BIZNISOVKY: Svetová obchodná organizácia nemá šéfa | Podnicast.com

11. BIZNISOVKY (7.9.): Svetová obchodná organizácia (WTO) čelí problému. Od septembra nemá šéfa #news

   BIZNISOVKY za týždeň 31. august – 6. september   

 

Google vylepšil svoje mapy. Uvidíme aj chodníky a priechody pre chodcov. Nielen to sa dozviete v 11. časti BIZNISOVIEK, už aj v audio verzii!

1. WTO nemá šéfa

Na konci augusta sa naplnila májová rezignácia bývalého riaditeľa Svetovej obchodnej organizácie WTO Roberta Azevêda. Dôvodom odchodu je kritika zo strany Trumpovej administratívy kvôli údajnému nedostatočnému pôsobeniu voči Číne, ktorá využíva voľný medzinárodný trh, ale svoj domáci necháva zatvorený. Od začiatku septembra tak WTO nemá šéfa. 

Je to problém, keďže Svetová obchodná organizácia je pomocným orgánom pri medzinárodných rokovaniach či urovnávaní sporov. Mala by byť teda dôležitým činiteľom nielen v riešení obchodných potýčok medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou, ale aj v americko-čínskych hospodárskych konfliktoch. Bez silného vedenia je funkčnosť organizácie otázna.


 

2. Musk otestoval mozgový implantát 

Elon Musk predstavil nový typ mozgových implantátov. Technológiu vložil do mozgu ošípanej Gertrúdy. Zariadenie je veľké približne ako minca a dá sa úplne zabudovať do lebky. Je k nemu pripojených 1 024 elektród z tenkých vláken. Tie sa počas dvoch mesiacov spojili s Gertrúdiným čuchom. Pri zacítení dobrôt sa jej mozgové signály v bezdrôtovo pripojenom počítači konvertovali do silnejšieho či slabšieho pípania.

Musk predviedol aj prasa, u ktorého bol implantát úspešne odstránený bez následkov. Moderná technológia by mala byť v budúcnosti využitá na obnovu pohybu ochrnutých ľudí či prinavrátenie zraku nevidiacim.

https://youtu.be/iSutodqCZ74

 


3. Google mapy majú nový vzhľad

Používali ste v posledných dňoch Google Mapy? Ak áno, možno ste si všimli, že majú vylepšený vzhľad. Sú detailnejšie a farebnejšie vo všetkých oblastiach, kde sú dostupné.

Zmeny sú viditeľné napríklad pri zobrazení lesov, ktoré majú rôzne odtiene zelenej podľa hustoty. Šírky ciest budú zobrazené v mierke, uvidíme tiež chodníky a priechody pre chodcov. Pripravované je aj detailné zobrazovanie ulíc veľkomiest.

Rýchly technologický pokrok je viditeľný v mnohých oblastiach. Prečo je dôležitá a v čom spočíva digitalizácia firiem vysvetlil Viktor Mečiar v 58. epizóde Podnicastu.


4. Daňové priznanie treba podať do konca októbra

Minister financií Eduard Heger oznámil konečný dátum na podanie daňového priznania k dani z príjmov. Na daňové účely bude ukončená mimoriadna situácia súvisiaca s pandémiou koronavírusu 30. septembra.

To znamená, že podať daňové priznanie k dani z príjmov sme povinní do konca októbra. Podľa Hegerových vyjadrení lehota na zaplatenie dane ešte nie je presne stanovená. Definitívne podmienky v skrátenom legislatívnom konaní prinesie tento mesiac predloženie novely lex korona v daňovej oblasti.

daň

Daň z príjmov treba podať do konca októbra. Zdroj: Pexels.com


5. DPH z nezaplatenej faktúry štát vráti

Pri zmenách týkajúcich sa slovenských podnikateľov ešte zostaneme.

Vláda schválila novelu DPH. Pomôže podnikateľom, ktorí zaplatili DPH z faktúry, ale od odberateľa tovaru či služby peniaze nedostali. Od začiatku roka 2021 tak bude platiť, že DPH za nevymožiteľné pohľadávky štát podnikateľom vráti. Musí však ísť o maximálne trojročnú pohľadávku.

O tom, prečo podnikať či nepodnikať na Slovensku, porozprával Daniel Gašpar zo spoločnosti Crowdberry v 59. epizóde Podnicastu.

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

K

Viete, čo je to klaster?  

Klaster je skupina nezávislých firiem a inštitúcií, ktoré sú koncentrované v danom regióne a špecializujú sa na konkrétne priemyselné odvetvie.

Pojem je známy najmä vďaka IT firmám ako Facebook či Google, ktoré sídlia v Silicon Valley. Na Slovensku ide napríklad o prepájanie univerzít, firiem a tretieho sektora.

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: