31. BIZNISOVKY: Dedoles rastie aj počas krízy

31. BIZNISOVKY (15.2.): Dedoles rastie aj počas krízy. Plánuje prijať ďalších 400 zamestnancov #news

 

Zanedbané eurofondy, nový biznis model Boltu, Hopin v hromadnej doprave a európsky dohľad nad sociálnymi sieťami – nielen o tom si povieme v 31. časti BIZNISOVIEK od Podnicastu.

 

1. Miliardu eur pravdepodobne nevyčerpáme

Slovensko, tak ako ďalšie štáty Únie, malo možnosť presunúť financie z nevyčerpaných eurofondov regionálneho rozvoja na pomoc ľuďom v koronakríze. Dalo sa to však len do konca roka 2020. To sa nepodarilo, a tak vznikol spor medzi političkami Luciou Ďuriš Nicholsonovou a Veronikou Remišovou, ktorá eurofondy koordinuje.

Podľa Nicholsonovej sme totiž prišli o miliardu eur. Európska komisia teraz potvrdila, že to nie je celkom pravda. Peniaze nám neprepadnú, avšak vzhľadom na to, že Slovensko už teraz mešká v čerpaní eurofondov, je pravdepodobné, že sa ich nepodarí použiť.

Zdroj: Unsplash.com


2. Dedoles rastie aj počas koronakrízy

Viete, kto je Jaroslav Chrapko? Možno nie, no jeho firmu, Dedoles, určite poznáte. Slovenský výrobca dizajnových ponožiek a ďalšieho oblečenia zaznamenal vlani takmer 50-miliónové tržby. Pokračoval tak v obrovskom raste z minulých rokov.

Zaujímavosťou je, že podnikateľ za 10 rokov neprijal do spoločnosti žiadneho investora. Napriek nepriaznivej situácii minulý rok narástol Dedoles o 400 zamestnancov a v tomto roku plánuje firma prijať ďalších 400 ľudí najmä na pozície obchodníkov, marketérov, dizajnérov či špecialistov na logistiku.


3. Bolt chce zmeniť biznis model

Bolt bude meniť svoj biznis model. Dnes funguje na štyroch kontinentoch v 40 krajinách. Slovensko bolo jedinou krajinou, ktorá úplne zakázala taxislužby a firme tu padli tržby o sto percent.

Už dávnejšie rozšírila svoje podnikanie o prenájom kolobežiek a rozvoz jedál z reštaurácií. Cieľom Boltu do budúcnosti je znižovať počet súkromných áut na cestách. Hlavnou časťou ich biznisu by mal byť prenájom vozidiel.


4. Hopin rozšíril svoje funkcie

Slovenská aplikácia Hopin na objednávanie taxíkov má novú funkciu. Cestujúci si ňou budú kupovať lístky v hromadnej doprave. Úhrada prebehne pred nástupom do autobusu cez dobitý kredit alebo zaregistrovanú platobnú kartu v mobilnej aplikácii. Následne sa cestujúci preukáže QR kódom.

Lístok sa zároveň dá kúpiť aj priamo vo vozidle priložením platobnej karty, mobilu či hodiniek k terminálu. Presne tak ako v obchode. Novinku aktuálne testujú na trase Gabčíkovo – Šamorín – Bratislava. Predseda Trnavského kraja zároveň uviedol, že by sa funkcia mala onedlho rozšíriť do všetkých liniek v kraji.

Pozri sa, ako funguje Hopin v hromadnej doprave. Zdroj: Hopintaxi.com


 

5. Sociálne siete trápia aj europoslancov

Problém dezinformácií na internete sa už rieši aj na najvyšších miestach. Europoslanci žiadajú demokratický dohľad nad sociálnymi sieťami. Väčšina poslancov upozornila na rozhodnutia, ktoré platformy v minulosti prijali v snahe zmazať obsahy alebo účty. V tejto súvislosti poukázali na nedostatok jasných pravidiel, ktorými sa siete riadia.

Zdôraznili tiež, že technológia musí byť používaná skôr na podporu než na obmedzenie politickej debaty. Do tejto oblasti pritom spadá aj šírenie nenávistných prejavov a diskriminácie v online prostredí. O otázke budú naďalej diskutovať, keďže podľa parlamentu by pravidlá života mimo internetu mali platiť aj v online priestore.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

H

Viete, čo znamená pojem hospodárska súťaž?  

Ide o jeden zo základných mechanizmov trhovej ekonomiky. Je to súperenie medzi podnikmi v boji o zákazníka s cieľom predstihnúť ostatných, a tým získať ekonomický prospech. Prebieha podľa určitých pravidiel a na základe zákona.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: