23. BIZNISOVKY (30.11.): Žiaci doplatia na zatvorené školy. V pracovnom živote prídu o veľa peňazí #news
Trojstranové terasy, zdražený McDonald’s, slovenská korona-aplikácia a defibrilátor ovládaný mobilom – nielen o tom si povieme v 23. časti BIZNISOVIEK!
1. Terasy sa musia odkryť
Od piatku platí, že terasy gastro podnikov musia mať úplne otvorenú aspoň jednu stranu. Doterajšie usmernenia vlády nezneli jednoznačné a majitelia si ich vysvetľovali rôzne. Vo výhode boli tí, ktorí svoje terasy využívali takmer ako vnútorné priestory s vetraním cez jedno okno. Naopak na nepresné opatrenia doplácali podniky, ktoré nechali terasy terasami, no zákazníkom na nich bolo chladno.
Najnovšie nariadenie presne hovorí: „Povolenou exteriérovou časťou prevádzky sa rozumie priestor s otvoreným vchodom, ktorý je ohraničený krátkodobými či dlhodobými konštrukciami maximálne z troch bočných strán“. Kompletne zakrytým terasám teda na nejaký čas odzvonilo.
Zdroj: Unsplash.com
2. Malé burgre ani Happy Meal nezdražejú
McDonald’s zvyšoval ceny. V sieti rýchleho občerstvenia si najnovšie priplatíme napríklad za za menu s veľkými hamburgermi či za sezónne špeciality. Ceny vybraných produktov sú vyššie približne o 10 až 20 %. Časť ponuky v oddelení McCaffé zdražela už počas jarnej vlny pandémie.
Dôvodom majú byť najmä zvýšené prevádzkové náklady. Rastú totiž ceny produktov od dodávateľov, ktorých zasiahla koronakríza. Potvrdzujú to aj čísla Štatistického úradu . Hovoria, že ceny potravín medziročne narástli až o 1,2 %. Zdražovanie však ovplyvnili aj rastúce mzdové náklady, najmä za víkendy, hygienické opatrenia či balenie produktov.
Zdroj: McDonald’s
3. Zavreté školy ovplyvnia žiakov aj spoločnosť
Holandská štúdia porovnala osemtýždňový pokrok žiakov, ktorí sa učia dištančne, s obvyklým pokrokom v minulých rokoch. Zistilo sa, že u školákov pri online výučbe nezaznamenali takmer žiadny progres.
S tým súvisia najnovšie odhady Svetovej banky a OECD. Ak predpokladáme, že efektívnosti dištančnej výučby je 40 %, potom každý mesiac zatvorených škôl pripraví žiaka počas pracovného života asi o 4-tisíc eur. Vzdelanie ale nepredstavuje len súkromný prínos pre človeka. Odborníci upozorňujú na negatívny spoločenský a ekonomický dopad.
Zdroj: Unsplash.com
4. Aplikácia eRúško má pomôcť v boji s vírusom
Ak to odborníci z pandemickej komisie odsúhlasia, aplikácia na boj proti pandémii môže prísť do dvoch týždňov. Približne toľko totiž trvá posudzovanie zo strany spoločností Apple a Google, ktoré kontrolujú každú sprístupnenú novinku.
Aplikácia eRúško je anonymná, nezbiera osobné údaje, ani ich nikam neodosiela. Aktuálne by mala byť nastavená tak, že zaznamená kontakt s osobou na vzdialenosť menšiu ako dva metre pri stretnutí dlhšom ako 15 minút. Tieto parametre sa ale dajú v aplikácii upraviť podľa potrieb zdravotníkov. Či ju v najbližšom čase budeme aj reálne využívať, zatiaľ nie je rozhodnuté.
5. Slovenskí pacienti dostali bluetooth defibrilátor
Pri inovatívnych technológiách ešte ostaneme. Prvým slovenským pacientom implantovali defibrilátor s bluetooth komunikáciou. Pacientom tak môžu monitorovať rytmus srdca na diaľku cez smartfón. V strednej a východnej Európe je Slovensko jednou z prvých krajín, ktoré zavádzajú podobnú inováciu.
Takzvaná telemedicína sa stáva dôležitým sektorom zdravotníctva, pretože umožňuje virtuálnu kontrolu pacienta. Prvé implantácie zrealizoval zdravotnícky tím z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb.
Zdroj: Pexels.com
Biznis slovník
Z
Viete, čo je to zmenka?
Ide o obchodovateľný cenný papier. Jeho podstatou je záväzok určitých osôb zaplatiť majiteľovi zmenky v danom čase sumu, ktorá je stanovená v zmenke. Ide o bezpodmienečný záväzok zmenkového dlžníka. Zmenky sú vydávané individuálne, v listinnej forme a majú predovšetkým úverovú a platobnú funkciu.