BIZNISOVKY: Svetové firmy bojujú proti nenávisti na Facebooku | Podnicast.com

BIZNISOVKY (2. časť): Svetové firmy bojujú proti nenávisti na Facebooku

        BIZNISOVKY za týždeň 29.jún – 5.júl         

Ďalšia aerolinka je v problémoch kvôli koronakríze. Smartwings prepustí 600 zamestnancov. Nielen o tom v druhej časti BIZNISOVIEK.

V novej rubrike Podnicastu, BIZNISOVKY, vám pravidelne zhrnieme zaujímavosti zo sveta podnikania, ktoré nás upútali počas uplynulého týždňa. Na konci každej časti si navyše vysvetlíme jeden dôležitý pojem z „Biznis slovníka“. Vďaka BIZNISOVKÁM sa dostanete do obrazu rýchlo a pohodlne. Čoskoro aj v audio verzii!

 

1. Dlhy Wirecardu ohrozujú zamestnancov v Košiciach

Wirecard je nemecký poskytovateľ finančných služieb fungujúci na všetkých kontinentoch. Dlho bol medzi európskou technologickou špičkou. Minulý týždeň bol však zverejnený účtovný škandál, spoločnosti chýba 1,9 miliardy eur. Finančné služby Wirecard pozastavili.

V pondelok 29.júla informoval britský úrad Financial Conduct Authority o zrušení zastavenia služieb finančnej spoločnosti. Súdne riešenie škandálu pokračuje. Podľa agentúry Reuters chce Nemecko dokonca posilniť finančný dohľad. Audítori tvrdia, že chýbajúce peniaze sú dôsledkom celosvetového podvodu.

Wirecard má pobočku aj v Košiciach. Zamestnáva približne 400 ľudí. Podľa vyjadrení zamestnancov pre Forbes.sk zatiaľ pracujú v normálnom režime, no majú obavy o svoje pracovné miesta.

wirecard

Aktuálne informácie o situácie v spoločnosti nájdete na jej webe Wirecard.com. Zdroj: Facebook/Wirecard


 

2. Veľké firmy bojkotujú Facebook

Svetové spoločnosti sa zapojili do kampane #StopHateForProfit. Rušia svoje reklamy na Facebook či Instagrame. Nepáči sa im, že sociálne siete nedostatočne bojujú so šírením nenávisti a dezinformácií. Do bojkotu sa zapojili globálne známe značky, ako CocaCola, Honda, Mozilla Firefox, Dove, Microsoft, Adidas či Starbucks. V kompletnom zozname na oficiálnej webovej stránke momentálne figuruje približne 240 spoločností.

Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, sa pred niekoľkými dňami vyjadril, že sociálna sieť zakáže nenávistné reklamy. Nové opatrenia sa teda dotknú iba platených príspevkov. Pravidlá sa majú sprísniť aj 72 hodín pred konaním volieb. Zastavenie pokusov o zastrašenie voličov, ktoré budú publikované niekoľko dní či týždňov vopred, však nové podmienky neobsahujú. Facebook nezmaže ani vyjadrenia politikov porušujúce pravidlá, vzhľadom na ich spravodajskú hodnotu. Bude pri nich iba upozornenie.

Kvôli poburujúcemu obsahu začala aj spoločnosť Twitter mazať napríklad niektoré príspevky amerického prezidenta Donalda Trumpa. K podobnému kroku následne pristúpil aj Snapchat.

stop hate for profit

Už 240 svetových spoločností sa zapojilo do kampane #StopHateForProfit. Zdroj: Stophateforprofit.org


 

3. Kim Kardashian West má 900 miliónový majetok

Kim Kardashian West je známa najmä z reality show o živote jej rodiny. Okrem toho podniká v kozmetickom priemysle. Aktuálne od nej svetový gigant Coty kúpil 20-percentný podiel kozmetickej firmy KKW Beauty za 200 miliónov dolárov. Jej majetok je odhadovaný na 900 miliónov dolárov.

Kardashian West ostane väčšinovou vlastníčkou firmy, jej podiel bude približne 72 %. V spoločnosti, ktorá vyrába a predáva najmä kontúrovací make-up a rozjasňovače, bude mať naďalej zodpovednosť za kreatívnu stránku, Coty sa zameria na expanziu a vývoj produktov.

Podľa odhadov Forbes vlastní zvyšných 8 % vo firme jej mama Kris Jenner. Kardashian West ani Kris Jenner sa k podrobným vlastníckym podielom nevyjadrili.

https://www.instagram.com/p/CCB6t2ppHXH/?utm_source=ig_web_copy_link


 

4. Volkswagen si vybral Bratislavu 

Nemecký automobilový koncern sa rozhodol namieriť miliardovú investíciu do Bratislavy. Volkswagen mal na výber medzi novou fabrikou v Turecku a existujúcou prevádzkou v Bratislave.

Vybudovanie fabriky v Manise Volkswagen niekoľkokrát odkladal, krajina totiž čelí globálnej kritike spojenej s vojenskými operáciami Turecka v Sýrii. Podľa agentúry DPA výrobca automobilov upustil od výstavby fabriky aj kvôli celosvetovej pandémii koronavírusu. Nová generácia passatov či superbov by sa teda podľa nemeckých médií mala vyrábať v Bratislave.

O investíciách aj do menších začínajúcich projektov na Slovensku a v Česku sme sa v 59. epizóde Podnicastu rozprávali s partnerom spoločnosti Crowdberry, Danielom Gašparom. Vypočujte si rozhovor o crowdinvestingu, tímovej práci a risku v investovaní.

 


 

5. Ďalšia aerolinka je v „korona-problémoch“

Smartwings prepustí 600 zamestnancov. Bude sa to týkať pilotov, stevardov, ako aj technických či administratívnych pracovníkov.

Do leteckej skupiny Smartwings, ktorá momentálne zamestnáva 2500 ľudí, patria aj České aerolínie. Prepúšťať budú v období od júla do februára 2021, v prvej vlne odíde 29 pracovníkov. Minulý týždeň česká vláda rozhodla, že veľkým dopravným spoločnostiam vrátane Smartwings dovolí požiadať o pomoc z podporného programu COVID Plus.

Viac o situácii v leteckom priemysle a o podmienkach cestovania počas koronakrízy sa dozviete v rozhovore s PR manažérom cestovnej kancelárie Pelikán na našom webe Podnicast.com.

smartwings

Smartwings má kvôli koronakríze finančné problémy. Zdroj Smartwings.com

 

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

B

Viete, čo je to B2B, B2C a B2G biznis?  

B2B /Bussiness-toBussiness/

Označuje obchodný vzťah medzi dvomi obchodnými stranami, kedy firma predáva produkty či služby inej firme. Ide napríklad o obchod medzi výrobcom a veľkoobchodníkom alebo veľkoobchodníkom a predajcom, pričom vo vzťahu nefiguruje koncový spotrebiteľ.

B2C /Bussiness-to-Customer/

Označuje obchodný vzťah medzi firmou a koncovým spotrebiteľom. Ak je tento vzťah realizovaný na internete, prostredníctvom virtuálnych obchodov alebo webových aplikácií, nazýva sa e-commerce.

B2G /Bussiness-to-Government/
Označuje obchodný vzťah medzi súkromným a štátnym sektorom. Toto označenie sa používa nielen ako označenie obchodného vzťahu s vládou, ale aj s orgánmi štátnej správy, úradmi či vládnymi organizáciami.

 

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: