34. SEDMIČKA (odoslaná 17.12.2020): Ako sa dostať do obchodných reťazcov, HBO GO a Efekt prihliadajúceho #newsletter | Podnicast.com

34. SEDMIČKA (odoslaná 17.12.2020): Ako sa dostať do obchodných reťazcov, HBO GO a Efekt prihliadajúceho #newsletter

 

Vo štvrtok rozošleme už 63. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!

sedmicka 34

 

Predmet e-mailu: [34. SEDMIČKA]: Ako sa dostať do obchodných reťazcov, HBO GO, Mentimeter, Efekt prihliadajúceho a vianočný oddych

Odoslané: 17.12.2020

 

Krásny predlockdownový a predvianočný štvrtok ti prajem.

Verím, že sa máš super a tešíš sa na sviatky.

Ja si plánujem poriadne oddýchnuť, zrekapitulovať rok 2020 a pripraviť si ciele pre rok 2021. Robím to tak každý rok. Vždy sa teším na nové výzvy.

Poďme ale na Sedmičku, ktorá má dnes 687 slov.

7 vecí, ktoré ma za posledných 7 dní zaujali:

1. Ako sa dostať do obchodných reťazcov?

Dnes ráno vyšiel nový rozhovor s Richardom Šimekom, spoluzakladateľom distribučnej spoločnosti Premium Brands, ktorá zastupuje napríklad známu slovenskú značku Powerlogy. Porozprávali sme sa o budovaní firmy, ako začínali a ako ich zasiahla korona.

Ale predovšetkým sme sa rozprávali o tom, ako funguje distribúcia produktov po Slovensku, napríklad do veľkých reťazcov alebo na pumpy.

„Je veľmi ťažké sa dnes dostať do reťazcov,“ upozorňuje pán Šimek a vysvetľuje, na čo všetko má byť firma pripravená. My sme sa tiež s Blendeou minulý rok pokúšali dostať do malých obchodov aj veľkých obchodných reťazcov, ale samým sa nám to nepodarilo. Teraz by sme už oslovili podobnú distribučnú spoločnosť a prenechali by sme to profíkom.

2. HBO GO

Minulý týždeň som testoval Amazon Prime ako novú platformu pre pozeranie seriálov a filmov.

Tento týždeň som si pre zmenu na jeden mesiac zaplatil HBO GO.

Ich aplikácia nie je tak vyladená ako tá od Netflix-u, ale páči sa mi prepojenie s filmovou databázou IMDB. Pri každom seriáli alebo filme je zobrazené aj hodnotenie filmu.

Dôležitý je však obsah a ja mám rád produkciu seriálov alebo filmov od HBO.

Pozrel som ich seriál Mala si to vedieť, ktorý ma veľmi bavil a určite odporúčam pozrieť, pokiaľ sa budeš počas lockdownu nudiť.

3. Nový nástroj pre zapojenie ľudí na online schôdzkach

Narazil som na nástroj Mentimeter, ktorý ma veľmi zaujal, ale ešte som ho nestihol vyskúšať. Slúži na zvýšenie aktivity ľudí počas callov alebo rôznych online seminárov. Cez otázky, ankety alebo kvízy sa vedia zapájať všetci, ktorí sú na danej udalosti.

Pokiaľ náhodou tento tool používaš, tak mi určite daj vedieť, ako sa ti páči. Ja ho chcem otestovať až v januári.

4. Poznáš Efekt prihliadajúceho?

Efekt prihliadajúceho, v angličtine Bystander effect, je veľmi zaujímavý sociálny psychologický jav, pri ktorom ľudia neponúknu svoju pomoc v prítomnosti iných osôb.

Keď sa niečo deje a je potrebné pomôcť, napríklad zavolať sanitku, pričom je prítomných viac ľudí, tak si každý alebo každá z nich povie „Však niekto iný tú sanitku určite zavolá.“ Nakoniec ju však nezavolá nikto.

Známy je prípad z New Yorku, kedy sa 37 ľudí prizeralo vražde človeka a ani jeden z nich nezavolal pomoc. Mohol za to práve Efekt prihliadajúceho. Aj keď podľa denníkaN je príbeh mýtus, tento zaujímavý sociálny jav je dosť bežný.

5. Šachová aplikácia Lichess

Asi nie som jediný, koho po pozretí seriálu Dámsky gambit popadla chuť zahrať si šach.

Kamarát Maťo mi odporučil mobilnú aplikáciu Lichess, ktorá je super.

Zistil som, že existujú rôzne typy šachových partií podľa dĺžky trvania jednej hry. Od extrémne rýchlej pol minútovej hry, tzv. UltraBullet, až po klasické 25-minútové.

Keď som mal tak 9 rokov, tak som hrával šach za Žilinu. Nikdy som nepatril medzi šachovú špičku, ale bavilo ma to.

Myslím si, že roky šachu mi dali veľa aj čo sa podnikania týka, v ktorom tiež musím rozmýšľať niekoľko krokov dopredu.

6. Vianočný OFFLINE oddych

Ako som už spomínal aj v úvode, mám v pláne počas najbližších dní viac oddychovať, menej pracovať a predovšetkým rekapitulovať starý rok a pripravovať sa na ten nový.

Preto sme sa dnes aj s Podnicast tímom dohodli na vianočnej prestávke oddnes až do pondelka 04. januára 2021.

Najbližšie dni preto nebudú ani nové epizódy, ani nová Sedmička.

Týmto ešte raz ďakujem celému Podnicast tímu za super rok 2020, všetkým šikovným hosťom, ktorí sa podelili o svoje príbehy a predovšetkým TEBE, že odoberáš Sedmičku a počúvaš Podnicast.

Dnes som to kontroloval a tento rok bol Podnicast vypočutý už 67 tisíckrát. Ďakujem!

7. O predsavzatiach…

„Nikdy nie je neskoro na dobré predsavzatia.“ — Marcus Fabius Quintilianus, staroveký rímsky rétorPrajem ti krásne sviatky, ktoré tento rok pravdepodobne strávime iba s tými najbližšími, veľa pohody, oddychu a zdravia.

Vidíme sa v roku 2021.

Maj sa krásne,

Peter Chodelka

Patrícia Prašovská
 

Som študentka Fakulty masmediálnej komunikácie a v Podnicaste zodpovedám za sociálne siete a uverejňovanie epizód. Mám skúsenosti s písaním, editovaním a moderovaním v rádiu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: