BIZNISOVKY (20.7.): Od nového roka sa nakupovanie cez AliExpress neoplatí
BIZNISOVKY za týždeň 13.júl – 19.júl
Google investoval do indickej spoločnosti Jio, ktorú vlastní najbohatší muž Ázie. Nielen o tom sa dozviete vo štvrtej časti BIZNISOVIEK.
1. Apple ušetrí 13 miliárd eur
Svetový gigant Apple vyhral súdny spor z roku 2016. Európska komisia (EK) vtedy avizovala, že Írsko poskytlo technologickej spoločnosti nelegálne daňové výhody. Všeobecný súd Európskej únie však nedal za pravdu EK.
Pred štyrmi rokmi rozhodla EK, že írske daňové úrady umelo znižovali daň spoločnosti Apple a tá musí zaplatiť 13 miliárd eur. Apple a Írsko sa odvolali a Všeobecný súd Európskej únie ich odvolanie uznal za oprávnené. Znamená to teda, že nateraz sú víťazmi sporu, avšak dá sa predpokladať, že nasledovať bude odvolanie Európskej komisie.
2. Segway vozidlá končia
Spoločnosť Segway ukončila 15.júla výrobu dvojkolesových vozidiel takmer po 20 rokoch. Firma pritom dlho tvrdila, že táto forma elektrickej prepravy prinesie revolúciu medzi osobnými dopravnými prostriedkami.
Seqway sa však preslávila skôr nehodami a sťažnosťami chodcov. Účastníkmi niekoľkých kolízií boli aj známe osobnosti ako bývalý americký prezident George Bush mladší či jamajský šprintér Usain Bolt. Vozidlá si obľúbili najmä turisti, niekde ich dokonca využívali aj policajti. Vo viacerých mestách, vrátane Prahy, tento spôsob prepravy dokonca z bezpečnostných dôvodov zakázali. Ďalším dôvodom nepopularity Segway vozidiel bola aj vysoká cena, jeden kus stál pôvodne až 5 000 dolárov.
3. Prezidentka podpísala „podnikateľské kilečko“
Najneskôr od 1. januára 2021 prinesie balík opatrení na podporu podnikania, takzvané „podnikateľské kilečko“, viacero zmien v tomto sektore. V piatok ho podpisom schválila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Právna norma obsahuje 114 opatrení, medzi nimi napríklad zmenu daňových a odvodových zákonov len raz do roka s účinnosťou najskôr od 1. januára nasledujúceho roka či zrušenie niektorých povinností v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Ministerstvo hospodárstva SR približuje obsah návrhu zákona: „Cieľom je všestranná podpora podnikateľského sektora pomocou opatrení napomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase po pandémii choroby COVID-19. Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, ako aj odstránenie byrokratických obmedzení malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.“
O výhodách i nevýhodách podnikania na Slovensku v 59. epizóde Podnicastu viac porozprával Daniel Gašpar zo spoločnosti Crowdberry.
4. Google investuje do indickej spoločnosti Jio
Najbohatší muž Ázie Mukesh Ambani získal ďalšiu masívnu investíciu zo Silicon Valley. Spoločnosť Google investuje 4,5 miliardy dolárov do platformy Jio a bude mať 7,7 % podiel.
Platforma Jio je najväčšou mobilnou sieťou v Indii s viac ako 388 miliónmi používateľov. Partnerstvo by mohlo pomôcť urýchliť úsilie spoločnosti Google uplatniť sa v tejto krajine. India totiž predstavuje najrýchlejšie rastúci internetový trh na svete s takmer 700 miliónmi online používateľov. Za posledných 15 rokov dostala krajina miliardové investície aj od velikánov ako Facebook, Amazon, Netflix či Twitter.
Spoločnosť Jio pred časom tiež predstavila vlastnú aplikáciu JioMeet určenú na videohovory, ktorá sa podobá na známy Zoom. Bližšie sme o tom informovali v tretej časti BIZNISOVIEK.
5. AliExpress sa nám už neoplatí
Mnoho Slovákov si zvyklo nakupovať lacné maličkosti online. Kryt na telefón, bižutériu alebo slúchadlá si veľa z nás objednáva z portálov AliExpress či Wish. Zákazník výrazne ušetril preto, lebo na tovar z tretích krajín, kam zaraďujeme aj Čínu, sa do sumy 22 eur nevzťahovalo platenie DPH a cla. To sa však onedlho zmení.
Od budúceho roka sa už k extrémne ľahkému tovaru len tak jednoducho nedostaneme, prípadne si budeme musieť priplatiť. Podľa európskeho nariadenia na zrovnoprávnenie obchodných podmienok sa clo bude vzťahovať takmer na všetky zásielky prichádzajúce z územia mimo Európy. Nariadenie sa zapracuje do novely zákona o DPH. Pripomienkové konanie k nej sa skončilo už na začiatku júla, avšak kvôli koronakríze si na účinnosť bude musieť chvíľu počkať.
Biznis slovník
D
Viete, čo je to deflácia?
Deflácia je ekonomický jav, pri ktorom dochádza k poklesu cenovej hladiny. V praxi to znamená, že si za tie isté peniaz môžeme kúpiť viac. Ide o opak inflácie, ktorý je výhodnejší pre sporiteľov. Po čase totiž hodnota ich nasporených prostriedkov stúpne. Dlžníci naopak s odstupom času dĺžia viac.
Napriek tomu, že na prvý pohľad sa môže zdať ako prospešná, každý ekonóm ju nepovažuje za pozitívnu. Dlhodobá deflácia zapríčiňuje očakávanie ďalšieho zlacňovania tovarov , čo vedie k odloženej spotrebe. Ľudia chcú ušetriť, dopyt sa znižuje a vzhľadom na to klesá i produkcia vo výrobe. Dôsledkom môže byť napríklad prepúšťanie zamestnancov.