38. BIZNISOVKY: Predajcovia elektroniky majú málo notebookov

38. BIZNISOVKY (12.4.): Viacerí predajcovia elektroniky majú problémy s dodávkami tovaru. Chýbajú najmä notebooky a herné konzoly #news

 

Plán odškodnenia podnikateľov, dotácia trnavskej automobilke, súdny spor Googlu a renesancia audia – nielen o tom si povieme v 38. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Plán odškodnenia podnikateľov

O plán na centrálne odškodnenie podnikateľov sa bude starať ministerstvo financií. Doteraz však bolo k návrhom ministerstva hospodárstva relatívne odmerané. Richard Sulík prišiel s tým, aby každý podnikateľ dostal od štátu peniaze podľa toho, akú mal stratu, prepad tržieb a náklady. Od tejto sumy by sa následne odpočítali peniaze, ktoré už spoločnosť získala od štátu inak, napríklad podporou udržania pracovných miest.

Konkrétny plán však údajne zatiaľ nie je prepočítaný. Ministerstvo financií bude potrebovať minimálne týždne na to, aby prišlo s návrhom na koaličnú radu. Podnikatelia sa teda zatiaľ musia spoliehať najmä na súčasné schémy pomoci.

O raste slovenskej ekonomiky sme informovali v 37. BIZNISOVKÁCH.


2. Automobilka v Trnave chce dotáciu od štátu

Automobilka koncernu Stellantis chce v Trnave vyrábať nové modely áut, čo by zabezpečilo výrobu na ďalších päť až sedem rokov. Momentálne preto rokuje so slovenskou vládou o priamej podpore jej ďalšieho podnikania na Slovensku. Na rozdiel od Volkswagenu chce získať aj dotácie alebo daňové úľavy.

Vláda sa o výsledkoch rokovania zatiaľ nevyjadrila, rozhodnutie by malo padnúť v priebehu najbližších dvoch či troch týždňov.

https://www.facebook.com/PSATrnava/posts/5220768424661182


3. Chýbajú nám notebooky aj spotrebiče

Slovenskí predajcovia elektroniky, ako napríklad Nay, Datart či Alza, potvrdzujú problemy s dodávkou viacerých druhov tovarov. Ide najmä o notebooky, herné konzoly či domáce spotrebiče.

Môže za to nedostatok polovodičov a výpadky výroby v čase protipandemických opatrení. Polovodiče chýbajú kvôli prudkému nárastu dopytu po prebudení ekonomiky a zvýšení počtu ľudí pracujúcich z domu. Situáciu zhoršuje aj veľká havária jedného z globálne dôležitých japonských producentov polovodičov. Zároveň stúpli aj ceny zaoceánskej kontajnerovej dopravy. Z týchto dôvodov by sa teoreticky mali zvyšovať ceny nedostatkových tovarov, zatiaľ však ide len o minimálne stúpanie.

laptop

Zdroj: unsplash.com


4. Google vyhral dlhoročný spor

Približne 11 rokov trval spor kvôli časti zdrojového kódu, ktorý mal podľa spoločnosti Oracle okopírovať Google, a tým porušiť autorské práva. Najvyšší súd USA teraz rozhodol v prospech Googlu.

V opačnom prípade by mohol zaplatiť odškodné až 9 miliárd dolárov. To by mohlo ohroziť aj samotný vývoj a budúcnosť mobilného operačného systému Android. Pravdepodobné by boli aj ďalšie patentové spory a prípadné predraženie produktov od Googlu.

google oracle

Zdroj: blog.ipleaders.in


 

5. Sociálne siete idú cestou Clubhousu

Ďalšie platformy a sociálne siete oznámili funkciu zvukového chatu. Vyzerá to tak, že aj Spotify, LinkedIn a Discord pripravujú niečo ako vlastný Clubhouse. Za príčinu takzvanej renesancie audia môžeme považovať oddych našich očí od videohovorov pri zvuku, ako aj relatívne jednoduchú technológiu tvorenia audio miestností.

Z dlhodobého hľadiska môže nastať problém pri algoritme. Sociálne siete ho používajú, aby používateľom ukazovali najlepší obsah. Ten tvoria influenceri či celebrity, no a bez nich Clubhouse, či podobne fungujúce aplikácie, neprežijú. Navrch majú preto pravdepodobne siete ako LinkedIn či Spotify.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

O

Viete, čo znamená skratka OECD?  

Označuje sa ňou Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj so sídlom v Paríži. Združuje 36 ekonomicky najvyspelejších krajín sveta. Zameriava sa najmä na zlepšovanie hospodárskej a sociálnej politiky krajín a podporu udržateľného rozvoja. Slovensko je jej členom už takmer 21 rokov.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: