BIZNISOVKY (3. časť): Uber kúpil donáškovú firmu, USA možno zakáže TikTok
BIZNISOVKY za týždeň 6.júl – 12.júl
V pomere k priemernej mzde na Slovensku sú ceny nehnuteľností u nás takmer najvyššie v Európe. Nielen o tom sa dozviete v tretej časti BIZNISOVIEK.
1. Najbohatší Ind chce nahradiť Zoom
Spoločnosť Reliance Jio patrí najbohatšiemu mužovi Indie Mukeshovi Ambanimu, ponúka služby v oblasti telekomunikácií a internetu. Aktuálne prišla s novým produktom JioMeet. Videokonferenčnú službu uviedla oficiálne na trh vo štvrtok večer.
Rovnako ako Zoom a Google Meet, JioMeet ponúka používateľom neobmedzený počet bezplatných hovorov vo vysokom rozlíšení (720p) a podporuje až 100 účastníkov hovoru. Spoločnosť tvrdí, že volanie môže byť neprerušené na 24 hodín.
Obsahuje možnosť prihlásenia sa z viacerých zariadení s jednoduchým systémom prepínania medzi nimi. Môžete vytvárať skupinové miestnosti a určovať, kto do nich bude mať prístup. Samozrejme nechýba zdieľanie obrazovky s ostatnými účastníkmi alebo bezpečný režim pre vodičov automobilov. JioMeet je aktuálne zdarma, čelí kritike za nápadne podobný dizajn ako má aplikácia Zoom.
2. USA zvažuje zákaz aplikácie TikTok
Americké Ministerstvo zahraničných vecí zvažuje zákaz niektorých čínskych aplikácií vrátane obľúbeného TikToku. Aplikácia zožala úspech najmä u tínedžerov vďaka jednoduchým nástrojom na rýchlu editáciu a zdieľanie krátkych videí.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo však problém vidí v zhromažďovaní používateľských dát miliónov ľudí. Aplikácia ich má údajne sprístupňovať čínskej vláde. Podľa Pocket Now má Čína platný zákon, ktorý miestnym spoločnostiam prikazuje spolupracovať s vládou. Pompeo sa tiež vyjadril, že TikTok by mali Američania využívať len ak chcú, aby ich súkromné informácie boli v rukách Čínskej komunistickej strany.
3. Uber rozširuje svoj biznis
Konkurencia sa medzi službami v donáške potravín stále zvyšuje. 6. júla Uber oznámil, že odkúpil spoločnosť Postmates za približne 2,65 miliárd dolárov v rámci všetkých akcií.
Postmates je lídrom v dodávaní potravín na objednávku. Platforma umožňuje zákazníkom prístup k najväčšiemu počtu obchodníkov v USA. Zahŕňa tak viac ako 600 000 reštaurácií a maloobchodov, pričom mnohé z nich spolupracujú výhradne s touto spoločnosťou. Spojenie teda prinesie donáške potravín Uber Eats silného partnera.
Spoluprácu podmienila aj situácia spojená s globálnou pandémiou vírusu COVID-19. Ako sa opatreniam prispôsobili slovenskí podnikatelia, napríklad prostredníctvom práce na diaľku, si vypočujte v 60. epizóde Podnicastu s Michalom Hradilom, zakladateľom firmy Hyperia.
4. V Petržalke má vyrásť developerská škola
Projekt Slnečnice vyrastá na juhu bratislavskej Petržalky. Okrem bytových priestorov chce developer pridať do projektu aj školu. Momentálne žiada o územné rozhodnutie
Zámer pre posúdenie vplyvu na životné prostredie podal developer úradom už v roku 2017, známe sú aj vizualizácie projektu. Areál by mal susediť s parkom a rozprestierať sa na ploche 23-tisíc štvorcových metrov. V objekte sa má nachádzať materská, základná i stredná škola.
Raritou sú plánované ihriská na streche budovy, hudobné štúdio či výtvarný ateliér. Petržalské úrady teraz majú vydať územné rozhodnutie, kedy bude projekt zrealizovaný ostáva otázne. Investorom komplexu, ako aj projektu Slnečnice, je Cresco Real Estate, o architektonické stvárnenie sa postaralo štúdio Compass.
5. Bývame takmer najdrahšie v Európe
Štúdia poradenskej firmy Deloitte avizuje, že nehnuteľnosti na Slovensku patria medzi najdrahšie v Európe v pomere k priemernej mzde. Viac ako na Slovensku stojí bývanie iba v Česku, Rakúsku a Srbsku. Ak by si chcel priemerný Slovák kúpiť byt bez hypotéky, musí ušetriť takmer 10 ročných platov. Relatívne najlepšie sú na tom Portugalčania so štyrmi priemernými platmi za rok.
Májová štatistika Národnej banky Slovenska potvrdzuje, že ceny nehnuteľností stúpajú napriek koronakríze. Priemerná suma za štvorcový meter je rekordných 1671 eur. Regionálne rozdiely v platoch sú miestami neúmerne premietnuté do cien bývania. V Prešovskom kraji sú mzdy v priemere o tretinu nižšie než v hlavnom meste. Avšak v Bratislave je cena nehnuteľností až o 40 % vyššia ako napríklad v Banskej Bystrici.
Biznis slovník
C
Viete, čo je to crowdfunding a crowdinvesting?
Crowdfunding
Crowdfunding je proces financovania nového projektu či start-upu prostredníctvom príspevkov od veľkého množstva jednotlivcov. Prevádzkuje sa takmer výlučne prostredníctvom internetu.
Crowdinvesting
Crowdinvesting je v podstate crowdfunding založený na investíciách. To znamená, že jednotlivci investujú do start-upov a za to získavajú podiel v spoločnosti. Investori sa tak stanú akcionármi a profitujú, buď z budúcich ziskov start-upu, alebo z možnosti jeho predaja väčšiemu investorovi.
O crowdfundingu a crowdinvestingu, ako aj o tom, prečo je v úspešnom podnikaní nevyhnutné riskovať, v 59. epizóde Podnicastu porozprával Daniel Gašpar zo spoločnosti Crowdberry.