16. Martina Horváthová: O voňavej zero waste kozmetike | Podnicast.com

16. Martina Horváthová (twocosmetics): O voňavej slovenskej zero waste kozmetike  #rozhovor

Martina Horváthová - two cosmetics

V tomto rozhovore sa dozviete:

 • o prvých receptúrach, ktoré vznikali v pivnici a používajú sa dodnes 
 • ako vznikol názov two cosmetics
 • o procese výroby od nápadu až po predaj
 • v čom je rozdiel medzi two cosmetics a bežnou kozmetikou z drogérie
 • ako sa vyrábajú mydlá a prečo tuhý šampón vydrží až pol roka
 • o zero waste princípe a plánoch do budúcnosti
 • aj o motivácii, ktorá ťahala Martinu v podnikaní vpred

Odkazy na najdôležitejšie veci zo 16. epizódy

Stačí dať PLAY:

Kde všade môžete počúvať Podnicast?

Klikni sem, ak chceš počúvať na Spotify

Spotify

Klikni sem, ak chceš počúvať na Stitcher

Stitcher

Klikni sem, ak chceš počúvať na Apple Podcasty

Apple podcasts

Klikni sem, ak chceš počúvať na Google Podcasts

Google podcasts

Profil podnikateľky

Celé meno:

 • Martina Horváthová

Odkazy na sociálne siete:

% vo firme:

 • 75% v two, s.r.o.

Základné informácie:

 • Martina pôvodne založila značku 2SIS cosmetics so svojou sestrou v roku 2016, dnes sa firma volá two cosmetics a Martina ju vedie so svojím priateľom Marekom
 • Martina sama vyrába 100% prírodné kozmetické produkty vhodné pre vegetariánov, vegánov,alergikov a je tiež zero waste
 • číslo dva (2/two) v názve predstavuje použitie 2 hlavných ingrediencií v prírodnej kozmetike a zároveň dvojicu ľudí, ktorí za ňou od začiatku stoja
 • ich ikonický produkt je balzam na pery v tvare makronky
 • two cosmetics bola prvá slovenská značka, ktorá do ponuky zaradila zero waste látkové odličovacie tampóny, ktoré sama vyrába, dnes sa predávajú ako teplé rožky
Makronka two cosmetics

Balzam v tvare makronky je poznávacím znamením two cosmetics

Ocenenia, úspechy:

 • Martina získala ocenenie Podnikateľka Slovenska 2017 v kategórii Začínajúca podnikateľka
 • two cosmetics ako prvá slovenská značka získala celosvetovo uznávaný certifikát Vegan Society

Zaujímavosti a pikošky:

 • Martina študovala chémiu, ale po 2 rokoch ju vyhodili, dnes študuje špecializačný odbor - Manažér kvality v chemickom laboratóriu
 • Martinina sestra chcela na Vianoce vyrobiť domáci balzam na pery, ktorý sa jej vôbec nepodaril a preto vyzvala na pomoc chemičku Martinu - tak začal príbeh 2SIS cosmetics
 • túžila byť forenznou techničkou, preto sa rozhodla študovať chémiu
 • Martina sa chodievala inšpirovať do drogérie, kde si pozerala zloženia výrobkov, a na základe toho rozmýšľala, čo by sa dalo nahradiť zdravším alebo prírodnejším riešením
 • two cosmetics má YouTube kanál, ktorý je venovaný najmä vzdelávacím témam - napr. zero waste, ingredienciám, syntetickým náhradám, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie a pod.

FIRMA:  

 • Názov firmy: two, s.r.o.
 • Rok založenia: 30.3.2016
 • Obrat v roku 2018:
  • Tržby: 156 395 €
  • Zisk: 10 165 €
tržby two s.r.o.
 • Čomu sa firma venuje: výrobe a predaju 100% prírodných kozmetických produktov

Projekty:

Ďalšie rozhovory s Martinou Horváthovou:

Prepis 16. epizódy podcastu s Martinou Horváthovou

V štúdiu už so mnou sedí vyštudovaná biotechnologička, spoluzakladateľka slovenskej značky prírodných kozmetických produktov two cosmetics a podnikateľka Slovenska 2017, v kategórii začínajúca podnikateľka, Martina Horváthová. Martinka ahoj.

Ahoj.

Ďakujem veľmi pekne, že si si našla čas na rozhovor, veľmi sa naň teším. Vyrábaš slovenské prírodné produkty. Prosím, trošku nám priblíž, ako si sa k tomu dostala a ako two cosmetics vznikla.

V prvom rade ti veľmi pekne ďakujem za pozvanie. Aj ja som sa veľmi tešila. 

Začiatky siahajú ešte niekam do roku 2013, kedy som študovala na vysokej škole. Je to príbeh o nepodarenom balzame, ktorý som dostala na Vianoce, nielen ja, ale aj ženské osadenstvo našej rodiny.

Balzam nebol veľmi ideálny a tak som sa nechala vyzvať, aby som vyrobila mydlo. Naštudovala som si rôzne procesy, ako sa mydlo vyrába a skúsila som to. Prvé mydlo vyšlo a tam vzniklo moje veľké hobby. Odvtedy sa venujem výrobe kozmetiky, začala som skúšať iné recepty a úplne som sa do toho zažrala.

Už vtedy som sa pohrávala s myšlienkou, že keď doštudujem, mohla by som začať v tomto podnikať. Potom sa stalo to, že ma vylúčili zo štúdia a vtedy som si povedala, že je to ten moment - push. Znamenie, že asi to nie je moja cesta a mala by som skúsiť to, čo ma láka.

To, že si vyrobila mydlo síce znie veľmi jednoducho, ale čo to znamená prakticky? Nakúpila si si nejaké suroviny, zmiešala si ich a dala si to schladiť? Ako sa také mydlo vyrába?

Mydlo môžeš vyrobiť dvoma spôsobmi - procesom zastudena alebo zatepla. Ja vyrábam mydlá iba procesom zastudena. Je to o tom, že si roztopíš oleje, ktoré sú v tuhom skupenstve, potom si roztopíš hydroxid sodný vo vode, počkáš na správnu teplotu a zmiešaš. Samozrejme to nie je jednoduché, musíš si vypočítať správne pomery a to je tá alchýmia na tom všetkom.

Takže prvé produkty vznikali v tvojej kúpeľni?

Nie v kúpeľni, vznikali v našej pivnici, v kuchynke. Tam to celé začalo. Tam som vyrobila najskôr mydlo, potom šumivky, potom balzamy na pery a už si ani nepamätám, čo všetko. Bolo toho hrozne veľa. Vlastne tam vznikali prvé receptúry, ktoré máme dodnes.

Bolo mydlo úplne prvý produkt, ktorý si začala predávať?

Bolo ich viac. Začínali sme s troma kolekciami - balzam na pery, mydlo, telové maslo a sprchové želé.

Aké boli tvoje začiatky? Vyrobila si nejaký produkt a začala si pracovať na podnikateľskom pláne, začala si oslovovať investorov?

Moje začiatky boli veľmi naivné. Vždy som mala ružové okuliare vo všetkom. Myslela som si, že veď tu si vyrobím nejakú výrobňu, budem tu mať svoju dielničku a budem to predávať. Ale to som ešte netušila, že ma čaká ťažká byrokracia, že ma čaká hygiena, schvaľovacie procesy od stavebného úradu, od hasičov a od inšpekcie práce.

Bolo toho veľmi veľa. Len táto byrokratická časť nám trvala trištvrte roka, kým sme mohli oficiálne vyrábať. Čiže oficiálne vyrábať a predávať produkty sme začali až po tom, ako sa schválili všetky priestory.

Čiže prvá výrobňa bola v tvojom dome?

Áno, v našom rodinnom dome. Tam sme si urobili obchodné priestory, ktoré sme vyčlenili z bytového priestoru.

Čiže k vám prišla hygiena a všetko musela schváliť?

Áno, bolo to zdĺhavejšie, ale naštastie to povolili.

Teraz ste sa presťahovali alebo ste stále tam?

Presťahovali sme sa, pripravujeme novú výrobňu, tá by už mala byť čoskoro schválená.

Martina Horváthová v podcaste Podnicast

Martinka pozdieľala na svojom instagrame, že bola nahrávať Podnicast 🙂

Ako vznikol názov two cosmetics? Prečo práve tento názov?

two cosmetics vzniklo prirodzene z historického názvu 2SIS cosmetics. Chceli sme tam zachovať dvojku, pretože stále je to o dvoch ľuďoch, ktorí sa tomu venujú na 100%. Som to ja a môj priateľ Marek.

Zároveň dvojka zobrazuje dve nosné prírodné ingrediencie a to je voda a lístoček, alebo nejaká rastlinná ingrediencia. Číslo dva má aj iné asociácie ako napríklad spolupráca a sociálna činnosť.

Vyjadruje nejaké spojenie?

Presne. Nechceme len vyrábať kozmetiku, my myslíme aj na iný dopad, čo sa deje ďalej.

K tomu sa určite ešte dostaneme. Teraz si vo firme s priateľom. Ako máte podelené role, čomu sa venuješ ty a čomu priateľ?

Sme len dvaja a robíme asi obaja všetko možné, čo sa dá. Primárne ja som zodpovedná za výrobu ako takú a za vyvíjanie nových produktov. Hľadám obalové materiály a obaly na nové výrobky. Výroba je moje gro, samozrejme sa ale venujem aj administratíve ako takej.

Marek má na starosti obchodné záležitosti, veľkoobchodné spolupráce a stretnutia s potenciálnymi partnermi.

Zatiaľ ste teda iba vy dvaja, alebo máte nejaký tím ľudí?

Sme iba my dvaja a máme nejakých externých spolupracovníkov. Čakáme na schválenie novej výrobne, aby sme mohli prijať nových zamestnancov, pretože to už nestíhame.

Čo je vaša investícia? Vy ste od začiatku nemali žiadnu investíciu, žiadneho investora?

Nie. Všetko z vlastných peňazí. Časom sme mali nejaké ponuky, zúčastňovať sa na nejakom investorskom pitch, ale nakoniec sme nešli.

Nebol záujem?

Pre mňa to bol už moc vesmír. Nevedela som si predstaviť, že by niekto úplne cudzí prišiel do mojej firmy a začal by mi tam rozkazovať. Samozrejme tie peniaze by boli fajn, lebo by sme sa mohli niekam posunúť, ale radšej ešte počkám. Možno to ešte príde, možno nie, ale v tom čase to bolo dobré rozhodnutie.

Výroba je predpokladám náročná na cashflow, musíte mať aj nejaké sklady, nemáte ani pôžičku z banky? Všetko vykryjete obratmi?

Z banky sme si menšiu pôžičku vzali minulý rok, ale dovtedy sme fungovali z vlastných zdrojov. Marek mal nejaké ušetrené peniaze, to nám veľmi pomohlo.

Hlavný dôvod, prečo nechceš žiadnych investorov je, že to chceš mať všetko pod kontrolou, chceš aby to išlo tvojim smerom, tvojou víziou?

Zatiaľ áno, presne tak.

Za dva roky ste sa dostali až na obrat 156 000 eur za minulý rok, čo je veľmi pekné. Čím to je, že sa Vám podarilo preraziť s úplne novou značkou na trhu?

Myslím si, že je to výsledok veľmi tvrdej a systematickej práce. Na začiatku sme mali veľmi ťažkú pozíciu, pretože v čase, keď sme vznikali, vzniklo niekoľko ďalších konkurenčných slovenských značiek. Museli sme vystrieť ruky, lakte a museli sme ísť. Prvý polrok bol extrémne náročný.

Pravidelne sme sa stretávali s odmietaním. Poslali sme napríklad desiatky ponúk a 95% z toho nám prišlo zamietnutých, alebo neprišla žiadna odpoveď. Vždy to bolo o tom, že človek na druhej strane tomu veril, páčil sa mu buď design alebo príbeh okolo značky.

Myslím si, že to bolo aj šťastie. Samozrejme obrat je výsledok toho, že sme sa dostali aj do spolupráce s veľkou sieťou drogérií na Slovensku. To nás veľmi posunulo.

Opíš nám produkt, v čom je to iné ako klasická bežná drogéria? V čom je iná vaša prírodná kozmetika od bežnej v obchodoch? Je to o surovinách, o čom všetkom to je?

V prvom rade je iné zloženie. Bežná konvenčná kozmetika, čo vyrábajú obrovské koncerny, má syntetické zloženie. Niekedy sú to veľmi nebezpečné látky, ktoré sú síce v regulovaných množstvách, ale keďže sú stále povolené, výrobcovia ich stále používajú, pretože je to lacné a dá sa to vyrobiť jednoducho vo veľkom labáku. To je najväčší rozdiel od bežnej kozmetiky. Napríklad tekutý šampón kúpite aj za 2€, pretože sú tam lacné syntetické náhrady.

Čiže je to podobné ako s potravinami. Kvalita sa musí nejako prejaviť na cene.

Áno, samozrejme.

Predpokladám, že aj to, že si všetko vyrábaš na Slovensku, je trošku nákladnejšie, ako keď niekto všetko vyrobí v Číne.

Určite áno, my nemáme všetky ingrediencie zo Slovenska, pretože na Slovensku sa nedajú pestovať rastliny, ktoré používame, resp. výrobky z tých rastlín. Máme dodávateľov z celého sveta, ale výrobky sú vyrábané na Slovensku.

Priblíž mi prosím proces výroby. Kde berieš inšpiráciu, nápady na nové produkty a ako ich potom realizuješ? Ako sa z nejakého nápadu stane produkt, ktorý si nájde zákazníka?

Vždy to začne nejakým podnetom. Teraz to už mám veľmi jednoduché. Keď prídeme na nejaký trh, ľudia sa pýtajú - máte masku na pleť, máte peeling, máte kondicionér? Čiže si stačí iba zapisovať, čo si ľudia pýtajú. Potom si poviem, ok, toto si ľudia pýtajú, tak to idem skúsiť vyprototypovať.

Napríklad máme veľmi veľakrát dopyty na deodoranty. Prírodný deodorant je ale veľmi zložité vyrobiť, pretože ľudia od neho očakávajú, že sa nebudú potiť a nebudú smrdieť. Takýto proces mi trvá aj dva roky. Stále som nevedela nájsť správne ingrediencie, ktoré by jednak neboli zlé pre zdravie človeka, tak isto aj pre životné prostredie. Teraz som už konečne našla tú správnu receptúru a správne pomery, takže čoskoro budeme mať aj deodorant.

Čiže ešte ho nepredávate?

Ešte nie, asi ho začneme predávať až po novom roku. Je to zdĺhavý proces, kým sfinalizujem receptúru komplet a poviem si, že toto môže ísť von. Potom treba ešte nájsť správne obaly, aby sa to človeku ľahko používalo, treba vymyslieť grafiku a otestovať produkt. Je to proces, ktorý niekedy trvá aj 3 mesiace.

Ako testujete produkty? Máte ľudí, ktorí to skúšajú a potom povedia svoj názor?

Keď vytvorím nejaký produkt, s ktorým som spokojná, tak najskôr ho testujem ja na sebe, poprípade ho skúša aj Marek. Marek je v tomto veľmi dobrý, je objektívny a vie, čo má od produktu čakávať.

Ja som niekedy zaslepená. Keďže je to moje tak si ospravedlňujem niektoré nedostatky. 

Potom oslovím moje blízke okolie - kamošky, kamarátov, rodinu, že či to chcú vyskúšať. Veľakrát mi kamarátky sami píšu, či nemám niečo na vyskúšanie. Následne im pošlem tabuľku nech mi vypíšu pre a proti a potom, keď sú ešte nejaké nedostatky sa to snažíme opraviť a vylepšiť. 

Ja som si tiež začal zisťovať, aké rôzne škodliviny sú v drogérii, kozmetike, pracích práškoch, ale aj v deodorantoch. Dokonca som si kúpil nejaký ekologický za 9€.

Ale musím povedať, že som s ním nebol úplne spokojný, pretože tam nebol ten efekt, že som nesmrdel. Hovoríš, že dva roky ti trvá vymyslieť to.

Nie je práve toto ten problém, že ešte stále nevedia výrobcovia nájsť správny kompromis, aby to bolo prírodné, respektíve nejakým spôsobom zdravotne nezávadné a aby to fungovalo?

V prvom rade potiť sa je úplne normálne. Je to prírodný fyziologický proces kože. Pri potení vylučujeme veľké množstvo toxínov. Smrad z potenia vzniká preto, lebo máme na koži baktérie a keď vylučujeme vodu, pot tak baktérie ho požierajú a práve tie baktérie smrdia.

Myslím si, že kompromis sa určite niekde dá nájsť, ale je naozaj zložité nájsť tie správne ingrediencie a správny pomer. V syntetických deodorantoch nájdeme hlavne hliníkové soli, ktoré sú veľmi nebezpečné pre ľudské zdravie. Sú veľmi kumulatívne, to znamená, že sa ukladajú v póroch. Potit sa jednoducho treba, treba zakryť len ten smrad.

Chodíš aj po výstavách po svete pre inšpiráciu?

Na výstavy nechodím. Teraz ideme prvýkrát do Varšavy pozrieť na jednu výstavu. Inšpirácie väčšinou hľadám u zahraničných značiek.

Máš aj nejakú konkrétnu značku, ktorá ťa inšpiruje?

Veľa ľudí nás prirovnáva k značke Lush, čo je obrovská značka kozmetiky. Síce nie sú veľmi prírodní, ale majú handmade koncept. Priznám sa, že si viem predstaviť, že by sme raz boli na takej úrovni ako oni.

Čiže je to vzor značky, kde by si chcela byť?

Páči sa mi progres tej značky a páči sa mi, ako to robia.

Produkty máte vždy nejako pomenované, kde vznikajú tieto názvy? Je to nejaký brainstorming, alebo náhoda?

Názov CUCU mi napríklad napadol, keď som hľadala obaly na balzam na pery a našla som obal v tvare makronky. Povedala som si, že wau toto je úplne ako cukríkové cucu a mala som kolekciu vymyslenú. Tento názov nesie malinovo-jahodová kolekcia.

Názov TYKOKOS vznikol úplnou náhodou, keď som prototypovala tuhé šampńy a bol u nás na návšteve kamarát. Prišiel ma pozrieť dolu do výrobne, ovoňal kokosový šampón a povedal “ty kokos, toto ako dobre vonia!” A ja som hneď vedela, že sa to bude takto volať. Takže niekedy to vznikne úplnou náhodou, niekedy si zase lámem hlavu, ako sa to bude volať, ale vždy to proste tak fajn vyjde.

Ak to nie je tajné, čo sa vám najlepšie predáva, aký je váš hlavný produkt alebo produkty?

Najlepšie sa nám predávajú produkty, ktoré potrebuje každý, to sú tuhé šampóny a sezónne produkty ako napríklad balzamy na pery. Ide zima, bude chladnejšie tak sa vo veľkom asi budú predávať balzamy na pery.

Úplným bestsellerom sú znovu použiteľné odličovacie tampóny, na ktorý sa viaže pekný príbeh. Ešte veľmi veľmi dávno, keď som spoznávala myšlienku zero waste, som si niekde na zahraničnom blogu čítala rôzne typy, ako obmedziť odpady v domácnosti. Jedna pani tam hačkovala odličovacie tampóny. To ma veľmi zaujalo, ale materiál mi nevyhovoval, nezdal sa mi úplne v poriadku.

Hľadala som ďalej a našla som na Slovensku jednu pani, ktorá šila takéto tampóny. Oslovila som ju, že by som to chcela skúsiť. Tak nám ich začala šiť a dodávala nám ich a zrazu po nich vznikol taký extrémny dopyt, že sme nestíhali šiť a je tomu tak doteraz. Teraz nám tampóny šijú dve ženy. Šijú sa ručne, na Slovensku, máme lokálneho dodávateľa na látky a nevieme prestať šiť.

Čiže každý tampón je ručne vyrábaný? Zaujímavé.

Áno presne tak, ručne vyrábaný, ručne vystrihaný. Je za tým veľmi veľa práce, ale stále sa chceme držať na rovine handmade a hlavne slovenské.

Vaša cieľová skupina sú hlavne ženy?

Áno.

Vytvorili si nejaký vzťah k vašej značke? Je to dosť postavené na tvojom príbehu. Sú tieto ženy potom verné two cosmetics, alebo skôr skúšajú?

Pri bežnej kozmetike ženy asi niesú úplne verné značke, idú skôr po cene a po praktickosti. Ako to je u tejto prémiovej značky produktov?

Máme zákazníčky, ktoré sa ku nám vracajú, máme zákazníčky, ktoré k nám prídu od konkurenčných značiek, pretože neboli spokojné s niektorými produktami a tak chcú dať šancu inej slovenskej značke.

Ďalej sú zákazníci, ktorí vyslovene kupujú iba slovenské. Myslím si, že už máme celkom slušnú základňu skalných zákazníkov.

Teraz sme napríklad boli predávať na trhu a prišla slečna s A4 papierom, kde mala zoznam, čo všetko si chce nakúpiť. Pozerala som s otvorenými ústami, že sa takéto niečo deje. Úprimne ma to veľmi potešilo, že nám tak veľmi verí a že je s produktami spokojná.

Veľmi ma teší, keď nám ľudia píšu, že sme im pomohli s nejakým problémom. Teraz máme napríklad novú pleťovú kolekciu a v tomto sú ženy dosť prísne. Skúšajú veľmi veľa, pretože od krémov očakávajú, že im pomôžu vyriešiť nejaký problém. Veľmi ma teší, keď nám ľudia píšu pozitívne ohlasy. Napríklad jednému dievčaťu sa za 1 týždeň používania nášho krému a hydrolátu oveľa viac zlepšil problém s akné. Toto sú veci, ktoré ma najviac tešia.

Nahráva vám aj to, že ste slovenská značka a ľudia chcú podporiť Slovákov?

Áno, určite áno. Slováci to už dosť vnímajú, brand made in Slovakia, nám určite nahráva.

To, že ľudia uprednostňujú slovenské výrobky vidím aj v potravinových reťazcoch.

Hej, aj v Čechách už to tak je, že ľudia veľmi veľa nakupujú slovenské produkty.

Pamätáš si na svojho prvého platiaceho zákazníka?

Pamätám. Keď sme spustili eshop, čakala som v rámci mojej naivity, že nám bude chodiť milión objednávok. Vtedy som ešte dúfala a verila, že budeme prémiová značka a že si nás ľudia nebudú môcť kúpiť nikde inde, iba na našom eshope. Potom som teda “padla na hubu”.

Náš prvý platiaci zákazník bola moja spolužiačka zo strednej školy, ktorá si ako prvá objednala z nášho eshopu a na to určite nikdy nezabudnem.

Prvá objednávka je najdôležitejšia, že?

Áno.

Vravela si, že na začiatku si chcela ísť do onlinu, teraz však už robíte aj retail. Ako to máte percentuálne?

Áno. Takých 85% je retail.

Takže ste hlavne retail?

Áno, väčšina obchodných partnerov majú eshopy aj lokálne predajne.

Robíte nejaký aktívny marketing?

Ja to nazývam pocitový marketing. Keďže sme dvaja, doteraz nebolo času sa tomu venovať. Máme fotografku, ktorá nám fotí moodové fotky, aby sme mali čo pridávať na sociálne siete. Teraz sme spustili spoluprácu s jednou šikovnou babou, ktorá sa nám bude starať o marketing.

To som sa chcel práve spýtať, či tam nevidíš potenciál zobrať niekoho na marketing?

Už to nezvládame. Zo začiatku ma to veľmi bavilo, aj som sa chcela niečo naučiť, aby som sa aj v prípade budúcej spolupráce vedela s človekom porozprávať. Už na to však nebol čas a tak sme si povedali, že si nájdeme niekoho, kto sa nám bude o to starať.

Aké sú teraz vaše plány? Chcete rozširovať, expandovať? Vy ste teraz iba na Slovensku?

Sme na Slovensku a v Čechách. Samozrejme by sme chceli expandovať aj do ďalších krajín, robíme už nejaké kroky. Mali sme stretnutia so zahraničnými záujemcami. Je to otázka niekoľkých mesiacov až jedného roka, či expandujeme aj niekde ďalej.

Myslíš si, že nebude pri expanzii potrebný už aj investor?

Zatial nevieme. Naozaj je to na začiatku, pri úvahách. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. V prípade, že to bude potrebné, tak ho možno budeme hľadať.

Ako vyzerá tvoj deň? Si celý deň zavretá vo výrobni?

Ako kedy. Musím sa priznať, že veľmi rada spím. Veľmi ťažko sa ráno budím. Väčšinou máme problém, že skoro nič nie je na sklade. Vždy, keď niečo vyrobíme, tak to ide hneď preč, takže stále ten istý kolobeh. Pozriem sa, čo nie je na sklade a vyrobím to.

Marek mi pomáha pri výrobe tuhých šampónov a tuhých mydiel, pretože je to fyzicky a časovo náročnejšia práca a je lepšie, keď sú pri tom dvaja. Takže vyrábam do kedy treba a potom sa snažíme trošku užiť si voľný čas. Rada cvičím a športujem, snažíme sa urobiť niečo aj pre seba.

Ako vyzerá výroba, koľko kusov vyrobíte? Máte nejaký veľký hrniec, kde to miešate?

To záleží od výrobku. Napríklad na jednu dávku veľkého hrnca viem vyrobiť 50 kusov 200 ml kondicionérov. Potom viem na 1 dávku vyrobiť 450 kusov mydla. Záleží od výrobku.

Keď viem, že potrebujem toho vyrobiť veľmi veľa, že máme väčší návoz a vieme, že nás bude čakať nejaké väčšia objednávka, tak si musím predvyrábať veľmi veľa dopredu. Hlavne mydlá, pretože tie potrebujú zrieť 2 týždne. To je výrobok, ktorý vyrábam na dennej báze.

Aha takto. A to je potom v chladničke?

Nie, tuhne pri izbovej teplote.

Martinka, ty si zástanca zero waste.

Nenazvala by som to úplne tak. Neprezentujem sa tým, že som úplne šialene na to zameraná. Skôr sa snažím robiť veci nenásilne. Bola som už aj v takej situácii, že som to začala príliš riešiť a bolo to pre mňa už príliš nekomfortné.

Nemohla som už na nič iné myslieť, iba že táto ryža je v plastovom sáčku, tak si ju teraz nemôžem kúpiť. Uvedomila som si, že to nemôžem ťahať do úplného extrému, pretože to ublíži niekomu inému, alebo mne. Takže som si našla cestičku, kde som ok a možno niekedy časom pridám niečo navyše k tomu, čo robím teraz.

V podnikaní, vo vašej výrobe, máte prístup zero waste? Viem, že napríklad vaše obaly sú kompostovateľné, je to tak?

Áno, papierové obaly, ktoré máme, sú všetky kompostovateľné. Sú vyrábané zo špeciálneho papiera, ktorý je vyrobený z vedľajších produktov pri vzniku odpadu z nejakého spracovania ovocia a zeleniny.

Náš papier je z kukuričných listov a je potlačený ekologickými farbami, takže je úplne kompostovateľný. Naše plastové obaly sú síce z polypropylénu, ale tento plast je veľmi jednoducho recyklovateľný.

Zároveň sme založili recyklačný program pre našich zákazníkov, kedy nám môžu použité obaly vrátiť a my tieto obaly spracujeme ďalej. Spojili sme sa s jedným projektom, s chalanmi z Umelohmotné. Oni spracuvavajú takýto plastový odpad a vyrábajú nám z týchto použitých plastových obalov mydelničky.

Tie potom predávate?

Áno.

To je pekný kolobeh.

Áno, o tom je zero waste. Je to cirkulárna ekonomika

Ja som tiež zástanca zero waste, ale ako si aj ty vravela, nedodržiavam to na 100 %.     Z praktického hľadiska to človek začne dosť obmedzovať. Veľmi sa mi ale páči, keď podnikatelia myslia na dopad svojho podnikania na životné prostredie. Je to veľmi dôležité.

Aké sú Vaše plány na najbližšie 2-3 roky? Je to skôr o produktoch, že sa napríklad chcete zamerať na rozšírenie kolekcie, alebo sa chcete skôr rozširovať, čiže marketing a tieto veci?

Plány sú aj ďalšie produkty. Neviem, či tento rok ešte nejaké stihneme, ale v rámci budúceho roka ich bude určite niekoľko. Teraz sme spustili pleťovú kolekciu, kde mi ešte chýbajú nejaké ďalšie produkty, ktoré sa hodia ku kompletnej starostlivosti o pleť. Takže tieto produkty pribudnú určite, pribudne deodorant a ešte jedna veľmi zaujímavá vec, o ktorej ešte nehovorím.

Mojím snom je ďalšia značka, niečo úplne iné. Dúfam, že sa k tomu dostanem najbližší rok-dva. Určite však chceme  aj expanziu, ale to si vyžaduje ďalších ľudí, naozaj už nestíhame, je toho strašne veľa.

Cítiš, že vám je trend naklonený? Že ľudia idú skôr po kvalite, čistom zložení, ako kupovať chémiu?

Áno cítim a je to cítiť čoraz viac. Ľudia už vedia, že sa môžu s výrobcom stretnúť a môžu sa s ním o tom porozprávať. Vidia v tom pridanú hodnotu. Myslím si, že ľudia si radšej zaplatia za to, keď vidia, kto to vyrába. Že je to naozaj slovenské a ten človek sa tomu rozumie.

Hoci je to síce drahšie, ale napríklad náš tuhý šampón vám vydrží pol roka. Síce stojí takmer 10€, ale človek si to už vie prepočítať. Pred dvoma rokmi boli ešte ľudia zhrození dať 9,50€ za tuhý šampón.

Ale keď som dala argumenty, že vám to vydrží 45 umytí, ušetríte minimálne 3 plastové fľaše od tekutého šampónu, umývate sa so zdravými vecmi, že je to prospešné pre vás aj pre životné prostredie, pretože nevypúšťate syntetické mixy do vody, pochopili vyššiu cenu.

Je pre ľudí dôležitá aj vôňa?

Vôňa je veľmi dôležitá. Toto je jeden aspekt, kedy sme sa rozhodli, že chceme robiť prírodnú kozmetiku, ktorá bude dobre vyzerať a bude dobre voňať. Sú iné značky, s ktorými som sa stretla a napríklad ja by som sa pre ich výrobok nerozhodla, pretože mi nevoňal, alebo sa mi nepáčil vizuálne.

Toto je jeden z dôvodov, prečo chceme, aby naše produkty voňali. Myslím si, že práve kvôli vôni sa ľudia častokrát rozhodnú pre našu kozmetiku, ktorá im vonia, je im príjemná, nie je to násilné, či príliš prebylinkované. Práve vôňa je naša výhoda.

A čo robí tú vônu? Nejaké bylinky?

Používame bylinky aj špeciálne potravinárske arómy. Všetko prírodné a všetko schválené na používanie v prírodnej kozmetike.

Tri otázky na záver.

1.: Pamätáš si na nejaký konkrétny fail v podnikaní?

Failov bolo veľmi veľa. Podľa mňa môj najväčší fail bol, že som bola veľmi naivná. Prvý rok som dostávala rôzne facky, pretože som bola veľmi neobjektívna, keďže to bolo ako moje dieťa, teda stále to je moje dieťa.

Prvý rok bol veľmi náročný a ja som chcela každý deň skončiť. Každý deň som rozmýšľala nad tým, čo iné budem robiť. Nakoniec som to ale vydržala.

Neviem či to nazvať failom, ale pred pár mesiacmi som mala veľmi ťažké zdravotné problémy. Nevedela som z čoho a zistila som, že to bol iba stres. Dva mesiace som chodila po lekároch, nikto nevedel zistiť čo mi je, absolvovala som rôzne vyšetrenia, ktoré absolvovávajú väčšinou dôchodcovia. Naozaj som sa začala báť, že je to niečo vážne.

Bolo to práve obdobie, kedy sme preklenovávali z historickej značky na novú a bolo toho extrémne veľa a stres ma dohnať do úplného zúfalstva. Takmer som vyhorela. Potom však prišiel jeden deň, kedy som videla všetky naše produkty v nových obaloch, videla som náš nový predajný stánok, naše logo, mali sme krásne nové tričká a vtedy ma všetko prešlo. Dávajte si všetci pozor na stres, dokáže to narobiť strašné peklo.

Súhlasím na 100%. ​Čo robíš, aby si sa stresu trošku vyhla? Medituješ, alebo ti pomáha cvičenie?

V tom čase, ako mi už bolo trošku lepšie som začala chodiť na jógu. To mi veľmi pomohlo, už po prvej hodine som sa cítila veľmi dobre. Predtým som veľa cvičila, ale keď začalo byť veľmi veľa roboty, tak som to odsúvala na druhú koľaj a zistila som, že som to nemala robiť.

Pre mňa je cvičenie, aj keď dvíham činky, aj keď pracujem s nejakými váhami, veľmi dobrý relax pre hlavu a zasa som sa k tomu vrátila. Dala som si ciele, že chcem budúci rok zabehnúť, zaplávať a zabicyklovať triatlon a že by som chcela zabehnúť nejaký Spartan race. Takže zase nabieham na nejaké športové aktivity a toto mi veľmi pomáha.

Super, to je dobrá rada. Ja by som chcel tiež zabehnúť triatlon, ale bohužiaľ mi plávanie veľmi nejde.

Ja idem teraz na prvú hodinu plávania, takže tiež sa idem ešte len učiť správne plávať. Keď máš nejaký cieľ, nemôžeš sa zastaviť. Ešte idem skúsiť otužovať sa, to som vždy chcela. Poznám ľudí, ktorí to robia a vidím v tom veľmi veľa pozitív, takže do toho idem aj ja.

Určite to má veľmi veľa pozitív. Ja som skúšal aj Wim Hofovú metódu, tam je spojenie dýchania s otužovaním a každý deň sa sprchujem studenou vodou. Veľmi jednoduchá vec, ktorá ti dokáže zmeniť život. Veľmi ti to odporúčam.

Teším sa na to.

A potom saunovanie.

Aj to mám rada.

Spomínala si, že si mala obdobie, kedy si ráno vstala a rozmýšľala si, že sa na to vykašleš. Čo ťa najviac motivovalo dopredu? Boli to spokojní zákazníci, alebo skôr vízia značky?

Veľmi ma držala práve vízia. Som dosť tvrdohlavý človek, nechcela som to vzdať iba tak. Muselo by prísť niečo naozaj strašné, aby som to ja vzdala. Takže to bola vnútorná motivácia, samozrejme som mala obrovskú podporu u priateľa, ktorý vedel a videl, že sa trápim a dokázal so mnou viesť niekoľkohodinové rozhovory o tom, aby som sa namotivovala.

Podľa mňa je to čisto o motivácii. Ak môžem odporučiť, každý by si mal nájsť nejakého človeka. Je jedno, či to bude súrodenec, rodič, kamoš, proste ktokoľvek. Niekto, kto mu verí a kto ho potiahne ďalej. Nemusí ti dať peniaze, aby si sa posunul.

2.: Máš nejakú knihu, ktorá ti zmenila život?

Nemôžem povedať, že mi zmenila život. Veľmi rada čítam a čítam veľa. Práve prvý rok, kedy som sa nevedela nejako rozhodnúť čo a ako, mi veľmi pomohla kniha, ktorú napísala americká podnikateľka Sophia Amoruso. Táto žena založila veľmi známy eshop s oblečením.

Jej podnikateľský príbeh je veľmi vtipný. Ona je úplná pankáčka, to sa mi na nej veľmi páči, že absolútne nič neriešila a išla si za svojim cieľom. Veľmi mi to pomohlo, pri úplne banálnych otázkach a myšlienkach ma to občas tak postrčilo. Táto kniha sa volá Girlboss. Je to konečne kniha, ktorú napísala žena žene a podnikateľka podnikateľke. Myslím si, že je pre ženy, pre začínajúce podnikateľky, respektíve pre akékoľvek ženy, je to skvelá kniha.

Máš nejaké životné motto, ktorým sa riadiš?

Nemám životné motto, vždy mi napadne nejaká zaujímavá myšlienka, múdrosť, alebo si niekde niečo prečítam. Môj život bol vždy o rôznych zlyhaniach, o rôznych nepríjemných a negatívnych situáciách. Tieto negatívne situácie ma síce boleli, ale vždy ma niečo naučili.

Keď sa teraz na to spätne pozriem, viem, že to síce bolo hrozné, ale veľmi veľa ma to naučilo o ľuďoch, o vzťahoch, o mne. Čiže by som skôr povedala, že v každom zlyhaní sú nové príležitosti a dobré príležitosti ako rásť a ako sa niečo naučiť.

Čiže treba brať zlyhanie ako skúsenosť, ako niečo, čo na tej ceste proste vždy bude.

Áno, lebo život je o tom.

Martinka, ďakujem ti veľmi pekne za tento príjemný rozhovor.

Ja ďakujem veľmi pekne.

Peter Chodelka
 

Podnikám na internete a rád sa s vami podelím o svoje skúsenosti z biznisu. Či už z budovania siete Affial, predaju vlastných doplnkov stravy Blendea alebo prevádzkovania rôznych affiliate projektov, akým je napríklad Kombo. Ale v Podnicaste nebudete počúvať iba mňa, ale predovšetkým úžasných a šikovných slovenských podnikateľov. Naučte sa nové veci, inšpirujte sa a zmeňte tento svet aspoň o kúsok k lepšiemu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: