32. SEDMIČKA (odoslaná 3.12.2020): Kde investovať peniaze, Utajený šéf, nástroj Loom #newsletter | Podnicast.com

32. SEDMIČKA (odoslaná 3.12.2020): Kde investovať peniaze, Utajený šéf, nástroj Loom #newsletter

 

Vo štvrtok sme rozoslali už 61. newsletter s názvom SEDMIČKA. Ak chceš každý týždeň dostávať ten najaktuálnejší, jednoducho sa prihlás na odber!

sedmicka-32

Predmet e-mailu: [31. SEDMIČKA]: Kde investovať peniaze, Utajený šéf, nástroj Loom a ZAPPOS

Odoslané: 3.12.2020

 

Čože? To už je december?

Riadne ten šialený rok 2020 ubehol, čo? Ani sme sa nenazdali a už plánujeme nové ciele pre rok 2021.

Síce to bol dosť turbulentný rok, ja osobne som sa toho veľa naučil a opäť som zistil, aké dôležité sú tie základné hodnoty v živote, akými sú pokora, skromnosť a láskavosť.

Poďme ale na SEDMIČKU.

Dnešná Sedmička má 818 slov a prečítaš ju asi za 4 minúty.

7 vecí, ktoré ma za posledných 7 dní zaujali:

1. Kde investovať svoje peniaze?

Tak to je hlavná téma dnešného rozhovoru s Matúšom Kuchálikom, zakladateľom portálu Teoriepenez.cz.

Rozprávali sme sa o investovaní, nehnuteľnostiach a akciách.

Tiež som sa Matúša pýtal, kde investovať pravidelne alebo kde investovať peniaze, keď som si vyplatil z firmy dividendy.

Daj mi vedieť, ako sa ti rozhovor páčil a prajem príjemné počúvanie.

2. Utajený šéf

Celkom ma baví show Utajený šéf, ktorá chodí každý utorok na Markíze. Podľa mňa je to zaujímavá reality show pre každého podnikateľa.

Veľakrát sa stane, že niektorí podnikatelia, riaditelia alebo lídri nemajú vôbec žiadnu predstavu, čo sa vlastne v ich firmách deje. Až keď nastúpia do firmy ako obyčajný zamestnanec, tak vidia problémy z úplne inej perspektívy.

Podľa mňa by si takúto „výmenu úloh“ mal občas vyskúšať každý šéf veľkej firmy, aby zistil, aké problémy ľudia vo firme riešia a či im vie nejako pomôcť.

3. Super nástroj pre nahrávanie obrazovky

LOOM je super nástroj, ktorý mi pomáha zefektívniť komunikáciu a procesy vo firme. Je to tool pre nahrávanie obrazovky alebo video správ. Tieto správy môžeš potom zdieľať ľuďom v tíme alebo ich začleniť do svojich procesov (niečo ako videonávody).

Používam ich rozšírenie v Chrome, takže keď chcem niečo niekomu vysvetliť a nestačí printscreen, tak kliknem na Loom ikonku, nahrám krátke video a pošlem odkaz na zhliadnutie. Všetky videá mi Loom uloží aj do ich archívu.

Takto som napríklad Šimonke ukázal, ako nájsť na podstránke nefunkčné odkazy. A bolo to oveľa jednoduchšie, ako písať text alebo posielať printscreeny.

Loom iba pred nedávnom obmedzil FREE nahrávky do 5 minút. Ale aj za 5 minút sa toho dá stihnúť až až. Odporúčam vyskúšať.

4. Aký bol tvoj rok na Spotify?

Áno, viem, že všetci to zdieľajú na Instagrame a tebe to už určite lezie na nervy.

Ale aj tak je super vedieť, čo sme za posledný rok najviac počúvali, no nie?

Prehľad nájdeš po prihlásení do Spotify – Your 2020 Wrapped.

Ja som minulý rok najviac počúval kapelu The Lumineers, speváka Karola Duchoňa, Forbes podcast alebo napríklad českého hip-hopera Ektora.

Pokiaľ sa náhodou Podnicast objavil v tvojích TOP podcastoch roku 2020, tak určite pozdieľaj a označ nás 🙂

5. Nový mikrofón do Podnicast štúdia

Pokiaľ robíš svoj vlastný podcast, príp. o podcastoch uvažuješ (buď ty alebo v rámci tvojej firmy), tak určite budeš riešiť tú najdôležitejšiu vec pre podcasterov, a tou sú mikrofóny.

Väčšina podcasterov ide na začiatku do lacnejších mikrofónov okolo 100 €. V tomto prípade odporúčam USB mikrofon RODE NT-USB Mini, ktorý na Alze stojí 94 eur. Ak robíš rozhovory, tak odporúčam mať pre každého hosťa samostatný mikrofón.

Ja som do štúdia po dlhom váhaní kúpil úplnú špičku medzi štúdiovými mikrofónmi, ktorou je Shure SM7B. Tento mikrofón už stojí viac, asi 400 €, ale je to profi dynamický mikrofón do štúdia, ktorý zaberá zvuk hlavne z blízkeho okolia a eliminuje rušivé prvky v pozadí.

6. Jedna z kníh, ktorá zmenila môj pohľad na biznis

Poznáš firmu ZAPPOS?

Je to firma, ktorá v roku 1999 začala predávať topánky cez internet. Musím uznať, že išlo o veľkých vizionárov, pretože v tomto roku ešte nebolo bežné, aby si niekto kúpil topánky online.

Minulý rok oslávili 20 rokov od založenia a napísali o tom super článok.

Napríklad sa v ňom dozvieš, že Zappos má 365-dennú garanciu vrátenia peňazí, nepretržitú 24/7 zákaznícku podporu alebo ich najdlhší hovor so zákazníkom trval viac ako 10 hodín.

Zappos je firma, ktorá sa nebojí robiť veci inak, ktorá slúži svojmu zákazníkovi a ktorá si vyberá tých najlepších ľudí a robí všetko preto, aby boli vo firme šťastní.

Odporúčam si prečítať knihu Šťastie doručené, v ktorom autor Tony Hsieh, spoluzakladateľ Zapposu a dlhodobý CEO, opisuje celý ich príbeh, od úplných začiatkov až po predaj firmy Amazonu za 1,2 miliardy dolárov.

Je to jedna z kníh, ktoré ma ovplyvnili na začiatku mojej podnikateľskej cesty.

Pár dní dozadu som sa dozvedel, že Tony zomrel. Zahynul pri požiari domu vo veku 46-rokov iba pár mesiacov potom, ako zo Zapposu odišiel a mal si užívať vysvnívaný predčasný dôchodok.

Svet tak prišiel o veľkého vizionára. Odpočívaj v pokoji, Tony.

7. O vášni…

„Rozhodol som sa prestať sa naháňať za peniazmi a začať prenasledovať vášeň.“ ― Tony Hsieh (Šťastie doručené)

Ďakujem za tvoj čas a verím, že ťa aspoň jedna vec z dnešnej Sedmičky zaujala.

Maj sa krásne a ozvem sa opäť o týždeň.

P.S.: pokiaľ máš ešte chuť niečo čítať, tak včera vyšla na webe aj 2. SEDMIČKA, ktorú som posielal 07. mája.

Peter Chodelka

Patrícia Prašovská
 

Som študentka Fakulty masmediálnej komunikácie a v Podnicaste zodpovedám za sociálne siete a uverejňovanie epizód. Mám skúsenosti s písaním, editovaním a moderovaním v rádiu.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: