BIZNISOVKY: Prečo o nás bude Google vedieť menej? | Podnicast.com

BIZNISOVKY (1. časť): Komu štát prispeje na nájom a prečo o nás bude Google vedieť menej?

        BIZNISOVKY za týždeň 22.jún – 28.jún         

Zrýchlená digitalizácia firiem kvôli koronakríze už zapríčinila prepúšťanie aj vo veľkých spoločnostiach, akou je Slovenská sporiteľňa. Nielen o tom v prvej časti BIZNISOVIEK.

V novej rubrike Podnicastu, BIZNISOVKY, vám pravidelne zhrnieme zaujímavosti zo sveta podnikania, ktoré nás upútali počas uplynulého týždňa. Na konci každej časti si navyše vysvetlíme jeden dôležitý pojem z „Biznis slovníka“. Vďaka BIZNISOVKÁM sa dostanete do obrazu rýchlo a pohodlne. Čoskoro aj v audio verzii!

 

1. Štát prispeje na nájomné

Podnikatelia dostanú od štátu dotáciu na nájomné. Nárok na ňu majú všetci, ktorí kvôli protipandemickým opatreniam museli zavrieť alebo boli výrazne obmedzení zákazom prítomnosti verejnosti. Obchody, ktoré nemuseli zatvoriť, no mali obmedzený počet zákazníkov podľa plochy predajne, dotáciu nedostanú.

Podmienkou je navyše dohoda nájomcu a prenajímateľa na zľave z nájomného. Podnikatelia môžu podať žiadosť do konca novembra tohto roka na web stránke ministerstva hospodárstva. V prvých dňoch však len v stanovených termínoch podľa krajov, kvôli predpokladanému veľkému množstvu žiadostí. 

O problémoch s platením nájmu počas koronakrízy hovorí aj tréner a majiteľ gymu Proton CrossFit v 57. epizóde Podnicastu.


 

2. 114 opatrení má uľahčiť podnikanie na Slovensku

Vláda schválila 114 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia. Väčšina zmien by mala platiť od 1. júla. Týkajú sa najmä zredukovania administratívnych nákladov a zníženia byrokracie.

Po novom dostanú prevádzky, u ktorých zistí Slovenská obchodná inšpekcia drobné nedostatky, druhú šancu na ich odstránenie. Tešiť sa môžu tiež majitelia domácich miláčikov. V prípade, že to prevádzkovateľ odsúhlasí, osoby so spoločenskými zvieratami budú mať povolený vstup do reštaurácie.

Zmeny sa týkajú aj nových podmienok práce z domu, dobrovoľného príspevku do umeleckých fondov či  dočasnej možnosti výberu zamestnancov medzi gastrolístkami a peňažným príspevkom na stravu.

podnikateľské prostredia

Podnikateľské prostredie na Slovensku by malo byť menej byrokratické. Zdroj: pexels.com


 

3. SLSP digitalizuje a prepúšťa

Slovenská sporiteľňa v stredu zamestnancom oznámila plánované prepúšťanie, informoval o tom Index denníka SME.

Do konca tohto roka by malo o prácu prísť 5 % zamestnancov, ďalších 5 % následne do konca roka 2021. Tieto opatrenia súvisia s digitalizáciou banky, ktorá postupne nahradí ľudí novými rýchlejšími technológiami. V nákladoch by tak mala ušetriť až 5 miliónov eur.

Potvrdzujú sa tak slová riaditeľa firmy Tulipize z 58. epizódy Podnicastu, podľa ktorého predbehnú firmy kvôli koronakríze 10-ročný vývoj v digitalizácii svojich systémov.


 

4. Google bude mazať dáta

Spoločnosť Google je už dlho terčom kritiky za to, ako dlho uchováva informácie o svojich používateľov. Teraz prichádza so zmenami, zásadne sa však dotknú len nových používateľov.

Google uviedol, že po roku a pol začne automaticky mazať históriu polohy, ako aj záznamy o aktivite používateľa na webe a v aplikáciách. Spoločnosť už od minulého roka ponúka možnosť mazať históriu údajov používateľa po troch alebo po 18 mesiacoch.

Odteraz však noví používatelia nebudú musieť schváliť túto službu vo svojich nastaveniach, zmazanie prebehne automaticky. 

google nastavenia

Google vymaže niektoré údaje o nových používateľoch po 18 mesiacoch.


 

5. Z Košíc do Prahy poletíme lacnejšie

Írska letecká spoločnosť Ryanair spustí od 3. augusta linku Praha – Košice. Ceny nízkonákladovky tak budú silnou konkurenciou pre České aerolínie, ktoré doteraz ako jediné linku prevádzkovali. 

Z Košíc do českej metropoly sa dostanete dvakrát týždenne, a to v pondelok a piatok v poobedňajších hodinách. Nízku frekvenciu a nie úplne ideálne načasovanie letov má kompenzovať ich cena. Najnižšia sa pohybuje okolo sumy 31 eur. Letenky sú už v predaji na stránke dopravcu.

Viac o zmenách, ktorým sa pri cestovaní nevyhneme, ako aj o tom, či letenky zdražejú a kedy sa ich oplatí kúpiť, si už v stredu prečítate v rozhovore s PR manažérom cestovnej kancelárie Pelikán na našom webe Podnicast.com.

ryenair

Nízkonákladovka Ryanair otvorí novú linku z Košíc. Zdroj: Facebook/Ryanair

 

 

Biznis slovník

V sekcii Biznis slovník si v abecednom poradí vysvetlíme pojmy, s ktorým sa stretnete vo svete podnikania a pri zamyslení sa nad ich významom možno trochu zaváhate. 

A

Viete, čo je to AKCELERÁTOR?  

V biznise týmto slovom označujeme niekoľkomesačný program, ktorý startupom, čiže začínajúcim podnikateľským projektom s inovatívnym nápadom, poskytuje pomoc pri ich rozbiehaní. Podnikatelia dostanú priestor, odborné poradenstvo, mentoring či školenia, vďaka ktorým naštartujú vlastný biznis a umiestnia svoj produkt na trh. Z programu potom vyjdú startupy, ktoré majú otestovaný produkt alebo službu, reálne skúsenosti z praxe, nové kontakty a sú schopné pre ďalšiu investíciu.

 

Šimona Tomková
 

Študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala na pozícii junior redaktorky Trnavského rádia a RTVS. Svoju záľubu v písaní či grafike využíva aj pri práci v Podnicaste. Okrem toho je milovníčkou umenia každého druhu, rada športuje, šije a pozerá Priateľov.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: