36. BIZNISOVKY: Slovákom chýba finančná gramotnosť

36. BIZNISOVKY (22.3.): Máme slabú finančnú gramotnosť. Mnohí ľudia nevedia, prečo platia odvody do Sociálnej poisťovne #news

 

Elektronický odklad daňového priznania, 5G sieť v Bratislave, novinky od Googlu a Netflixu  – nielen o tom si povieme v 36. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Daňové priznanie si odložíte aj elektronicky

O daňových priznaniach k dani z príjmu za rok 2020 sme informovali už v minulých BIZNISOVKÁCH. Žiadosť o odklad priznania by teraz mohli daňovníci posielať aj elektronicky prostredníctvom e-mailu. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením ochorenie Covid-19, ktorý v stredu schválila vláda.

Materiál zároveň predlžuje uplatňovanie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na respirátory triedy FFP2 a FFP3 do 30. júna. 


2. Mnoho Slovákov je finančne negramotných

Národná banka Slovenska chce zvyšovať finančnú gramotnosť na Slovensku. Jej projekt 5 peňazí, s podnázvom Ako mať všetkých 5 pokope, teraz na svojom webe ponúka aj kvíz pre verejnosť. 

Z odpovedí na otázky vyplynulo, že ľudia najmenej rozumejú výpočtu úrokov, nedokážu správne porovnávať výhody rôznych účtov a nevedia, z čoho sa skladajú odvody do Sociálnej poisťovne, ktoré platia každý mesiac. Národná banka upozorňuje, že tieto a ďalšie otázky sú dôležité, ak sa nechceme nechať oklamať napríklad pri platbách v zahraničí či pri výbere svojho poistenia. Test si môžete vyskúšať na portáli 5penazi.sk.


3. Dvaja operátori spúšťajú 5G sieť

Novinky sa udiali aj vo svete mobilných telefónov. Nokia prepustí 10-tisíc zamestnancov. Podobne ako iné spoločnosti tak reaguje na nepriaznivú pandemickú situáciu. Fínsky výrobca sieťových zariadení by mal týmto opatrením ušetriť asi 600 miliónov eur.

Operátori Orange a 4ka majú pozitívnejšie správy. V apríli chcú spustiť 5G sieť v okolí hlavného mesta. Časť Bratislavčanov si onedlho vyskúša surfovanie na internete rýchlosťou v stovkách megabajtov.

operatori

Dvaja ďalší operátori spúšťajú 5G sieť v okolí Bratislavy. zdroj: Orange, 4ka


4. Google urýchli fungovanie appiek

Google chce zrýchliť aplikácie prostredníctvom zberu údajov o používateľoch. Novinka by mala byť založená na zhromažďovaní dát týkajúcich sa aktivity v zariadení. Takzvaná Optimalizácia inštalácie aplikácií by mala zrýchliť ich otváranie a fungovanie, ako aj znížiť záťaž pre procesor a batériu zariadenia.

Novinka zatiaľ nie je prístupná pre verejnosť, no Google už teraz sľubuje, že nebude zbierať žiadne osobné informácie, iba všeobecné dáta o používaní softvéru. Zatiaľ nie je jasné, či bude funkcia automaticky predvolená.

Google-Play

ovinka by mala zrýchliť sťahovanie aplikácií z Google Play Store. Zdroj: Phonearena.com


 

5. Volkswagen má 30

Nová bezpečnostná funkcia Netflixu má skomplikovať zdieľanie hesiel medzi používateľmi. Služba začne vyžadovať manuálnu autorizáciu prihlásenia do účtu od jeho majiteľa. 

Predpokladá sa, že služba vyhodnocuje, či ide o majiteľa účtu, na základe lokality používateľa. Na dodatočnú autorizáciu je potrebné zadať kód, ktorý Netflic odošle majiteľovi účtu do SMS správy alebo emailu. Ak sa do istého času neautorizuje, nebude môcť ďalej používať službu. Nová bezpečnostná funkcia je zatiaľ v štádiu testovania.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

M

Viete, čo je to mikroekonomika?  

Mikroekonomika skúma správanie sa jednotlivých ekonomických subjektov. Objasňuje ako firmy rozhodujú o tom, čo budú vyrábať. Vysvetľuje tiež, na základe čoho sa domácnosti a jednotlivci rozhodujú, čo a v akom množstve budú nakupovať na trhu. Skúma teda konanie jednotlivých zložiek ekonomiky a čiastkových ekonomických subjektov.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: