BIZNISOVKY: Instagram chce, aby sme viac nakupovali | Podnicast.com

21. BIZNISOVKY (16.11.): Instagram mení spodnú lištu. Chce, aby sme viac nakupovali #news

 

Nové protipandemické opatrenia, online projekt pre divadlá aj najpredávanejšie značky smartfónov na Slovensku – nielen o tom si povieme v 21. časti BIZNISOVIEK!

1. Nové opatrenia sa dotknú aj podnikateľov

Oddnes platia zmeny v protipandemických opatreniach. Po mesiaci sa opäť otvoria kiná, divadlá a kostoly. Môžu využívať 50 % svojej kapacity. Do fitnescentier a na plavárne sa dostaneme tiež, avšak vo vnútri sa naraz môže nachádzať maximálne šesť osôb, pričom na každú musí pripadať 15 metrov štvorcových. 

Spustí sa aj nižšia futbalová a hokejová liga, všetko ale bez divákov. Reštaurácie a hotely ostávajú, okrem terás, zatvorené. Žiaci druhého stupňa základných škôl a stredoškoláci sa naďalej učia z domu. 

Zaujímavý rozhovor s Pavlom Červenkom o tom, vďaka čomu zvládlo jeho fitness centrum prvú vlnu pandémie si môžete vypočuť v 57. epizóde Podnicastu.


2. Herci hrajú cez internet

Kultúra je jedným z najpostihnutejších odvetví koronavírusom. Okrem nových opatrení jej má pomôcť aj projekt Ministerstva kultúry s názvom Online Živé umenie. V stredu ho odštartovalo živé vysielanie drámy Polnočná omša priamo zo Slovenského národného divadla. Diváci si môžu kúpiť aj virtuálne vstupenky, a tak podporiť umelcov.

Projekt dáva priestor najskôr inštitúciám, ktoré zriaďuje ministerstvo. SND doplnia napríklad čítania rozprávok od hercov z Divadla Andreja Bagara či séria koncertov divadla Nová scéna. Podľa slov ministerky kultúry majú časom dostať priestor aj divadlá mimo rezortu.

polnocna omsa

Projekt otvorila inscenácia Polnočná omša z SND. Zdroj: SND


3. Najviac kupujeme Samsung

Akú značku smartfónu používate? Najpredávanejšími na Slovensku sú opäť lacnejšie modely Samsungu. Prvú priečku si udržali u všetkých troch najväčších operátorov. 

Oproti septembrovému rebríčku nastala zmena na druhom mieste. Xiaomi predbehol Huawei v Telekome aj v Orangei. Medzi desiatimi najpredávanejšími smartfónmi všetkých troch operátorov sa okrem spomínaných značiek objavili aj iPhony od Applu. O2 a Telekom majú v rebríčku aj jeden model Motoroly.

OPERATORI

Aktuálne rebríčky najpredávanejších smartfónov. Zdroj dát: Techbox.dennikn.sk


4. Aktualizovali spodnú lištu Instagramu

Instagram sa mení a už nie je len o typických štvorcových fotografiách. Jedným z jeho hlavných prvkov bolo tlačidlo v strede spodnej lišty. Používateľov vyzývalo k zverejneniu novej fotografie alebo videa. Nástup príbehov, takzvaných stories, ho však čiastočne vytlačil. Zvýšená popularita TitToku navyše donútila Instagram umožniť pridávanie videí na celú obrazovku, ktoré zostávajú v aplikácii uložené aj po 24 hodinách.

V poslednom čase teda Instagram viac propaguje video a nakupovanie priamo cez sociálnu sieť. Novinkou je, že obe funkcie teraz umiestni na prominentnú spodnú lištu aplikácie.

instagram

Novinkou Instagramu je spodná lišta, nakupovanie a videá na celú obrazovku. Zdroj: techcrunch.com


 

5. Lidl platí zamestnancom najviac

Najúspešnejším maloobchodníkom na slovenskom trhu za minulý rok je nemecký reťazec Lidl. Jeho obchodná marža, teda rozdiel medzi tržbami a nákladmi na tovar, stúpla takmer o deväť percent. So svojimi 370-timi miliónmi tak Lidl predbehol Tesco, ktoré už dva roky bojuje s poklesom marže, o 30 miliónov eur. Kaufland je v tomto rebríčku na treťom mieste.

Čo sa týka platov, dlhodobo najdrahšiu pracovnú silu majú Lidl a Kaufland. Zamestnanci reťazca Lidl mu pritom dokážu vygenerovať aj vysoké zisky. Vlani to bolo vyše 22-tisíc eur na jedného pracovníka.

Obchodná marža v miliónoch eur (1)

Zdroj dát: Finstat.sk

 

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

V

Viete, čo je to valuta?  

Ide o hotovostné finančné prostriedky v inej ako našej mene. Pojem teda označuje bankovky a mince, ktoré využijete napríklad pri služobnej ceste alebo na dovolenke v zahraničí.

So slovom valuta súvisí aj výraz devíza. Označuje bezhotovostné finančné prostriedky v cudzej mene. Sú to napríklad finančné operácie, ako prevod peňazí na účet do inej krajiny či platba kartou v zahraničí.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: