 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka. Divadlá a kiná zostávajú zatvorené. Hromadné podujatia nad 6 osôb, okrem bohoslužieb sú stále zakázané. Neprestáva platiť ani zákaz vychádzania po 20.00 h.

Zdroj: Unsplash.com


2. Účet za pandémiu

Celkový účet za pandémiu bol podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť 3,4 miliardy eur, teda 3,9 % hrubého domáceho produktu. Čísla zahŕňajú ušlé daňové a iné príjmy. Priama pomoc z toho predstavovala o niečo menej ako polovicu. 

Pred troma týždňami upozornila Národná banka Slovenska, že štátna pomoc na riešenie pandémie je iba polovičná oproti priemeru eurozóny. Predstavuje približne 3 % HDP. Národná banka vyzvala vládu na poskytnutie ďalších stimulov pre najviac zasiahnuté sektory.


3. Vláda pripravuje register účtov

Ministerstvo vnútra pripravuje zákon, ktorým sa zriadi centrálny register účtov. Oprávneným orgánom verejnej moci umožní sprístupní informácie o majiteľoch, používateľoch účtov, nájomcoch bezpečnostných schránok či o konečných užívateľoch výhod.

Využívať ich majú pri odhaľovaní a stíhaní páchateľov závažnej trestnej činnosti. Ministerstvo odmieta, že by mal zákon porušovať ústavné právo občanov na súkromie. Začiatok jeho účinnosti predpokladajú na august.

Zdroj: Unsplash.com


4. Instagram bude mať nové funkcie

Instagram predstavil nové funkcie. Prvou je filtrovanie súkromných správ. Bude fungovať na zozname vybraných slov, fráz a emotikonov, ktoré aplikácia v správe vyhľadá a ak ich nájde, zaradí správu do samostatného priečinka. Novinka sa týka iba nových žiadostí o kontakt.

Ďalšou pridanou funkciou je blokovanie používateľov. Budeme si vedieť vybrať, či chceme zablokovať iba účet daného používateľa, alebo všetky jeho kontá, ktoré má alebo si v budúcnosti vytvorí. 

Zdroj: Pixabay.com


 

5. Ponuky na prácu z domu rastú

Na portáli Profesia.sk pred dvoma rokmi uverejnili zamestnávatelia za prvý štvrťrok len 184 pracovných ponúk na prácu z domu. Počet takýchto ponúk odvtedy narástol na desaťnásobok. 

Za prvé tri mesiace roka 2021 sa na portáli objavilo 1156 takýchto inzerátov. Kým pred pandémiou ich podiel nikdy nepresiahol ani jedno percento, aktuálne ide o 2,2 percenta. Sú to ponuky najmä z oblasti informačných technológií a tlmočníctva.

Zdroj: Profesia.sk

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

R

Viete, čo je to reach?  

Pojem sa týka reklamy a vyjadruje počet divákov či poslucháčov cieľovej skupiny v populácii, ktorí sledovali alebo počúvali daný kanál v čase, kedy bola reklama odvysielaná aspoň raz. Zväčša sa uvádza v percentách alebo tisícoch.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: