34. BIZNISOVKY: Skontrolujte si spojenia, vlaky zredukovali

34. BIZNISOVKY (8.3.): Cestujete vlakom? Skontrolujte si spojenia, minimálne do septembra bude doprava výrazne zredukovaná #news

 

Prísnejšie opatrenia, používatelia 5G siete, znečistený slovenský vzduch a nová Google služba – nielen o tom si povieme v 34. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Zmeny v protipandemických opatreniach

Poďme si opäť zhrnúť, aké nové opatrenia platia od stredy 3. marca. Začal zákaz vychádzania po ôsmej večer. Vzhľadom na to obchodníci skrátili otváracie hodiny. Respirátor FFP2 musíme mať v obchodoch aj v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca budeme nosiť respirátory vo všetkých interiéroch.

Ľudia pozitívni na covid-19 si nemôžu ísť nakúpiť potraviny či drogériu. Zmenila sa aj očkovacia stratégia, závisí opäť len na veku. Podstatné je tiež, že ak nemôžete pracovať z domu, potrebujete potvrdenie od zamestnávateľa. To po novom musí obsahovať aj miesto výkonu práce a pracovný čas. Stiahnite si vzor potvrdenia.

respirator

Od 15. marca budeme nosiť FFP2 respirátory vo všetkých interiéroch. Zdroj: istockphoto.com


2. 5G sieť sa stáva štandardom

Samsung a niekoľko ďalších výrobcov smartfónov uviedlo svoje prvé 5G telefóny už v roku 2019. Apple prišiel s 5G sieťou vlani na jeseň a priniesol nový štandard do celej produktovej série iPhone 12.

Za posledné tri mesiace roku 2020 predala spoločnosť Apple viac smartfónov ako akákoľvek spoločnosť predtým v jednom štvrťroku. Počet používateľov 5G siete tak rapídne narástol a podľa odhadov bude takýchto telefónov na celom svete do konca tohto roka približne 600 miliónov. Je to takmer trojnásobok oproti vlaňajšku. Do dvoch rokov by sa mala 5G sieť stať štandardom a prekonať hranicu jednej miliardy používateľov.

5G

Najviac používateľov 5G bude v Ázii. Zdroj: Statista.com


3. Trpíme na autá a kúrenie

Ministerstvo životného prostredia zverejnilo analýzy, ktoré ukazujú, kde a koľko ľudí  zomiera kvôli znečistenému vzduchu. Ročne je to na Slovensku asi 1600 ľudí, ktorí by mohli žiť v priemere o desať rokov dlhšie. Najhoršie sú na tom okresy Žilina, Košice a Ružomberok.

Počas najbližších 10 rokov plánuje ministerstvo investovať do opatrení na zlepšenie viac ako miliardu eur. Najdôležitejšie sú zmeny v používaní áut a vykurovaní domácností. Podľa ministra Budaja by mali motoristi zaplatiť okolo pol miliardy v spotrebnej dani, no práve tu zatiaľ nemá podporu od kolegov v koalícii.

auto

Najväčšími znečisťovateľmi vzduchu na Slovensku sú autá a kúrenie. Zdroj: Unsplash.com


4. Nová otvorená Google služba

Google otvoril novú službu pre všetkých používateľov s bezplatným Gmail účtom. Ide o Google Chat. Je dostupný ako webová stránka aj ako mobilná aplikácia. Má nahradiť končiacu službu Hangouts, z ktorej sa do novej aplikácie automaticky prenesú všetky správy.

V súčasnosti to však platí len pre vzájomnú komunikáciu dvoch osôb. Skupinové konverzácie z Hangouts v službe stále chýbajú. Google Chat má nové používateľské rozhranie a tiež je integrovaný priamo v e-mailovej schránke Gmail. Sprístupňovanie služby ale prebieha postupne. Ak teda zatiaľ vo vašom účte nefunguje, treba len počkať.


 

5. Menej vlakov kvôli korone

Ak do práce cestujete vlakom, dobre si skontrolujte vaše spojenie. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž od včera zredukovala vlaky. Reaguje tak na výrazne znížený záujem o hromadnú dopravu kvôli protipandemickým opatreniam. 

Po dohode s ministerstvom dopravy spoločnosť dočasne obmedzí spojenia aj v okolí Bratislavy. Napriek tomu by v prímestskej doprave mali ostať vlaky minimálne v hodinových intervaloch. Termín obnovenia dopravy je orientačne stanovený na začiatok septembra, kedy by sa pandemická situácia mohla zlepšiť. Toto je celý prehľad zmien.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

K

Viete, čo je to konverzný pomer?  

Ide o jeden z najdôležitejších ukazovateľov online marketingu. Vyjadruje percento návštevníkov, ktorí na stránke vykonali požadovanú akciu a zmenili sa tak z bežných návštevníkov na vašich zákazníkov či abonentov. Konverzný pomer je udávaný ako percentuálny pomer počtu úspešne vykonaných akcií k počtu návštev na stránke. Ak ste teda na vašej stránke mali 1000 návštev a 50 objednávok produktu, konverzia vašej stránky je 5%.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: